Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Животните и фойерверките

Снимка: Ани Петрова

С наближаването на празничната новогодишна нощ все повече се говори за начините, по които сме свикнали да я отбелязваме, но не само за блясъка, отрупаните трапези и очакванията следващата да е винаги по-хубава от предишната, но и за фойерверките и опасностите, които те крият. След призива на природозащитни организации за отмяна на организираните зари редица общини в България ги отмениха, очаква се и в част от тях през 2022 година да се въведе по-строг режим за фойерверките. Как този шум се отразява на животните и можем ли да спестим стреса, на който ги подлагаме всяка година, чуйте в репортажа на кореспондента ни в Добрич Мая Щърбанова:

Хиляди кучета и котки в България продължават да живеят на улицата, независимо от редицата програми за кастриране, както и от обособяването на общински приюти за тях. Причината да не успяваме да се справим с този проблем е не в животните, а в нас, хората, защото ние сме тези, които се отнасяме често към домашния си любимец като към моментна играчка или забавление, без да осъзнаваме всички отговорности, които носим като техни собственици. Вероятно често не осъзнаваме и какво причиняваме на животните с иначе тъй красивите фойерверки, шумът, от които ги стресира, а нерядко води и до тяхната смърт. Илиана Ташева отглежда няколко осиновени кучета у дома си, тя е и сред доброволците, които помагат в общинския приют в Добрич. За нея е необяснимо удоволствието, което хората изпитват, хвърляйки пиратки и бомбички близо до животните и гледайки тяхната реакция.

Ужасът за животните по празниците наистина е огромен, категоричен е и директорът на Центъра за защита на природата и животните в Добрич Християн Христов.

Не съм оптимист, че бихме успели да повлияем на много хора с призива си да търсят други начини на забавление, още повече че парите, които се дават за пиратки, бомбички и фойерверки, могат винаги да се използват за нещо полезно и добро, споделят Илиана Ташева и Християн Христов.

Съветите на специалистите към собствениците на животни са да не ги пускат да се разхождат без повод, особено в този период на годината, а у дома да им осигурят тъмно и колкото се може по-изолирано място, в което да се скрият. За съжаление на бездомните животни почти не можем да помогнем, освен разбира се, ако просто не се откажем да празнуваме идването на новата година с толкова много шум и суета, а с малко загриженост за животните.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

За негласуването и кафе машините

Празни коридори, полупразни урни, скучаещи членове на избирателните комисии, които бяха повече от избирателите – така изглеждаше картината в ранния следобед в деветте секции в Средно училище „Найден Геров“.  А отишлите до урните бяха категорични, в отговора на въпроса кой е основният проблем, който трябва да разреши следващия..

публикувано на 20.10.24 в 18:06

Търговец: Не съм гласувал от казармата, всичко е лъжа

Около 10% е избирателната активност към 16,00 часа в четирите избирателни секции, разкрити в Професионалната гимназия по текстил и моден дизайн. В една от тях е прекратен машинният вот още в началото на изборния ден заради технически проблем с устройството, което не е пуснало разписка. Там гласуването преминава само на хартия. Недоверие, апатия,..

публикувано на 20.10.24 в 17:17

Жители на "Виница": Някои улици не са виждали метла

Жители на кв. "Виница", част от най-големия район на Варна - "Приморски", които днес отидоха да пуснат гласа си за нов кмет, призоваха своите съкварталци да последват примера им. Няма как да имаме претенции, когато не сме изпълнили нашето задължение да гласуваме, каза младата майка Мария Атанасова. Тя отбеляза, че кварталът продължава да се разраства,..

публикувано на 20.10.24 в 16:00

Исполин ли може да реши проблемите в кв."Виница"?

Хората не знаят, че днес се провеждат частични избори за кмет на район „Приморски“, коментира за Радио Варна Киряк Костадинов, жител на кв. „Виница“ и член на 178 секционна избирателна комисия в ОУ „Панайот Волов“ в квартала. По неговите думи предизборната кампания не е била разпространена по вестниците, телевизиите и радиото. Костадинов..

публикувано на 20.10.24 в 11:51

20 октомври - Световен ден за борба с остеопорозата

На 20 октомври отбелязваме Световния ден за борба с остеопорозата, който тази година ще премине под мотото „Кажи „Не“ на чупливите кости“. Основната цел на инициативата е да насърчи хората от рисковите групи да направят своя DXA скенер. „Здравето на нашите кости е от съществено значение. Остеопорозата представлява сериозна заплаха с потенциално тежки..

публикувано на 20.10.24 в 08:23

Хижа "Триглав" и художествена галерия в едно

Преди седмица бяха избрани най-добрите хижи и заслони в кампанията "Хижа на годината" 2024. Бяха отличени 36 обекта в 16 конкурсни категории с гласовете на близо 40 000 туристи. В следващия материал обаче няма да стане дума за нито една от отличените хижи или заслони. А за подслон в планината, превърнат в художествена галерия.  Момчил Косев е..

публикувано на 19.10.24 в 10:45

Реставраторите на варненския музей работят без необходимата лаборатория

Реставраторите на Регионален исторически музей (РИМ)-Варна извършват  реставрационната дейност на няколко различни места, вкл. един коридор и два фургона в двора на музея и от години са лишени от така необходимите им  лаборатории. Вече 16-та година най-големият извънстоличен музей, който е общински, очаква община Варна да предложи подходящ за..

публикувано на 18.10.24 в 14:31