Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

При колко антитела е необходима ваксинация

Снимка: Ройтерс

Във варненските лаборатории се наблюдава увеличен поток от пациенти след решението антителата да се признават за издаване на зелен сертификат. Това съобщи за Радио Варна д-р Снежан Снегаров, управител на една от големите лаборатории в морската столица.  Той уточни, че в момента разполагат с достатъчно количество реактиви, наличните ще им стигнат за десетина дни. Ако антителата покажат стойност под 300 единици BAU, тогава е необходимо да се приложи ваксина, каза д-р Снегаров.

"BAU са т.нар. неутрализиращи антитела по стандарт на СЗО. Поради тази причина всички лаборатории се стремим да работим по него. Имам резерви към факторите на преизчисление. Аз лично бях привърженик за всяка една от методиките, утвърдени за антитела, да се спазят указанията на производителя."

Чуйте повече в прикачения звуков файл:





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Варна прави публично обсъждане за теглена на над 26 млн. лева

Община Варна има намерение да поеме нов дългосрочен дълг в размер до 26,3 млн. лв., с които да реализира общо 18 проекта на обща стойност 70,5 млн. лв., както и още един проект, който ще се финансира по вече сключен договор за кредит от 2023 г. в размер до 2,2 млн. лв. Средствата ще се изразходват за съфинансиране на 15 проекта по Националния план за..

публикувано на 10.03.25 в 17:24

Подменят асфалта на входа на Морската градина

Нова асфалтова настилка ще бъде положена на входа на Морската градина във Варна. Започва извършването на "малки ремонти" по пешеходната зона на централната градска част, съобщават от общинския пресцентър.  Поетапното отстраняване на компрометираните участъци започва със седем приоритетни точки по бул. „Сливница“, бул. „Княз Борис I“и пл...

публикувано на 10.03.25 в 17:03

ЕЦТП предлага да бъде отложено увеличението на пътните такси

Увеличението на тол таксите и винетките да се отложи с една година. Това предлагат от Европейския център за транспортни политики /ЕЦТП/. Предложението е адресирано до министър-председателя, министъра на регионалното развитие и благоустройството, както и до редица неправителствени и браншови организации. Според Диана Русинова, председател на..

публикувано на 10.03.25 в 16:15

Фини прахови частици над нормата във Варна през почивните дни

Повишена запрашеност през почивните дни е констатирана във Варна. Нормата на концентрация на фини прахови частици в атмосферния въздух е превишена. На 7 март количеството измерен прах от Автоматична измервателна станция до СУ "Ангел Кънчев" в кв. "Левски" е 59.07 µg/m3 при норма 50 µg/m3. В следващите дни стойностите са били 55 и 63 µg/m3, каза Ерджан..

публикувано на 10.03.25 в 15:00

Гъстата мъгла затвори варненското пристанище

Пристанище Варна е затворено заради гъстата мъгла, съобщиха от Рейдовата кула.  Прогнозата обаче е благоприятна и вероятно до часове то ще бъде отворено.

публикувано на 10.03.25 в 14:58

Община Варна не е ощетена от бившия кмет заради акциите от Пловдивския панаир

Община Варна не е била ощетена от бившия кмет на Варна Иван Паортних заради бездействието му с връщането на акциите на Пловдивския панаир на държавата. Варненският апелативен съд потвърди разпореждане на Варненския окръжен съд, с което е била оставена без разглеждане жалба на Община Варна срещу постановление на Окръжната прокуратура за прекратяване на..

публикувано на 10.03.25 в 14:16

Костадин Костадинов: Внасяме резолюция в ЕП срещу политическите репресии у нас

В сряда групата на "Възраждане" ще внесе в Европейския парламент за гласуване резолюция, която осъжда ареста на четиримата депутати от партията и "политическите репресии на правителството". Това съобщи във Варна лидерът на партията Костадин Костадинов. С този документ искаме ЕП да осъди политическите репресии у нас, допълни той.  Тази резолюция е на..

публикувано на 10.03.25 в 12:22