Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Илиян Кузманов от нулата до Амазон Топ 20

Илиян Кузманов е първият български писател, съумял с първата си книга „Ако срещнеш Буда, убий го!“ да влезе в Топ 20 по продажби на Амазон. 

Да чуем каква е тайната на успеха на книгата: 

Той е и първият български писател с престижна литературна награда зад океана - Литературни Титани, като е и финалист на най- комерсиалния конкурс за литература Readers Favourites с награден фонд $100, 000. 

Илиян бе избран между стотици писатели като Най-привлекателен писател за 2021 година, от списанието за популярна култура FilmDaily, четено от над 2 милиона души дневно. Класацията бе съвместно с Бостънския вестник - The Boston Courier.


Но историята на Илиян Кузманов е многопластова, като използвам думите на колегите от бостънското радио CIAO USA Radio Italia, които го определят като един от най-интересните и мистериозни майстори на перото.

Важно е да се подчертае, че Илиян определено в момента е медийна сензация зад океана, като вече бройката на медиите отбелязали неговите успехи е доста над хиляда, сред които са NBS, USA Today, CBS, FOX, Market Watch….

Илиян е въплъщение на Американската Мечта, човек започнал от нулата, получил житейските си уроци по най-суровия начин, въпреки турбуленциите успял да покори не един търговски връх. В неговата история присъстват много пътешествия, има „добри учители“ както се изразява той, и напълно липсват богати и влиятелни родители, като всичко постигнато той дължи на себе си.  

Илиян между другото е един от най-интелигентните хора в света, член на Международната МЕНСА. Завършил право в България, а от студентската скамейка поема към Канада, там работи, за да се издържа и сам плаща образованието си, достигайки до помощник на един от кандидат кметовете на Монреал. Следва Великобритания, където Кузманов създава мулти милионен бизнес, както и първия български социален бизнес с многобройни чужди отличия.

В момента той е в България, основател е на Фондация Арт Ангел и е на път да реализира най-мащабния и всеобхватен социален проект у нас, съвместно с Министерството на Правосъдието. 

Илиян смята, че инициативата за всичко трябва да е в наши ръце. Предците му са от село Калугерово, Пазарджишко. 

В разговора му с Ваня Славова първо ще чуем на кого е кръстен: 

- На дядо ми Илия съм кръстен. Прапрадядо ми е бил първият кмет на селото. Шансът и късметът също са знакови за случването на повечето неща в живота ми, твърди авторът.
В Англия започва своя бизнес от нулата. 
Чуйте подробности: 
- Въпросът е какво правиш на местата, на които си; какво реализираш на най-лошото място в Лондон, дали даваш и на хора, които нямат възможност да си позволят.

Какво смятате за благотворителността по време на празници?
- Опитвам се нещата, които правя да останат във времето. Не бих искал да бъде нещо само спонтанно. Около Коледа и Великден всички правим добри неща, но хората, които имат проблеми, ги имат през цялата година. Ако им помогнем еднократно, не само че не решаваме проблема, а залъгваме и обществото. Въпросът не е да ги нахраним веднъж, а да насочим вниманието на институциите, да насочим прожекторите към проблемите, а не да създадем грешна илюзия за тяхното решаване. Това е и основата на социалното предприемачество, защото когато имаш един социален продукт той може да бъде всичко, да кажем един хляб, една вода. Те могат да носят постоянен приход, който да помага на определени хора. В крайна сметка не можем само да събираме пластмасови капачки. Трябва от сока или от минералната вода да има постоянен приход за дадена кауза.

- Как лавирате между бизнеса и книгите, писането?
- Не мисля, че в случая има огромна разлика. Даже една книга може да бъде социален продукт. Започвайки даже от самото заглавие. Когато сме успели навън, можем да мислим за хората у нас, в България. Много от чуждите общности като испанци и италианци милеят за родините си и правят много за сънародниците си там. 
Чуйте подробности:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Даниела Стойнова: Ние сме винаги там, където са хората

33-тата поред церемония по връчване на Годишните награди на Отворено общество – Варна се проведе днес, 28 май, в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център. Носителите на отличията бяха представени за поредна година в документален филм.  „Голямата награда за граждански принос“ през 2025 година е за кореспондента на Българското национално радио във..

публикувано на 28.05.25 в 18:45

Студенти от Варна: Работата в туризма не трябва да е рутина, трябва да се влага сърце

Кадрите в туризма ще се умножават, увеличават се студентите, избрали този път на реализация. Образованието не е инвестиция в самата професия, а в самите нас. Това казаха студентите в Колежа по туризъм във Варна Борис Соколов и Теменужка Колева. Според третокурсничката сред основните проблеми пред сектора са, от една страна, лошо обучените кадри, а от..

публикувано на 28.05.25 в 10:00

Марин Маринов: При дартса най-важно е спокойствието

Концентрацията и спокойствието са сред най-важните качества за състезателите по дартс. След това идват талантът и не на последно място - трудът. Това коментира за предаването "Новият ден" Марин Маринов от Управителния съвет на клуб по дартс "Максим" във Варна. Всеки четвъртък се събират в морската столица отдадените на спорта, създаден преди години в..

публикувано на 28.05.25 в 08:20
Йордан Дянков и Адела Бозмарова от Черноморския младежки център - Варна

Община Варна започна мащабно социологическо проучване сред младежите от 15 до 29 години

Черноморският младежки център към Община Варна вече е факт. В началото на май приключи подборът на екип от социални и младежки работници и психолог и те вече работят "на терен", за да представят дейността на новата организация.  "В ход са процедурите за възлагане на обществените поръчки за ремонта и оборудването на сграда на центъра, който ще се..

публикувано на 27.05.25 в 16:05
Снимката е илюстративна

Христина Генова, РИОСВ-Варна: Законът не ограничава броя на турбините в един ВЕИ парк

Защо се допуска изграждането на ветроенергийни паркове в земеделски земи, има ли инвестиционни предложения, получили отрицателна оценка за въздействие върху околната среда от РИОСВ-Варна? Това са част от въпросите, които Радио Варна отправи към Екоинспекцията, след проведеното обществено обсъждане във Вълчи дол по новия проект на "Добротич уинд"..

публикувано на 27.05.25 в 08:05

Sami Hinkka (ENSIFERUM): Изкуственият интелект е играчка...

Интервю със Sami Hinkka (ENSIFERUM) За 30 години сме гледали ENSIFERUM четири пъти в България. В края на миналата година финландците пуснаха новия „Winter Storm“ – девети в дискографията им. Да се надяваме, че бандата ще го представи и с концерт в България. Иначе за албума и по други теми гост в „От другата страна“ е басистът на бандата Sami..

публикувано на 27.05.25 в 08:00

Деца ще рисуват за животните с любов

Първото издание на фестивала Animalia Art Fest посветен на децата и животните ще се проведе днес, 26 май, понеделник, до кривото дърво в Морската градина във Варна. Организаторите промениха първоначалния, заради дъжда и така ще започнат в 13 часа. Работилниците ще са тематични – децата ще моделират с глина и пластилин и ще рисуват животни...

публикувано на 26.05.25 в 11:05