Използването на изкуствен интелект от полицейските органи беше във фокуса на пленарното заседание на Европейския парламент в началото на тази седмица.
За да се избегне дискриминация и да се гарантира правото на неприкосновеност на личния живот, европарламентът настоява за строги предпазни мерки при използването на изкуствен интелект в правоприлагането. В резолюция, приета с 377 гласа "за", 248 гласа "против" и 62 гласа "въздържал се", евродепутатите ясно изразиха своята позиция относно рисковете от алгоритмична пристрастност в приложенията на изкуствения интелект и необходимостта от човешки надзор, за да се предотврати дискриминацията. Докладчик по резолюцията е евродепутатът Петър Витанов, който назова основните притеснения, относно използването на изкуствения интелект от полицейските органи.
"Целта ни като законодатели не е да спираме технологическият прогрес, а по-скоро да рамкираме неговата употреба, особено в сферата на правоприлагането. Има редица случаи, които доказват че използването на различни приложения и апликации на изкуствения интелект от полицейските служби води до дискриминация и нарушаване на основни човешки права", поясни Петър Витанов.
Един от основните проблеми по думите му, е системата за лицево разпознаване на обществени места, която има за цял да разпознава потенциални извършители на престъпления, на база биометрични данни и лицеви характеристики.
Според Петър Витанов тази система води до дискриминация и нарушава правата на хората.
"Американски доклад показва, че най-често обект на такъв вид дискриминация са хората от по-бедните прослойки, тези с чужди имена, източноевропейските граждани, както и цветнокожите. Наскоро участвах в една конференция, на която майка на момче, плачейки обясни, че нейният син е пострадал от системата за лицево рапзознаване и е бил третиран като потенциален престъпник само защото алгоритъмът на изкуствения интелект казва така. Проблемът е, че често тези системи изкривяват резултатите по начин, който дискриминира хората и променя техните съдби", коментира още евродепутата.
Европейският парламент изразява свяота загриженост и от използването на биометрични данни за дистанционно идентифициране на хора. Като пример бяха посочени вратите за граничен контрол, които използват автоматизирано разпознаване и проектът iBorderCtrl ("интелигентна система за детектор на лъжата" за външните граници на ЕС). Членовете на европарламента настояват те да бъдат преустановени, като настояват Комисията да започне производства за установяване на нарушения срещу държавите членки, ако е необходимо.
Чуйте подробностите в репортажа на Иван Барбов:
Весела Караиванова-Начева е новият управител на Националния осигурителен институт. Тя бе избрана със 141 гласа "за", 48 бяха "против", а 4 бяха "въздържал се". Неин заместник ще е Ивайло Здравков. Той бе подкрепен със 118 гласа "за". Кандидатурите на Караиванова и Здравков бяха издигнати съвместно от ГЕРБ и БСП. Те бяха и единствените предложения за..
Конституционният съд не успя да вземе решение за промените в Конституцията, които касаят възможността на президента да избира служебни премиери от "домова книга". Това става ясно от решение по конституционно дело №38/2024 г., публикувано от съда, съобщава БГНЕС. Делото е образувано по искания на 55 народни представители от 51-ото Народно събрание, на..
Общоградско честване по повод 147 години от Освобождението на Варна ще се проведе на 27 юли. Тържествената церемония по полагане на венци и цветя с военен ритуал ще се проведе от 10:30 ч. в Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил“ (ул. „27 юли“ № 9) в централната част на града. Съорганизатори на събитието са Военноморските сили на Република..
Около 43 процента от сградите-паметници на културата във Варна са в добро състояние, а 40 са тези в риск. Това обобщи за Радио Варна архитект Ирина Евтимова от "Varna Heritage" (Недвижимо културни наследство на Варна). Платформата поддържа регистър на всички сгради-паметници на културата в морската столица, предстои неговото актуализиране...
В Балчик има десетки паметници на културата от местно значение, особено забележими по главната улица "Черно море". Фасадите на повечето от тях изглеждат добре, въпреки че у нас все още статутът им вместо да улеснява, затруднява собствениците в грижите за съхраняването им. Една от тези сгради е в центъра на Белия град – вила Балчика, проектирана от..
Народното събрание ще приеме окончателно промени в Закона за висшето образование, с които се намаляват таксите за платено обучение. Въпреки намерението таксите да бъдат намалени с 40 на сто студенти от Софийския университет и други висши училища излизат на протест пред Народното събрание с искане за конкретни и справедливи решения за..
Най-високата температура в страната тази сутрин е измерена във Варна, съобщиха от НИМХ. В 6 часа термометрите в морската столица са показвали 26 градуса, като температурата вече започна да се повишава и към този час е над 27 градуса. Най-хладно е в Шумен и Разград – 20 градуса. В Добрич, Силистра, Карнобат и на нос Калиакра са отчетени 23..