Тази събота посоката е община Вълчи дол, за да гостуваме на жителите на село Михалич. Пътуваме с фоторепортера Румен Сарандев в един мъглив и дъждовен есенен ден. Михалич е едно от селата намиращи се в центъра на община Вълчи дол. В него живеят около 950 души, предимно мюсюлмани, повечето от ромски произход, а българските семейства са не повече от 30-сет. Името на селото идва от неговия основател – овчарят Михал. Михал идва със стадото си през 1760 година, после създава семейство и остава да живее тук. По-късно пристигат и неговите братя. Така се основава село Махлъч, което през 1936-та година се преименува на Михалич.
Основният поминък на местното население е животновъдство и земеделие. Селото разполага с 15 000 декара обработваема земя, която се стопанисва от две земеделски кооперации. Отглеждат пшеница, царевица, слънчоглед, а в животновъдството, освен с отглеждането на крави и овце, се гордеят и с фермата за отглеждане на биволи, към която има мандра за производство на млечни продукти от биволско мляко.
В село Михалич не видяхме изоставена къща. Още с влизането ни, веднага след табелата, спряхме пред първата къща, за да поздравим стопанката й, която беше пред портата, а съседите са ни видели и те дойдоха, за да разберат какво става.
Кметство, поща, училище, читалище, два хранителни магазина има в центъра на селото. Разположени са от двете страни на главния път. Пред магазините има маси и столове, не липсват и хора. Разбрали са, че сме пристигнали, дошли са да ни видят, но се притесняват да разкажат за себе си.
Стигаме да училището, чиято история започва от 1872 година. Първото даскало се е помещавало в одаята на дядо Димо Керчев, а първи учител бил даскал Янчо от Върбица, Преславско. Като начално, училището в Михалич е основано през 1894 година и носи името на Васил Левски. През 1966 год. започва стоежа на новата сграда заедно с физкултурния салон и кабинета по трудово обучение. Днес училището разполага с 11 класни стаи, дирекция, учителска стая, компютърен кабинет, физкултурен салон, столова и библиотека. Вече е Обединено училище Васил Левски, защото в него учат 141-о деца от 6 села. Директор на училището от 27 години е Антония Пенчева. Тя живее във Варна, но пътува всеки ден с междуградски транспорт до работното си място.
Непосредствено до училището в село Михалич се намира читалището. Читалище "Просвета" е създадено през 1926 година, а негов секретар вече 12 години е Керанка Димитрова.
Кмет на село Михалич вече трети мандат е Нежмедин Ахмедов. За селото и за работата си като кмет той разказа
Всички срещи с хора са вълнуващи. Такава е и следващата ми среща с Тодорка Николова. Тя е на 69 години. 38 години е била детска и начална учителка в училището в Михалич. Сподели, че сградата на училището сега е много по-хубава и обновена. И е щастлива, че през всичките години училището се е запазило и развило, за разлика от много други места в България, където се закриха много училища.
На 7 януари Българската православна църква почита паметта на Св. Йоан Кръстител – последният старозаветен пророк, наречен още Предтеча, защото подготвял хората за идването на Спасителя. За Св. Йоан Кръстител ще ни разкаже отец Ясен Шинев, служещ в старинен храм Св. Упение Богородично и храм Св. Атанасий, в 6.40 часа. Новата година започва..
„Кафето може и без захар, но без усмивка – горчи“, гласи мъдрост с неизвестен автор. Всички, които искат да започнат денят си с усмивка, просто трябва да превключат на честотите на Радио Варна във времето от 6.00 до 10.30 часа. Иван Барбов, Доротея Николова и звукорежисьорът Петър Венков ви очакват с пълни чаши с кафе и пълна торба с..
14.20 –Започна издаването на новите карти за безплатно пътуване във Варна – какви са проблемите и как ще се решат? 14.40 – На 4 януари отбелязваме Световния ден на Брайловата азбука, разговор с Христо Шипанов - председател на регионалната структура на Съюза на слепите във Варна 15.20 – Пристанище Варна с поглед към 2025-та – говори..
Честита Нова година! Да сме здрави, да има мир и да бъде плодотворна и успешна за всички ни! Ще започне ли днес издаването на новите безплатни карти за пътуване във варненския градски транспорт на пенсионери, ученици и студенти? Ще предизвика ли напрежение липсата на гратисен период межу изтичането на стария вид карти и замяната им с новите..
Честита Нова година! Да сме здрави, да бъде мир и благоденствие! Какво си пожелаха някои от смелчаците от първото къпане в морето за 2025 година във Варна Полша поема ротационното председателство на Съвета на Европейския съюз на 1 януари 2025 г. за период от шест месеца. Почти две години след като Европарламентът и държавите-членки..
След зарята. След поредния „Сармагедон“. В най-късия ден от годината, когато ставаш, закусваш и то се стъмни. Посрещнете този ден със сутрешната програма на Радио Варна. Късметът от ефирната баница на тези, които превключат на любимите честоти е „Интересни теми, актуални новини и много музикално настроение“. Иван Барбов, Александър..
Радио Варна Ви пожелава весело посрещане на Новата 2025 година! Спорна работа на всички дежурни служители и екипи от здравеопазването, транспорта, сигурността, комуникациите и др. в новогодишната нощ! Репортаж от ЖП гара Варна – на път за дома в последния ден от годината. В пиковите часове в градския транспорт и в моловете, се извършват..