Панагюрище покри днес високите критерии да бъде „Европейски град на
спорта“ през 2022 г. и получи престижната титла. Това стана ясно след
инспекцията от Асоциацията на европейските градове и столици на спорта
ACES EUROPE. Оценителите бяха лично президентът й Джан Франческо
Лупатели и генералният секретар Хуго Алонсо. В продължение на два дни се
проверяваха задължителните и не малки изискванията за получаване на
авторитетното признание.
Сериозно европейско признание за града и неговите хора
„Панагюрище премина сериозния европейски тест, покривайки всички
критерии за град на спорта,“ това съобщиха шефовете на ACES EUROPE. Още от сутринта те инспектираха спортните обекти и готовността на града да
бъде част от инициативата през следващата година. Първо гостите бяха
очаровани от гледката на спиращото дъха Панагюрско съкровище в местния
музей, след това се впечатлиха от местната спортна зала „Асарел“,
разгледаха стадион „Орчо войвода“, лекоатлетическата писта и останалите
спортни обекти. Посетени бяха и няколкото спортни площадки, както и
фитнес сетовете, разположени във всеки училищен двор. Огромен интерес
предизвика огледът на местния социален дом и възможностите за спорт в
него. Инспекторите оцениха инвестициите и ресурса, които отделя
общината за социална дейност и спорт на хората със специфични
потребности. В тази връзка огромен плюс на кандидатурата е местната
болница, една от най-модерните и добре оборудвани в Европа.
По обед оценителната комисии и представителите на медиите бяха
посрещната на площада пред Общината от младежи в традиционни български
носии с хляб и сол. След това зам.-кметът с ресор „Хуманитарни дейности“
Галина Матанова представи кандидатурата, като изтъкна заслугите на града
не само в областта на спорта, но и за цялостното развитие на региона.
Подчертана бе политиката на Общината за утвърждаването на масовия спорт.
„Кандидатурата ни за европейски град на спорта е естествено продължение
на политиката на Общината в тази обланст. Фокусът – наред с
професионалните спортисти е насочен и към практикуващите масов спорт,
към желаещите да водят активен и здравословен начин на живот. Голямо
внимание се отделя и на спортистите със специфични потребности.
Националите ни по хандбал стартираха по невероятен начин участието си на Световната купа във Варна, която продължава до 16 март. Победихме в първия мач Парагвай с 35:18.Днес от 18 .00 часа срещаме Великобритания, а в четвъртък от 18.00 часа играемс Кипър. Тук можете да чуете треньора на нашата селекция Илиан Василев и състезателите Светлин..
Волейболистите Черно море приемат днес ЦСКА. Мачът е от 18.30 ч. Два кръга преди края на редовния сезон варненци са на осмо място. В оставащите два мача днес с ЦСКА и на 15 март гостуване на Левски момчетата на Дани Милушев се нуждаят от една победа за да остават в плайофите.
Българските боксьори спечелиха два медала на международния турнир за младежи и девойки „Адриатическа перла“. Под наставленията на Александър Александров и Фикрет Ереджебов до отличията достигнаха Христеа Нинова (54 кг) и Ангел Димитров (57 кг).Както всяка година, конкуренцията на Световната купа в Будва бе на много високо ниво. Сред съперниците на..
Златислава Чуканова и Светлана Каменова стартираха по най-добрия начин участието си на Световното първенство по бокс за жени. На ринга в Ниш, Сърбия, те постигнаха убедителни победи и се класираха за четвъртфиналите в своите категории. Злати наложи волята си над представителката на Азербайджан Марьона Савриева. В категория до 50 килограма..
Президентът на World Boxing Борис ван дер Ворст и шефът на Българска федерация по бокс Красимир Инински бяха гости на председателя на БОК Стефка Костадинова. Заедно с г-жа Ингеборг ван дер Ворст, началник на кабинета на президента на WB и Белчо Горанов, генерален секретар на БОК те обсъдиха бъдещето на спорта като част от олимпийското семейство...
Норайр Нурикян почина днес на 76-годишна възраст след тежко заболяване. Това съобщиха от семейството на спортиста. Общият брой на спечелените от Нурикян медали е 55, от тях 27 златни, 14 сребърни и 14 бронзови. Подобрил е 5 световни рекорда - три в трибоя и два в изхвърлянето. Норайр Нурикян е роден на 26 юли 1948 в Сливен. Първо започва..
Във Варна откриха Световната купа по хандбал. Участват осем отбора разпределени в две групи по четири. Първите два тима в групите в крайното класиране ще играят полуфинал.