На 6 октомври отбелязваме Международния ден "ПЕША НА УЧИЛИЩЕ".
Идеята се заражда в САЩ, където през 1997 г. за първи път е организиран ден "Пеша на училище".
Инициативата се превръща в международна, след като през 2000 г. Канада, Великобритания и САЩ отбелязват деня заедно. В проявата ежегодно участват ученици от над 40 държави.
От 2006 г. месец октомври се отбелязва като международен месец "Пеша на училище".
Ваня Славова провери дали учениците у нас ходят пеша на училище.
Нека разберем от следващия звуков файл:
1. Ходенето пеша изгаря калории
Ходенето пеша може да ви помогне да изгорите калории, а по този начин се насърчава здравословното отслабване. Ходенето пеша може да ви помогне да поддържате балансирано тегло и ще допринесе тонуса на тялото ви.
Действителното изгаряне на калории зависи от няколко индивидиулни фактора, сред които:
2. Ходенето пеша укрепва сърцето
Ходенето пеша в продължение на поне 30 минути ежедневно може да намали риска за коронарна болест на сърцето с около 19%.
Разбира се, ако увеличите продължителността и темпото, рискът от това и други сходни сърдечно-съдови заболявания може да намалее с до 30%.
3. Ходенето пеша може да помогне за понижаване нивата на кръвната захар
Кратката разходка непосредствено след хранене може да помогне за понижаване нивата на кръвната захар.
Малко проучване установява, че 15-минутна разходка три пъти дневно (след закуска, обяд и вечеря) подобрява нивата на кръвната захар много повече отколкото 45-минутна разходка в друг времеви диапазон.
4. Облекчава болките в ставите.
Ходенето пеша може да въздейства протективно и да защити ставите ви. Това е така, защото по време на ходене се случват процеси, които съдействат укрепването на мускулите, а именно те поддържат ставите.
5. Ходенето пеша повишава имунната функция.
Ходенето пеша може да намали риска от развитие на настинка или грип. Едно интересно проучване, с участието на 1000 възрастни разделени в две групи, го доказва. Половината от тях ходят пеша с умерено темпо за около 30 до 45 минути дневно, а другите не. Резултатите на първите са до 50 % по-малък риск от инфекции на горните дихателни пътища и като цяло.
Освен това при активната група, в случай на разболяване, симптомите са далеч по-малко и не толкова агресивни. Втората група, която води заседнал начин на живот обратно на това има увеличен риск от възпаления и инфекции, а проявата на едно заболяване е много по-агресивна в сравнение при другите.
6. Увеличава енергията
Ходенето пеша особено когато сте уморени, може да се окаже по-ефективно засилване на енергията от чаша кафе.
Ходенето пеша увеличава потока на кислород през тялото. Освен това може да повиши нивата на кортизол, епинефрин и норепинефрин, хормоните, които помагат за повишаване на енергийните нива.
7. Подобрява настроението
Ходенето пеша може да подпомоне за по-добро психично здраве. Проучване сочи, че може ходенето може да помогне за намаляване на тревожността, симптомите на депресия и негативното настроение. Освен това може да повиши самочувствието ви. За да изпитате тези предимства, се стремете към 30 минути бързо ходене или други упражнения с умерена интензивност три дни в седмицата.
8. Удължава живота
Ходенето пеша с по-бързи темпове може да удължи живота ви. Изследователи откриват, че ходенето със средно темпо в сравнение с бавно темпо води до възможност от 20% за удължаване продължителността на живота.
9. Укрепва мускулите и тонизира
Ходенето пеша ще укрепи мускулите на краката ви, а този ефекти се засилва ако изберете по-труден терен (хълмист район или труден за ходене терен). Това на свой ред подобрява тонуса на вашето тяло и ви зарежда с енергия.
10. Насърчава творческото мислене
Продължителното ходене пеша може да ви помогне да изчистите мислите си и насърчите творческото мислене.
Изследвания в тази посока доказват, че безцелното бавно ходене подпомага навлизането на свободен поток от идеи и е лесен начин за увеличаване на креативността, като същевременно е и физическа активност.
Дамският клуб „Майчина грижа“ в Добрич организира тази вечер своя традиционен благотворителен бал. Целта е събирането на средства за финансово подпомагане на стипендиантите на клуба, които са даровити деца в неравностойно материално положение или с един родител. Жените от клуба осигуряват стипендии за около 30 деца всяка година. Благотворителният..
На днешната дата се отбелязва Международния ден на известната корейска туршия кимчи. Кимчи е известно корейско ястие с ферментирало зеле и зеленчуци. Приготвянето на кимчи и споделянето на зимнина, както и цялостната празнична атмосфера и вълнение е наречено "кимджанг". От 2013 г. "кимджанг" е практика, включена в Списъка на ЮНЕСКО за..
На 22 и 23 ноември 2024 г. във Варна ще се проведе Осмият национален студентски фолклорен фестивал „Срещи на приятелството“. Събитието дава възможност за сценична изява на български и чуждестранни студенти, както и за създаване на трайни творчески контакти и взаимоотношения между тях. Фестивалът има за цел да спомогне за съхраняване на българската..
Отец Армен Мелконян е новият духовен водач на Арменската православна общност във Варна. Отец Армен Мелконян, с кръщелно име Саркис Мелконян, е роден на 20 март 1971 г. в град Камишли, Сирия. Той получава началното си образование в Националното училище „Ефрат“ в родния си град и продължава богословското си обучение в Зарахианската семинария..
Спасиха видра, затворена в маза на цех за мебели в кв. "Аспарухово". Сигнал за бедстващото животно е подаден в Регионалната инспекция по околната среда и водите, съобщават оттам. Екипи на екоинспекцията и Центъра за защита на природата и животните в Добрич участваха в акцията. Видрата е намерена с изпилени до кръв нокти от опитите й да се освободи два..
Биткойнът за първи път преодоля бариерата от 95 000 щатски долара, все още подкрепян от „ефекта Тръмп“, предаде БГНЕС. Пазарът очаква по-гъвкаво законодателство и икономически политики, които биха били благоприятни за него при бъдещата администрация на САЩ, предаде АФП. Най-голямата по капитализация криптовалута преодоля тази бариера около 01:24 ч. по..
В България най-младата баба е на 28 години. Това казва д-р Антонио Душепеев, който оглавява родилното отделение в бургаската университетска многопрофилна болница, съобщава БНР. Само през миналата година там има 149 раждания на непълнолетни момичета. Сред младите майки има и 11-годишно момиче. "Има огромна вероятност детето на детето, което е родило..