Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хиляди в България очакват трансплантация на орган

| обновено на 09.10.21 в 10:34

На 9 октомври отбелязваме Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи. Във всеки момент между 1000 и 1200 души чакат за орган в България. Числото на практика е постоянно. През миналата година двама млади варненски журналисти основават Фондация „Документалистите”, под чиято шапка излиза и „Последният дар на човека” - документален мултимедиен разказ за донорството на органи в България. На сайта „dokumentalisti.bg“ с много снимки и емоционални разкази те запознават хората с лични истории на донори и техните семейства, чакащи за трансплантация, както и  как се реализира отвътре донорска ситуация. 


Варненците Александър Николов и Димитър Панайотов се срещат „челно“ с темата за донорството. Преди шест години братът на Александър умира от мозъчен кръвоизлив, само на 21 години. Семейството му разрешава да стане донор.Димитър Панайотов разказва:

"В семейството на Сашо този разговор по случаен начин е проведен няколко седмици преди да се случи този инцидент с брат му, заради случаен репортаж по телевизията. "Ей така, да си знаете" е казал Сашо на майка си и баща си и са си говорили, и след това са взели това решение веднага."

Така Димитър и Александър научават за тежката ситуация на българската трансплантология. Решават да разкажат историята на Георги и да почетат паметта му, създавайки първия си документален проект. Александър е фотограф, а Димитър е автор на текстовете. Двамата работят по инициативата почти шест години. През това време провеждатнад 100 срещи в повече от 15 населени места:

"Имаме над 60 героя, лекари, хора които чакат за нов орган, хора които са получили нов орган, семейства на донори, с които ние сме общували, с някои от тях сме общували няколко пъти. Ходили сме в домовете на много от тези хора, ходили сме докато лежат в болница, запознавали сме се със семействата им."

Присъствали са на три трансплантации и стават свидетели на една донорска ситуация. Някои от тези мигове са останали завинаги в съзнанието им.


"Лекарите са свикнали на такива миризми и гледки, докато аз и Сашо сме си журналисти, които си правим други неща и не сме свикнали на такива гледки и на такива миризми, и някакви такива неща много ти се набиват в съзнанието. Две седмици по-късно аз имах чувството, че тази миризма ме преследва навсякъде. Няма да забравя разговори с хора, с които отиваме в болница и те чакат за нов орган, а ние отиваме да ги разпитваме по някакъв проект. Те се опитват да ни отговарят доколкото могат, обаче им е трудно и в такива моменти обаче хората са много искрени, нямат какво да губят, много са откровени."

А проблемът с донорството е много сериозен. И в момента над хиляда души чакат за орган. В сегашното темпо ще са необходими повече от 20 години, за да бъдат трансплантирани всички чакащи към днешна дата.

"В почти всяка друга държава в ЕС, тези хора ще получат нов шанс за живот и ще могат да живеят още много години, доста качествено. За съжаление в България, доста голяма част от тях са обречени, защото няма достатъчно трупни донори откъдето най-често тези хора може да получат нов орган. Те обаче, не са само 1000-1200, а са много повече, просто хиляда са вписани в листите на чакащите."

Димитър Панайотов призовава всички да проведат разговора за донорството в своето семейство. Той отдавна го е направил. До края на годината ще излязат всички осем глави на „Последният дар на човека“. Най-вероятно разказите ще бъдат поместени и в книга. А Димитър и Александър вече са си намислили следващите теми – климат и демографска криза. 

Инициативата на младите журналисти е подкрепена от Столичната община.

Чуйте целият репортаж в звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58