Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колко тежат CO₂ емисиите и зелените политики върху цената на тока

Снимка: Pixabay
Природен газ, въглища, ток... общото между тях, освен, че са енергийни носители, в последните месеци е драстичното покачване на цените. Досущ като в историята за Мечо Пух и цените им се оказаха съответстващи на  правилото "Колкото повече, толкова повече".
Само преди дни, руски медии, които се позоваха на Bloomberg, коментираха, че лишeнaтa oт дocтaтъчнo пpиpoдeн гaз Eвpoпa иcĸa oт Pycия пoвeчe въглищa. Причината? Eнepгийнaтa ĸpизa в Европа се paзpacтвa вce пoвeчe и повече, а цeнитe нa гaзa ce пoвишиxa знaчитeлнo. Понастоящем, 43 на сто от газовите доставки на ЕС идват от Русия.
Междувременно, покачващите се цени на газа и електроенергията в Европа вече накараха държавите членки да преразглеждат щателно новите политики, предложени от Брюксел за борба с климатичните промени, които предвиждат и налагане на цена за въглеродни емисии от сгради и транспорт. А зелените политики на ЕС в общия случай са обобщени в т.нар. Зелена сделка. Макар и заложените в нея амбициозни цели да са по-скоро проекция, "всички ресурси на света няма да стигнат за реализацията ѝ", смята енергийният експерт и един от водещите специалисти по устойчиво развитие и опазване на околната среда Боян Рашев.
В преследване на идеята си за "зелено бъдеще", ЕС до голяма степен изxвъpли въглищaтa като суровина, припомня Рашев.
Буквално преди броени дни - в петък, цените на природния газ достигнаха исторически пик. В Източна Азия, където възстановяването след пандемията напредва с бурни темпове, има недостиг на енергия, и тъй като там са склонни да плащат по-високи цени, икономическа логика сочи, че енергията отива на изток, а не запад. Енергията не е еластична стока. Колкото и да е висока цената ѝ, трябва да я купиш. Това допълнително увеличава натиска над Европа, вкл. и България.
Ние сме най-бедната държава в ЕС и точно затова при нас това ще е най-трудно и ще платим най-високата цена, обяснява Рашев.
По думите му, най-лесният начин, за да тръгнат цените на тока към нормализиране е да се реформира схемата на ЕС за търговия с CO₂ емисии и да се освободи резерва от тях.
Иначе, няколко държави от 27-те в ЕС настояха да имат гъвкавост при предприемането на мерки за защита на потребителите срещу шоковото поскъпване на електроенергията. Така на 6 октомври, се очаква екоминистрите от ЕС да обсъдят пакет от инструменти, които държавите-членки могат да използват в отговор на растящите цени.


Цялото интервю с Боян Рашев може да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Търсят гимназисти от Варна с талантливо перо

Новата инициатива на „Международния литературен фестивал „Варна Лит“ е търсенето на таланти в писането на текст за сцена сред варненските гимназисти на възраст над 15 години. Нарича се „Ателие за творческо писане“ и негов автор е Даниела Цочева – един от организаторите и вдъхновители на всички инициативи на „Варна Лит“. Тя даде насоки на..

публикувано на 23.01.25 в 08:05

Искат да бъде въведена оценка за дисциплина в училище

 Да бъде въведена оценка за дисциплина и да се обърне внимание на възпитанието на учениците като мярка за подобряване на резултатите и преодоляване на насилието в училищата. За това настояват от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", каза председателят му Юлиян Петров в предаването на Радио Варна Post Factum. От десетки години се опитваме да обясним..

публикувано на 22.01.25 в 08:00

Проф. Емил Ковачев: Професията ни е дълбоко удовлетворяваща заради уникалната роля в посрещането на новия живот

На Бабинден – денят, посветен на акушерите и грижата за новия живот – проф. Емил Ковачев, управител на СБАГАЛ "Проф. д-р Димитър Стаматов" - Варна, сподели своите впечатления и предизвикателства от изминалата година.  В болницата през 2024 г. са родени 1881 деца, включително 51 многоплодни бременности, най-често близнаци. Най-малкото бебе, което е..

публикувано на 21.01.25 в 13:00
Павлина Върбанова

Павлина Върбанова: Социалните мрежи изместват фокуса от значимото

Най-знаковата дума за България през изминалата 2024 година е Шенген. Това сочи класацията на традиционното проучване на платформата за грамотност "Как се пише?" за 2024 година. Това се прави за четвърта поредна година. За втори път се представя и класация на най-споменаваните личности в медиите. На първо място е Доналд Тръмп, следван от Бойко..

публикувано на 21.01.25 в 08:20
Велизар Енчев

Велизар Енчев: БСП и ИТН достигнаха моралното дъно

„Участието на БСП в управлението е целувка с дявола, защото всяка партия, която прескочи своите червени линии, тя се отказва от своите идеи, а партия без идеи е политически покойник“. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна председателят на партия „Българска пролет“ Велизар Енчев. След влизането на „БСП-Обединена левица“ в..

публикувано на 20.01.25 в 12:10

Как да бъдем най-добрата си версия днес?

Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..

публикувано на 20.01.25 в 08:30
Владимир Чуков

Владимир Чуков: Споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа е заради натиска на Тръмп

Споразумението за примирие между Израел и "Хамас" става възможно заради натиска от администрацията на бъдещия президент на САЩ Доналд Тръмп. Първите заложници ще бъдат освободени на 20 януари, когато Тръмп встъпва в длъжност, докогато бе даден и ултиматум от него за прекратяване на огъня. Това каза за Радио Варна в обзорното предаване "Позиция"..

публикувано на 18.01.25 в 12:00