Kaмпания за набиране на средства започват от единствения у нас спасителен център за костенурки в днешния т.нар. „Щедър вторник” – 30 ноември. (Денят е в противовес на т.нар. черен петък).
Центърът се намира в обзорското с. Баня, работи от 2007 г., и до момента през него годишно минават между 200 и 800 костенурки.
Искаме да изградим по-специализирана костенуркова лечебница, за ранените и недоизлекувани костенурки, които не могат да заспят зимен сън, каза управителят и създател на центъра и на фондацията "Гея Челония" – Иво Иванчев.
Средства за кампанията се събират в platformata.bg – порталът, създаден от фондация BCouse - в помощ на благотворителността в България.
Какво научихте за костенурките, откакто е създаден центърът? Освен всичко което сте знаели отпреди.
Колкото повече научавам, толкова повече неща виждам, че трябва да науча. Те ме въведоха в един съвсем различен и до голяма степен по-добър свят. Научих много неща от тях. Научих как да не бързам и че нашата сприхавост и нервност много ни пречат в ежедневието ни. От тях човек много неща може да научи в тази насока.
Това е единственият спасителен център за костенурки, вероятно и на Балканите?
Да. Това не е някаква странна идея, която е възникнала в моята глава, тъй като костенурките като група са изключително уникални животни и като биология и като анатомия. Има необходимост от такива центрове, които се занимават само с проблемите на костенурките, защото и техните проблеми са изключително специфични и изискват определени умения и знания. Има много такива по света, но на Балканите мисля, че сме единствените.
Костенурките екзотично животно ли са за българите?
Тази дума я избягвам, защото това, което е екзотично за нас, не е екзотично там, където се среща в природата и за други хора в друга част на света. Те са уникални животни и за съжаление, това е групата гръбначни животни, която е най-застрашен от изчезване. Близо 50 процента от видовете, които съществуват на земята, са на границата на пълното изчезване. За съжаление ние хората сме причината.
Тяхното оцеляване зависи от нашата помощ
Говорим много често за различни видове заплашени животни, но костенурките някак си остават встрани. Ние сме държавата с доста костенурки. Не ги виждаме ли?
Хубавата новина за нас е, че все още има какво да направим. Има места, в които костенурките, са в стабилни популации. За жалост, опитът е такъв, че хората се сещат и започват да предприемат действия, когато вече е твърде късно, преди това не обръщат внимание на проблемите. Но ние все още имаме какво да направим за нашите костенурки, за да можем да им се радваме , да се радват и нашите внуци. Ще бъде изключително срамно и жалко за нас като топ на еволюцията, както ние се считаме, да загубим заради нашата глупост и неразбиране това изключително животно, което няма аналог в живата пророда. Те са едни от много малкото, които са видели динозаврите да идват и да си отиват.
За жалост не могат да ни разкажат за динозаврите?
Не, те могат. Ние трябва да се научим да слушаме.
Цялото интервю на Доротея Николова с Иво Иванчев:Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..
Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..
Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...
Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..
Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..
Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..