Спомняте ли си как изглеждаше преди една година бившият склад за боеприпаси, намиращ се на улица „Барутен погреб” във Варна?
Стара, мрачна и запустяла постройка, превърнала се в свърталище на наркомани и престъпници.
Благодарение на усилията на младия архитект Явор Панев и негови съмишленици от сдружение "Таляна", през летните месеци на миналата година, старият склад за барут и снаряди „избухна” като сцена на мечтите за младите варненци с името „РеБонкърс”.
От порутените стени и камарите с боклуци няма и спомен, а складът е превърнат в привлекателно младежко пространство, в което се провеждат различни музикални и културни събития.
"РеБонкърс е място за всички варненци. Отворени сме за всякакви идеи за развитието на това пространство. Красотата на този проект е именно надграждането", каза арх. Панев.
"Барутният погреб е единствената сграда във Варна, която има покривно озеленяване", сподели още арх. Явор Панев и допълни, че по този начин пространството отговаря напълно и на зелената идея.
"За съжаление, този покрив все още тече и търсим възможности да го оправим. Апелирам към всеки, който има желание да ни помогне в това начинание. Заради течовете по време на дъжд, понякога се налага да местим събития", каза още арх. Явор Панев.
Той и екипът му са си поставили високи цели за 2022 година, в която се очаква да има много интересни събития в РеБонкърс.
"Ще проведем няколко самостоятелни изложби на артисти от Варна и от цялата страна. Подготвили сме няколко уъркшопа, включващи занаятчийски и други практики. Предвиждаме и първата в България резиденцията, посветвена на изкуството и науката", разкри Ралица Герасимова, която отговаря за артистичната програма на РеБонкърс.
Чуйте разговора на Иван Барбов с арх. Явор Панев и Ралица Герасимова:
78-ият филмов фестивал се открива днес, когато по червения килим ще преминат представители на световното кино - от Жулиет Бинош като председател на журито до холивудските звезди Том Круз и Робърт де Ниро . Организаторите на фестивала са посветили деня на откриването, вторник, на Украйна във война, като ще бъдат прожектирани три..
Варна ще посрещне големия български актьор Димитър Маринов – първия наш сънародник, който през 2019 г. по време на 91-вата церемония на наградите „Оскар“ излезе на сцената като част от екипа на отличения с най-престижната награда филм „Зелената книга“. Първата среща с публика ще се проведе на 10 май (събота) от 11:00 часа в зала „Николай Петров“ на..
Българинът Явор Калоянов и Кимбъл Търстън получиха наградата "Оскар" на Академията за кинематографично изкуство и наука в категорията за технически постижения. Призът им е връчен за създаването на ML Denoiser – иновация, която премахва визуален шум от компютърно генерирани изображения, като същевременно запазва важните детайли, съобщават от Факултета по..
На 9 май в Балчик се открива изложба 85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ На 9 май се открива съвместна изложба между Исторически музей - Балчик и Университетска ботаническа градина - Балчик. Темата е "85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ", а откриването от 11.30 часа пред Дирекция на Университетска ботаническа..
За поредна година Варна става част от инициативата „Европейска нощ на музеите и галериите“ с разнообразна и вдъхновяваща програма. Събитието се е утвърдило като неразделна част от културния живот на града, превръщайки се в очаквана традиция и любим повод за варненци да се насладят на една незабравима културна разходка. Тази година "Нощ на Музеите и..
Дарин Сотиров от школа "Дедал" във Варна отбеляза рождения си ден с изложба в галерията на школата. В нея той представя творби, вдъхновени от връзката между аморфната форма, фюжън, етно джаз, огромната връзка на Дарин Сотиров с морето и труднодостъпните райони на крайбрежието. " Нищо от материалния свят не ми е необходимо...", посочва..
От 7 до 27 май 2025 г. Градската художествена галерия "Борис Георгиев" - Варна, представя гостуващото в морския град трето издание на изложбата "Нова българска типография". Експозицията показва постиженията на българските дизайнери, работещи се в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 г. Включени са над 60 автори..