Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подписването на информирано съгласие преди ваксина отпада

Снимка: БГНЕС

Подписването на документ за информирано съгласие преди да бъде поставена ваксина срещу COVID-19 отпада. Това заяви здравният министър д-р Стойчо Кацаров на брифинг.

Стана ясно, че министър Кацаров се е срещнал с директора на Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията Андреа Амон.

„Нейното становище също беше такова. Днес подписах заповед, с която отменям това правило за такова информирано съгласие преди ваксиниране, както не се изисква и за други ваксини", обясни той.

Кацаров разкри, че Министерството на здравеопазването пуска нова телефонна линия, на която всички граждани ще могат да задават въпросите си, свързани с ваксините. По думите му отговарящите щели да бъдат медицински лица и специалисти от МУ-София.

Здравният министър не пропусна да коментира и президентския дебат. Той подчерта, че е останал огорчен от изказването на проф. Анастас Герджиков, че лекарите в лечебните заведения не си получават парите.

"Това не е вярно. До стотинка са изплатени всички средства на лечебните заведения, които се увеличиха за медиците на първа линия от 1000 на 1200 лв. Не отговаря на истината и разпространената от него информация, че лечебните заведения нямат лекарства. Аз издадох заповед още на 1 септември за износ на лекарства, които се използват за лечение на COVID-19", отбеляза още Кацаров. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Синя зона, център, Варна

„Синята зона“ ще бъде безплатна за Деня на Варна - 15 август

Зоната за кратковременно паркиране т.нар. „синя зона“, която функционира в централната градска част на Варна, ще бъде безплатна за жителите и гостите на града на празника на морската столица 15 август - Св. Успение Богородично, съобщават от ОП „Общински паркинги и синя зона".  Община Варна призовава водачите на автомобили да спазват правилата за..

публикувано на 14.08.25 в 13:54

Сцената за големия празничен концерт на 15 август вече е готова

Сцената, на която ще се проведе големият празничен концерт за Деня на Варна, вече е изградена. Тя се намира в пространството около Пантеона в Морската градина, а в момента се извършват финални дейности по монтажа на осветлението и тестването на звуковата и мултимедийната техника. За по-добра видимост на публиката ще бъдат поставени и два големи..

публикувано на 14.08.25 в 12:14

По 10 глобявани нередовни пътници на ден в градския транспорт във Варна, купуват онлайн билети при появата на контрола

На ден се налагат по 10 глоби за нередовни пътници в градския транспорт. 50% от случаите са за пътници, купуващи електронен билет при появата на контролиращия редовността на пътуващите. Това каза директорът на общинското дружество ТАСРУД Георги Киряков. При проведени проверки е установено, че това е честа практика. Пътникът се е качил четири спирки..

публикувано на 14.08.25 в 12:13

С новата билетна система при повече пътувания, надхвърлящи цената на дневен билет - автоматично отстъпка

Новата билетна система ще бъде въведена до края на годината. До тогава трябва да приключат монтажните дейности на оборудването. Това каза Георги Киряков, директор на общинското предприятие ТАСРУД. Новите валидатори вече ще позволяват разплащане с банкова карта. Друга новост е, че при повече пътувания, които надхвърлят цената на целодневен билет,..

публикувано на 14.08.25 в 11:30

От понеделник поставят два светофара на разклона към плажа на "Аспарухово"

От понеделник ще бъдат поставени два светофара на разклона към Аспаруховския плаж, на пътя Аспарухово -Галата.  Лявата лента ще бъде затворена, за да се изгради целия тротоар, който да осигури безопасно пешеходно придвижване за срока на ремонта-30 октомври.  Това беше договорено по време на проверката на обекта от Димитър Кирчев, зам.-кмет на общината,..

публикувано на 14.08.25 в 11:20

В Деня на Варна автобусите на градския транспорт ще се движат с делнично разписание

Във връзка с провеждането на мероприятия по случай Деня на Варна – 15 август, в петък от 09:30 ч. до около 11:00 ч. ще бъде преустановено движението на ППС пред Катедралния храм „Свето Успение Богородично“.В този период ще бъдат въведени и временни маршрутни промени на автобусите в градския транспорт, които са следните: Линии 18, 22, 41  (посока ЖП..

публикувано на 14.08.25 в 10:31

До 29 градуса днес във Варна

И днес ще е предимно слънчево. Ще продължи да духа слаб до умерен, следобед на места по Южното Черноморие временно силен североизточен вятър. Максимални температури от 30° до 35°, по Черноморието между 27° и 30°, за Варна около 29°. Вълнение на морето 3, по Южното Черноморие 3-4 бала. Температура на морската вода 26°-27°. Изгрев на Слънцето за Варна в..

публикувано на 14.08.25 в 07:42