Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Карбамидът - тор, нитрати и взривове (Част първа)

| обновено на 19.10.21 в 10:45
Модел на карбамида
Снимка: bg.wikipedia.org

Корабът „Вера СУ” продължава да стои заседнал край скалите на Яйлата. Товарът от 2 800 тона карбамид или урея е затворен в трюмовете. Изваждането му засега е невъзможно. Изговори се много за това химично съединение и дали е опасно или не. Ние, от Радио Варна потърсихме специалист – химик, който да даде повече яснота какво представлява карбамидът, за неговите свойства, за какво се използва. С доцент Ана Симеонова, инженер-химик от катедра „Екология и опазване на околната среда” в Техническия университет във Варна разговаря Мартин Николов.

Карбамидът е органично съединение, което съдържа азот. И поради тази причина е един от най-използваните торове в световен мащаб. Т.е. карбамидът се използва най-масово под формата на тор, уточнява доцент Ана Симеонова.

"Това, което отличава карбамидът от остоналите торове, е че всъщност това е един от торовете с най-голям процент азот. Над 40 процента е може би азотът."

Торенето с карбамид излиза доста по-рентабилно за земеделските стопани. Той е по-бавно действащ тор и по-бавно се усвоява от растенията.

"Растенията по-дълго време да могат да извличат азота, който им е необходим."

Всеки химичен елемент в допустими граници е полезен. Какво става обаче, ако карбамидът попадне във водата? Отговорът дава доцент Ана Симеонова.

"Той е по-малко разтворим, въпреки това разтвромиостта му е много голяма и когато се разтоври във вода, се разпада на амониев азот, който е токсичен за живите организми. 

Когато карбамидът се разтвори във водата, първо се образува амониев азот. След което трябва да мине време, за да се превърне в нитрати. Сам по себе си карбамидът е токсичен за живите организми, но се усвоява по-трудно.

"Нитратите са именно опоснастта, защото те най-лесно се усвояват от растенията. Това води до цъфтеж на водораслите, което в  един момент ще доведе до изчерпване на кислорода във водата."

Но това зависи колко време той ще остане във водата, зависи от теченията, тяхната сила и посока, метеорологичните усровия, прави уточнението доцент Ана Симеонова от Техническия университет във Варна. Опасността обаче може да дойде от друго място.

"Нитритите са по-опасни за човека, нитратите могат да причинят някои заболявания. Но по принцип азотните торове са много взривоопасни. Трябва да се спазват специални изисквания, защото могат да се възпламенят с вризв, когато има източник на топлина или местно прегряване."
В търговската мрежа карбамидът е под формата на гранули. За да е по-устойчив и да издържи по-дълго време, за да си изпълни функцията в почвата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студ сковава страната

През нощта облачността ще намалее, на места до изясняване, а вятърът чувствително ще отслабне. След полунощ и утре преди обед на много места ще е мъгливо или с ниска слоеста облачност, а следобед ще преобладава слънчево, но студено време. Минималните температури ще са между минус 14° и минус 9°, по Черноморието от минус 7° до минус 2°, а максималните..

публикувано на 19.02.25 в 19:45

Без автобуси "хармоника" по рискови маршрути във Варна утре

Закъсали автобуси и тролеи на градския транспорт във Варна заради непочистените пътища принудиха пътниците да вървят в снега или да търсят алтернативен транспорт през изминалия ден. Не липсваха куриозни случки, на някои от пътуващите дори им се наложи да бутат аварирал рейс. Куриоз: Пътници бутаха закъсал автобус във Варна Автобуси на Градски..

публикувано на 19.02.25 в 18:53

Надзорният съвет на НОИ прие осъвременяване на пенсиите с 8,6 %

По предложение на управителя на Националния осигурителен институт Ивайло Иванов Надзорният съвет на НОИ гласува за това пенсиите да се осъвременят по Швейцарското правило с 8,6 процента от първи юли, предаде БНР. Предложението е одобрено от надзорниците, като така проектът на бюджет на Държавното обществено осигуряване предстои да се разгледа и в..

публикувано на 19.02.25 в 18:06

Удължават срока за временна закрила на украинците, бягащи от войната

До 4 март догодина се удължава срокът за временна закрила на разселени лица от Украйна, реши кабинетът. Така периодът, в който страната ни предлага защита на украински граждани, бягащи от руската военна агресия, се удължава с още една година. Процесът на пререгистрация ще продължи до 30 април, уточняват от правителствената пресслужба. Решението на..

публикувано на 19.02.25 в 18:03

Пътищата във Варна и региона са проходими при зимни условия

Пътищата във Варна и региона са проходими при зимни условия. Пътят от Старо Оряхово до Обзор вече е отворен, но само за моторни превозни средства до 12 тона, съобщи Георги Стратиев, директор на Областно пътно управление-Варна. Бедственото положение в общините Бяла, Дългопол и Долни чифлик остава, обстановката се нормализира, но за утре прогнозата е..

публикувано на 19.02.25 в 17:35
Архив

Пътят Варна – Добрич е отворен за движение на всички превозни средства

В община Бяла все още без електрозахранване са селата Попович и Дюлино. Аварийни екипи работят за отстраняване на авариите. Пътнопочистващи машини продължават да подпомагат движението на територията на общината, съобщават от Областна управа - Варна. В община Долни чифлик екипи на ЕРП работят за отстраняване на аварията, която остави без ток селата Ново..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Предлагат обезопасяване на автобусни спирки във Варна

Част от спирките на градския транспорт във Варна да бъдат допълнително обезопасени. Това предложение беше обсъдено на днешното заседание на постоянната комисия "Обществен ред, сигурност и безопасност на движението“ към Общински съвет – Варна. Първоначално се предвижда монтиране на предпазни колчета на четири локации, като при положителен ефект мярката..

публикувано на 19.02.25 в 15:40