Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Карбамидът - тор, нитрати и взривове (Част първа)

| обновено на 19.10.21 в 10:45
Модел на карбамида
Снимка: bg.wikipedia.org

Корабът „Вера СУ” продължава да стои заседнал край скалите на Яйлата. Товарът от 2 800 тона карбамид или урея е затворен в трюмовете. Изваждането му засега е невъзможно. Изговори се много за това химично съединение и дали е опасно или не. Ние, от Радио Варна потърсихме специалист – химик, който да даде повече яснота какво представлява карбамидът, за неговите свойства, за какво се използва. С доцент Ана Симеонова, инженер-химик от катедра „Екология и опазване на околната среда” в Техническия университет във Варна разговаря Мартин Николов.

Карбамидът е органично съединение, което съдържа азот. И поради тази причина е един от най-използваните торове в световен мащаб. Т.е. карбамидът се използва най-масово под формата на тор, уточнява доцент Ана Симеонова.

"Това, което отличава карбамидът от остоналите торове, е че всъщност това е един от торовете с най-голям процент азот. Над 40 процента е може би азотът."

Торенето с карбамид излиза доста по-рентабилно за земеделските стопани. Той е по-бавно действащ тор и по-бавно се усвоява от растенията.

"Растенията по-дълго време да могат да извличат азота, който им е необходим."

Всеки химичен елемент в допустими граници е полезен. Какво става обаче, ако карбамидът попадне във водата? Отговорът дава доцент Ана Симеонова.

"Той е по-малко разтворим, въпреки това разтвромиостта му е много голяма и когато се разтоври във вода, се разпада на амониев азот, който е токсичен за живите организми. 

Когато карбамидът се разтвори във водата, първо се образува амониев азот. След което трябва да мине време, за да се превърне в нитрати. Сам по себе си карбамидът е токсичен за живите организми, но се усвоява по-трудно.

"Нитратите са именно опоснастта, защото те най-лесно се усвояват от растенията. Това води до цъфтеж на водораслите, което в  един момент ще доведе до изчерпване на кислорода във водата."

Но това зависи колко време той ще остане във водата, зависи от теченията, тяхната сила и посока, метеорологичните усровия, прави уточнението доцент Ана Симеонова от Техническия университет във Варна. Опасността обаче може да дойде от друго място.

"Нитритите са по-опасни за човека, нитратите могат да причинят някои заболявания. Но по принцип азотните торове са много взривоопасни. Трябва да се спазват специални изисквания, защото могат да се възпламенят с вризв, когато има източник на топлина или местно прегряване."
В търговската мрежа карбамидът е под формата на гранули. За да е по-устойчив и да издържи по-дълго време, за да си изпълни функцията в почвата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

От 15 юни експресен влак от София до Варна и Бургас

От 15 юни по линиите София–Бургас и София–Варна тръгва експресен влак, който ще е сериозна конкуренция на автобусния транспорт. Това каза в Бургас, след проведено работно съвещание на железопътни релси, министърът на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов. Без закъснение, за 5 часа и 33 мин., пристигна влака с екипа на министерството на Бургаската..

публикувано на 27.05.25 в 18:47
Дневен център за пълнолетни лица ”Ривиера“ във Варна

Три нови социални центъра ще строи общината в кв. „Възраждане“

Община Варна е краен получател на безвъзмездна финансова помощ по Националния план за възстановяване и развитие в размер на близо 3 млн и 900 хил.лв. за изпълнение на две резидентни грижи за пълнолетни лица с интелектуални затруднения, всяко с по 15 места и на Център за специализирана подкрепа на лица с интелектуални затруднения и техните семейства с..

публикувано на 27.05.25 в 16:32
Народните представители от

ДПС-ДПС: Обединение няма и не може да има

"Едноличното решение на Джевдет Чакъров да напусне председателския пост на ДПС е жалка персонална капитулация пред Пеевски. Такива действия са в остър разрез с моралните и демократични принципи, върху които е изградена партия "Движение за права и свободи". Това се казва в декларация на парламентарната група на "Демокрация, права и свободи – ДПС"..

публикувано на 27.05.25 в 16:26

Община Варна актуализира административните си такси

Финансовата комисия към Общински съвет – Варна одобри промени в Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на общината. С нов, по-висок размер, ще бъдат част от таксите за технически и административни услуги, стана ясно на днешното заседание. Разгорещен дебат предизвикаха поисканите..

публикувано на 27.05.25 в 16:11

Засилени проверки на автосервизи и фирми, транспортиращи строителни отпадъци

Засилен е контролът върху направления, свързани с управлението на отпадъци в т. ч. отпадъци от опаковки, излезли от употреба гуми, отработени масла, негодни за употреба батерии и акумулатори и други. От март до май 2025 г. служители на дирекция „Управление на сигурността и контрол на обществения ред“ (УСКОР) са извършили 24 проверки в автосервизи и..

публикувано на 27.05.25 в 15:25

Концерт "Джулаят се завръща у дома" във Варна

Концерт "Джулаят се завръща у дома" планира общинската администрация за 30 юни. Това стана ясно днес на заседанието на комисията "Финанси и бюджет", която разгледа искането на администрацията за отпускане на сумата от 77 хил. лв. за реализацията на събитието.  Това ще е 5-часов рок концерт на входа на Морската градина със специалното участие на..

публикувано на 27.05.25 в 15:25
Снимката е илюстративна.

Преляха шахтите на десетки жители на Траката, незаконно включили се към новата канализация

Жители на Траката са се „свързали на своя глава“ към новоизградената канализация в района, съобщи слушател на Радио Варна. След като бул. „Княз Борис І“ бе преасфалтиран, няколко десетки семейства са решили, че проектът е приключил и могат да престанат да ползват септичните си ями, разказа видяното, живеещият в Траката.  От ВиК – Варна..

публикувано на 27.05.25 в 14:30