Здравейте! Колко често слушате истории и търсите недоизказаното в тях, детайлите?
Към всеки разказ допълваме свои цветове и картини. И след като седмици наред наблюдавахме какво се случва със заседналия кораб, изкушавам се да добавя различен нюанс, съживявайки стара история.
Случи се в Гибралтар.
Точно бях сбъднала една от детските си мечти: да стигна до Херкулесовите стълбове – онези, които в представите на древните били краят на света, или поне на света, който те познавали.
Получи се сложна комбинация. Първо бях ужасена колата да не излети от тесните улички надолу – към пропастта. После онемях от възторг, докато стоях на ръба на древния свят, какъвто го описваха книгите от детството ми. Исках да поглъщам забележителната гледка още и още, до безкрай, докато синьото не се разтвори в очите ми и не заличи всички мисли, превръщайки времето в красота. Накрая се сдобих и с петно на блузата, защото един симпатичен магот ме замери с кроасан.
Щом слязохме до фара и църквата, вълните не само разказваха легенди, както си представях като дете. О, не! Те дори бяха захвърлили на брега грамаден кораб.
Поредната история лежеше почти в краката ни, врязана в острите камъни под самия фар.
Сякаш морето, в изблик на гняв, беше запратило към Скалата металното туловище и то изглеждаше като огромен мъфин, който боговете бяха разрязали през средата, за да си го поделят за следобедния чай.
Тълпи от местни жители и туристи се стичаха, за да видят металните останки и да наблюдават спасителните работи.
И тогава водата изхвърли върху камъните едно мъничко фарче. Като миниатюрно копие на истинския фар, който в момента се извисяваше до нас на Скалата.
Като иронична подсказка, че всичко е временно и всеки миг е ценен.
Не зная дали крехките тъжни останки бяха от сувенир, подарен на капитана от годеницата му. Вероятно да му носи късмет и да му напомня, че един прозорец на брега винаги ще свети до неговото завръщане. А може и да беше играчка, с която някой от екипажа е планирал да зарадва детето на приятелско семейство. Дори не зная дали този малък безпомощен фар беше част от останките на едно корабокрушение! Или моряк го беше запратил към брега като послание... Към брега на сигурния свят, където има пристан, спасение след бурята и надежда.
Не знаем как е било. Но лесна работа е да не забравяме, че зад новините винаги има човешки съдби, радости, болки, очаквания, надежди.
Нюансите са важни.
Само с тях историите са истински, вълнуващи и незабравими.
И още нещо: когато се плъзгаме по повърхността на новините, когато сме критични, присмиваме се, или говорим с назидателен тон, хубаво е да имаме предвид, че истинските причини за нещата не са непременно видимите. И всеки подхвърлен от вълните миниатюрен фар може да е талисман, подарък, послание... Всичко може да е. Има истории, които никога няма да научим защо са точно такива. Има сюжети, които завинаги остават недовършени... Поне за широката аудитория.
Аз съм Даниела Иванова и ви желая всички следващи истории да са цветни и щастливи. Подаръците от тях винаги да стигат до получателите си и да им доставят радост, морето да е спокойно, чувствата да са приятни и да ни загръщат с топлия си шал. Това ще направи октомври още по-хубав, нали?
Има една колоритна история, в която тимуроци /герои на автора Аркадий Гайдар/ запретват ръкави да правят добрини. В разгара на начинанието забелязват възрастна жена, която стои на улицата и замислено се взира в отсрещния тротоар. В духа на всепоглъщащото и необятно добро, те я пренасят отсреща, с две думи: помагат й да пресече. Вярно: старицата..
„Оперни тайни“ е наречен най-новият проект на Държавна опера Варна, който стартира от февруари 2025 г. и е насочен към най-младата публика. Операта отваря врати за най-малките си зрители и ги води зад кулисите със специални тематични детски ателиета, които ще се провеждат всеки месец. Всички елементи и етапи от създаването на оперен спектакъл са..
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..