Противогрипните ваксини имат повече прогностичен, отколкото защитен характер. Изменчивостта на грипния вирус предполага да не очакваме, че ще получим максимален имунен защитен вариант. Това мнение изрази имунологът проф. Красимир Методиев в ефира на Радио Варна:
"В катедрите по микробиология и вирусология в цялата страна има колекция от грипни вируси, събирани над 50 години. Нито един път съответния изолиран грипен вирус от епидемичната вълна през съответната година не е повторил генетичния вариант на предходни грипни вируси. Ваксина срещу вирус може да бъде създадена, когато изолираме вируса, знаем неговата характеристика и когато е доказано, че точно този щам ще предизвика новата епидемична вълна."
Проф. Методиев уточни, че в момента ваксиналният щам срещу коронавирус, произведен от водещите фирми, е на базата на изолиран щам от коронавируса минимум преди половин година, а в някои от случаите и от по-дълго време. В рамките на това време коронавирусът мутира. Новите мутации в доста от случаите не отговарят на ваксиналния щам – това е установено в редица водещи лаборатории по света. Това означава, че не можем да дадем 100% гаранция, че този ваксинален щам ще работи 100%:"Ние виждаме процентите в момента. Случаите у нас категорично сочат, че има между 15 и 18 % нови заразени хора, които са ваксинирани, както и такива, които са изкарали инфекцията веднъж. Новите мутации на коронавируса не сме ги изучили докрай. Все още не сме изготвили ваксинални щамове срещу последните мутации на Ковид-19. Очаква ни много тежък период на нови проучвания и на огромен труд в създаване на стабилен 100% гарантиращ имунен отговор на ваксиналния щам.
Преди години същите тези фирми надуваха фанфарите, че са готови с ваксината на СПИН, но накрая се отказаха, защото разбраха, че огромната скорост на репродукция на вируса на СПИН заедно с невероятната му изменчивост не могат да позволят създаването на ваксина. Отказаха се и загубиха милиарди долари."
Чуйте повече в прикачения звуков файл:
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..