Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ФСБ се завръщат с 3D песен

Снимка: apollonia.bg

След 10 години легендарните ФСБ се завръщат с две нови парчета. Звученето на групата през 2021 година е триизмерно. И двете песни са записани бинаурално и най-добре могат да се слушат само със слушалки. Използвана е триизмерна звукова формула при която, със слагането на слушалките буквално потъваш в звука, който идва не само отдясно и отляво, както при стерео ефекта, но и отзад и отпред, както и отгоре и отдолу. От ФСБ казват, че триизмерният звук е мечта за тях отдавна, а песента "Дано си там" те отвежда в друг свят.

Този нов 3D звук как се постига?

При нас тези звукови експерименти никога не са спирали, защото за нас това e професия и хоби. Експериментирането в звука в прогресив рок намеренията това е от изключително значение. Звукът е средството, инструментът, чрез който можеш да откъснеш човек и да му разкажеш някаква история, някакво послание, нещо той да види и да чуе,  да се пренесе от неговия свят в един друг свят, в който музиката го води.

И това е най-хубавото нещо на прогресив рока като стил, като подход - нещо несравнимо с поп музиката, която в повечето случаи е направена за един сезон. И затова е малко по-трудно. Ако човек свикне и остави да бъде воден, може да стигне много далече.  Музиката е много силно нещо, защото тя има само едно сетиво, за разлика от друго изкуства, за които са ти необходими повече сетива, за да ги възприеме.

Тази възможност да се работи в тази посока, която изобщо не е съраунд боксове по стените,  тук говорим за нещо,  което тръгва от твоите уши. Това е амбисоник – 3D слушане. Този нов подход затваря хората в слушалките, ти наистина трябва да сложиш слушалки, за се отделиш от страничния шум.

Защо при Вас нещата се случват след 10 години?

Истината е, че понеже повече от 40 години сме заедно и правим музика, и имаме доста голяма музикална банка и когато решим да направим някакъв концерт, ние просто бъркаме в тази банка и казвам, че ще вземем това или онова парче. Никога не сме оставали без музика, така че след това, което сме направили в живота си, имаме доста голям избор. Ние не сме принудени да направим това, защото няма какво да изберем. Даже бих казал, че донякъде страдаме, че последният албум („ФСБ точка“) е толкова непопулярен в радиата. За нас той е една изключителна гордост и съдържа безкрайно ценен творчески материал. Не мисля, че правенето на музика и песни трябва да бъде самоцел.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58