Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тома Белев: Европа повече няма да плаща за корупцията в България

Тома Белев
Снимка: БГНЕС

Най-скандалните заменки у нас са тези в района на „Камчийски пясъци”. Всички институции носят отговорност за тези заменки. Това каза в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция” Тома Белев от Асоциацията на парковете. Той припомни, че от Коалиция “За да остане природа в България” и инициативата “Зелени закони” настояват за развалянето на заменките, които са били определени от Европейската комисия като непозволена държавна помощ. Обект на тези сделки са дюни, върху които е забранено да се строи, напомни Тома Белев.

„Камчийски пясъци е най-големият дюнен комплекс в България и е срамно, че няма кой да се грижи за него. Виждаме какви са резултатите цяло лято заради незаконното къмпингуване - унищожават се дюни. Ясно е, че собственикът не иска да инвестира, защото знае, че никога не може да строи там“, посочи Белев.

Като най-справедливо решение на проблема природозащитниците виждат разтрогване на договорите.  "И така, който с каквото е участвал, да си го вземе", каза Белев.

По думите му проблемите на околната среда никога не са били сред приоритетите на управляващите.

Икономическите интереси са винаги водещите, категоричен е той. Като пресен пример за липсата на воля за запазване на природата на България идва и неприетият мораториум за изсичане на вековните гори. Ние продаваме много евтино най-ценните ни гори – за огрев и целулоза, каза той, с убеждението, че това се прави, за да се облагодетелстват група хора.

Белев засегна и темата за европроектите.

Зеленият пакт на ЕС може да окаже дисциплиниращ ефект, както и Планът за възстановяване и устойчивост, защото няма да могат да се усвояват средства без да се изпълняват споразуменията.

Той обясни и практически какво означава това.

„Програмата за развитие на селските райони се планира сега.  В тази програма задължително трябва да влязат мерките за Натура 2000 от Националната рамка за приоритетни действия по Натура 2000.  Те трябваше да влязат и в предишната финансова програма, но това не стана и съответно нищо от зелените цели не се постигна, но пък големите зърнопроизводители станаха още по-богати. Този път няма да е така. Сега първо трябва да се приеме Националната програма, после тя да се отрази в ресорните програми и тогава парите ще бъдат отключени, каза Белев.

Първо целите, после мерките и накрая средствата, категоричен е той.

"За 30 години е нямало политици, които да са чувствителни на тема опазване на околната среда и Варна е типичен пример за това – със загубата на зелени площи и замърсяването. Членството ни в ЕС определено действа дисциплиниращо", убеден е Белев.

"Ако не бяхме в ЕС, цялото крайбрежие от Дуранкулак до Резово щеше да бъде застроено,  поне до момента ЕС и директивите влияят благоприятно за българската околна среда, но просто Европа не е свикнала да бъде полицай.

"През последните години бетонът в България  беше Бог. Строителството е най-лесният начин да изпереш едни мръсни пари", каза още природозащитникът.

"Този път полицейската роля трябва да я поемем ние, защото в противен случай просто няма да се възползваме от средствата, които биха дали страните членки", посочи още той.

Европа вече няма да плаща за корупцията в България, подчерта природозащитникът и допълни: "Например не е морално и етично едно семейство, с няколко земеделски фирми, да получи субсидии от 230 милиона лева за 10 години"

Цялото интервю на Валери Великов с Тома Белев чуйте в прикачения звуков файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ина Лулчева

Ина Лулчева: Няма доказателства за престъпна дейност на Благомир Коцев

Най-вероятно кметът на Варна Благомир Коцев ще бъде преместен от София във Варненския затвор в началото на следващата седмица. Това съобщи единият от адвокатите на кмета Ина Лулчева, в предаването на Радио Варна „Позиция“. „Надявам се, че съдът във Варна ще измени мярката на Благомир Коцев. Това той ще може да се върне при семейството си, а и..

публикувано на 22.11.25 в 13:08
Адриан Николов

Адриан Николов, ИПИ: Необходима е реформа на местната власт и съкращаване на общини

През тази седмица от Института за пазарна икономика представиха свой, алтернативен на държавния бюджет, с драстични реформи и орязване на разходите в администрацията, здравеопазването и съдебната система. Така, според експертите, ще се предотврати задълбочаването на дефицита до края на десетилетието и ще се избегне "румънския сценарий". Не говорим..

обновено на 22.11.25 в 12:30
Музей на стъклото в Белослав

Малкият бизнес готов да поеме тежестта на Бюджет 2026, но с мерки за компенсиране на разходите

Малкият бизнес е готов да поеме част от предстоящите разходи, след приемането на Бюджет 2026, но очаква  мерки - реформи, достъп до обществени поръчки, инвестиции в инфраструктурни проекти , които дават добавена стойност. Това каза Данко Калчев, съсобственик на семейна стъкларска фирма в Белослав, в предаването на Радио Варна POST..

публикувано на 21.11.25 в 06:35

Във Варна представят изложбата "Наша земя"

Изложбата "Наша земя" събира в едно творчеството на две художнички, обединени от любовта към акварела - Полина Лазарова и Даниела Драгнева. Откриването на експозицията беше вчера в Арт център – галерия М&М във Варна. Изложбата включва над  50 платна, вдъхновени от красотата на българската природа и на българските народни танци, както и от личните..

публикувано на 20.11.25 в 07:10

Faruk Aydın Toksöz (ALKERA): Обединяването на силите, може да създаде истински Волтрон

Интервю с Faruk Aydın Toksöz и Onur Çobanoğlu (ALKERA) „ProgVibe Balkans“ е двудневен фестивал, посветен на прогресив рока и метъла, с фокус върху съвременната балканска прогресив сцена. В рамките на събитието, което е на 21 и 22 ноември, ще се представят изпълнители от България, Гърция, Турция и Румъния, които разкриват богатството и..

публикувано на 20.11.25 в 06:30

Младата бизнесдама Хелин Алев: Когато си предприемач, а не само търговец, можеш да се измъкнеш от всяка криза и ситуация

Когато си предприемач, а не само търговец, можеш да се измъкнеш от всяка криза и ситуация. Това мнение изрази младата предприемачка Хелин Алев в предаването на Радио Варна "Новият ден" в Дена на жената предприемач. Тя коментира равнопоставеността между половете, предизвикателствата пред жените в бизнеса и тревогите на малките компании около..

публикувано на 19.11.25 в 10:36

ПРИСТАН - Европейски ден на авторите и Ден на четенето във Варна

В периода 11 ноември – 12 декември 2025 година училища и детски градини ще отбележат и ще отпразнуват Европейския ден на авторите и Деня на четенето. Два вдъхновяващи повода за ново читателско пътешествие, представи инициативата в Радио Варна Мария Баджакова от Младежка фондация "Аморфа". В инициативата освен чилища и детски градини участват още..

публикувано на 19.11.25 в 08:05