Когато държавата се опитва толкова упорито да скрие нещо, значи има какво да скрие. Това беше допълнителен мотив да продължа и в момента чакам решение по последното четвърто дело, коментира журналистът в предаването "Новият ден" на Радио Варна. Спасов завоюва отличието на Програма Достъп до информация (ПДИ) за журналистическо разследване на удълбочаването на канала на Пристанище Варна, по сключеното споразумение между Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ (ДППИ) и „Транспортно-строителство и възстановяване“ ЕАД (ТСВ „ЕАД“). Той води разследванията си със средствата на Закона за достъп до обществена информация. А с подкрепата на ПДИ спечели три дела срещу откази на ДППИ и ТСВ.
Това, което се случи беше избистрянето на картината как държавата може да впрегне целия си ресурс, за да не даде информация, която е поискана по действащия в момента закон в България, допълни кореспондентът във Варна на изданията "Дневник" и "Капитал".
Първият „Златен ключ” Спас Спаосв спечели през 2016 г. – за разследването за финансирането на частни медии в десет български общини през местните им бюджети.
Спечелени дела по ЗДОИ и публикации по казуса за удълбочаването на каналите на Пристанище Варна :
Дело срещу изричен отказ на ДППИ да предостави информация за сключеното споразумение между ДППИ и „ТСВ“ ЕАД за удълбочаване на Канал 1 и Канал 2 на Пристанище Варна; компаниите, с които „ТСВ“ ЕАД е сключило договор за изпълнение на проекта и цената, на която според сключените договори ще бъде извършено удълбочаването.
Делото е отразено в статия на Спас Спасов във в. „Капитал“ от 28.09.2020 г. със заглавие „Държавна компания е осъдена да обясни как е избрала руски дълбачки по проект за 350 млн. лв.“.
Развитието по казуса след спечелването на делото е отразено в статия на Спас Спасов във в. „Капитал“ от 15.10.2020 г. със заглавие „И след съдебно решение: държавна компания отказва информация за 350 млн. лева разход“.
Дело срещу изричен отказ на изп. директор на „ТСВ“ ЕАД да предостави справка за договорите с подизпълнители и копия от договорите с подизпълнители, сключени по споразумението между ДППИ и „ТСВ“ ЕАД за удълбочаване на каналите на Пристанище Варна.
Дело срещу мълчалив отказ на ДППИ да предостави копие от сключеното споразумение между ДППИ и „ТСВ“ ЕАД за удълбочаване на Канал 1 и Канал 2 на Пристанище Варна и Инвестиционния проект за удълбочаването.
Решението е отразено в прес-съобщение на Административен съд - Варна от 13 юли 2021 със заглавие „Административен съд – Варна отмени мълчалив отказ на генералния директор на ДП „Пристанищна инфраструктура“.
Решението е отразено в статия на Лили Гранитска в Mediapool.bg от 14 юли 2021 със заглавие „Съдът нареди държавата да каже кой удълбава канала към ТЕЦ-а на Доган“.
Казусът е отразен и в публикация на Спас Спасов във в. "Дневник" от 17 юли 2021 със заглавие "Посредникът - как държавата е платила без търг и 400 млн. лв. за руски дълбачки".
След спечелване на второто дело срещу ДППИ, ген. директор на предприятието осигурява на Спас Спасов достъп до исканата информация за копие от споразумението и инвестиционния проект под формата на преглед на информацията на място, тъй като същата е в голям обем.
Развитието по казуса е отразено в публикация на Спас Спасов във в. "Дневник" от 20 август 2021 със заглавие „Как 230 млн. лв. потънаха във Варненското езеро“.
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..