Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как технологиите подобряват живота на хората с диабет у нас?

Над 525 хил. пациенти с диабет в България. Още наполовина вероятно недиагностицирани. Над 70 хил. нуждаещи се от инсулин всеки ден. Огромна част от диагностицираните не се лекуват адекватно. В същото време едва около 2 хил. от всичките тези българи, вкл. деца, ползват високотехнологични сензори за измерване на кръвната си глюкоза.

Така, накратко може да се опише ситуацията с прилагането на технологии за следене на кръвната захар на повече от една десета от хората у нас. Няколко компании са изявили желание да представят сензори за контрол на кръвната глюкоза на пациентите с диабет у нас. Каква част от тях ще бъдат окончателно реимбурсирани от НЗОК ще стане ясно до края на годината.

Прилагането на технологии в контрола на диабета значително подобрява качеството на живот. Изследвания за това се правят още отпреди 20 години - тогава, когато започват да се прилагат т.нар. Dexcom Continuous Glucose Monitoring (CGM), казва Николай Герев - мениджър продажби във фармацевтичната компания, която само преди броени дни представи официално и първия сензор на американската Dexcom, който започва да се предлага официално в България.

До момента, всички пациенти у нас, вкл. родителите на деца с диабет, си поръчваха сензори от чужбина, ползвайки или роднини и познати, които купуват устройствата и ги изпращат у нас, или адреси и имейли, регистрирани на чуждестранни сайтове.

Няма статистика колко са точно ползващите сензори българи. Затова е трудно да се говори и с детайли как технологиите подобряват състоянието на пациентите. Факт е, че те са акуратни, правят по 288 измервания за денонощие и спестяват неприятни ситуации и помагат избягването на усложнения в дългосрочен период.

Всеки от сензорите Dexcom, които се предлагат вече в България, както и в повечето европейски страни, е разчетен за 10 дни. Закрепва се на тялото, а контролът се извършва посредством смартфон. Подходящи са за пациенти над 2-годишна възраст. Закрепването е стабилно, лепенките им са водоустойчиви и не пречат на ежедневната дейност, пояснява още Николай Герев.

Диабетът е състояние, което посредством CGM, може да не се превърне в болест. Вярваме, че използването им от пациентите в България - макар и да натовари на първо време бюджета на НЗОК, в бъдеще ще спести милиони левове от усложнения и последващи дългогодишни терапии. Това, в крайна сметка, ще бъде огромно облекчение както за пациентите, така и за Здравната каса, категоричен е Герев.

И още малко информация. 

Диабетът е глобален проблем, пред който са изправени всички държави в света. Близо 463 млн. са хората с това заболяване в момента, или 9.3 на сто от населението, като се очаква броят им да се удвои през следващите 20 години. Ситуацията в България не се различава от световните тенденции. По експертни данни на СЗО (Световната здравна организация) към 2019 г. около 65 млн. са пациентите само в Европа.


Цялото интервю с Николай Герев може да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Европейска нощ на музеите и галериите във Варна на 18 май

Музеи, галерии, творчески и алтернативни пространства за изкуство и култура ще се включат в Европейската нощ на музеите на 18 май във Варна тази година.  Подробната програма на събитията може да бъде проследена тук  ,  както и на Фейсбук страницата на варненската Нощ на галериите. Водещо събитие в Нощта на музеите и галериите е официалния..

публикувано на 17.05.24 в 17:48

Студентка от Варна предлага семейния автомобил за бала на абитуриенти в нужда

Студентка от Варна реши да предложи семейния автомобил за абитуриенти в нужда. "Здравейте! По случай наближаващите абитуриентски балове искам да зарадвам момче или момиче в нужда. Искам да предложа автомобила си, всичко ще бъде за моя сметка", съобщава момичето в социалните мрежи. Вече има желаещи, като датите 24 и 26 май са заети. Теодора Векова е..

публикувано на 17.05.24 в 15:50

Постоянна експозиция "Нумизматика" откриват в Археологическия музей във Варна

Експозицията "Нумизматика" отваря врати в Археологическия музей във Варна от 16 часа днес, 17 май.  Нумизматичната сбирка на Регионалния исторически музей е формирана в продължение на над 120 години и съдържа тематични колекции, съкровища и монетни комплекси, намерени по време на археологически разкопки.  В новата експозиция могат да се видят..

публикувано на 17.05.24 в 12:20

Викторини, арт работилници и игри организират във варненския зоопарк в неделя

Викторини, анимация с песни и танци, гатанки, игри и арт работилници са предвидили организаторите на Щастливото еко училище “Свят непознат” в своя втори урок по природолюбие, който ще се проведе на 19 май, неделя от 11 до 14 часа на зелената поляна във варненския зоопарк. Децата ще се запознаят с приказния свят на пеперудите и ще научат интересни..

публикувано на 17.05.24 в 09:00

За 110-ата си годишнина хор "Черноморски звуци" в Балчик посреща над 20 състава от България, Сърбия и Ангола

Целият творчески сезон на смесения хор „Черноморски звуци“ при НЧ „Паисий Хилендарски 1870“ е посветен на 110-годишнината на състава, която се навършва през 2024-а. Кулминацията е 12-ото издание на международния хоров конкурс, носещ същото име , от 12 до 16 юни, с който се поставя начало на фестивалното лято в Балчик. 23 са вече съставите, които ще..

публикувано на 16.05.24 в 15:41

Без такса за матура за повишаване на оценката тази година

Първият държавен зрелостен изпит по български език и литература ще се проведе утре, петък, 17 май. На матурата ще се явят над  50 хиляди зрелостници.  3 813 са дванадесетокласниците, които ще се явят на матурата по БЕЛ във Варна, 9 от тях са с специални образователни потребности. Ако някой не е успял да получи добра оценка, тази година има право..

публикувано на 16.05.24 в 10:56

Във Варна изследват безплатно за ХИВ/СПИН

Община Варна организира кампания по повод Международния ден за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН като част от Националната антиспин кампания. Инициативата ще се проведе днес, а неин организатор е дирекция „Превенции“ в партньорство с Регионалната здравна инспекция, Асоциацията на студентите по медицина - Варна, Сдружение „Съучастие“ и доброволци..

публикувано на 16.05.24 в 10:35