Международният фестивал за късометражно кино "Карантината" се завръща за своето 8-мо издание през 2022 година.
Освен в рибраското селище "Карантината" в Аспарухово, превърнало се в център на феситвала, от няколко години проявата има и изнесени издания в други градове в страната. Това каза в интервю за "Радио Варна" Дарин Сотиров, ръководител на школата по изкуства "Дедал", която е организатор на фестивала.
"Решихме да има изнесени издания за да можем да популяризираме изкуството на младите, както и да подобрим културния обмен между градовете. Идеята е градовете, които домакинстват, да направят свои собствени фестивали за кино и изкуство след известен период от време", каза Сотиров.
През миналата година фестивалът е имал изнесени издания в Пловдив, Бургас и Велико Търново.
"Във Велико Търново направихме истински фурор. Хората бяха очаровани. Местната община ни помогна много. И ни помолиха и тази година пак да отидем", поясни Дарин Сотиров.
Център на феситвала обаче засега си остава Варна.
"Рибарското селище "Карантината" е едно прекрасно кътче извън централните части на града. То се превръща в космополитно място, което може да е част от всяка една напреднала културно държава.
Дарин Сотиров изрази задоволството си от факта, че с всяка следваща година интересът към феситвала се увеличава, както от страна на участниците, така и от публиката.
"Преди две години публиката наброяваше между 400 и 600 човека. През миналата година те скочиха на 1000-1200 зрители, което показва, че се развиваме добре. Входът е свободен, а всички знаят как работим ние от школата - изцяло на доброволни начала", коментира Сотиров.
Той и екипът му въвеждат и джаз музика на живо във времето между отделните кино сетове.
"Тази година, освен музиката на живо, обмисляме и провеждането на изложба на автор от Япония, но все още сме на етап разговори", разкри Дарин Сотиров.
Вече са постъпили сериозна бройка филми за изданието през 2022 година.
"Едновременно гледаме и селектираме изпратените филми. Условията за участие и тази година са същите. Продукциите трябва да са до 30 минути, а авторите трябва да са на възраст под 35 години. Разделили сме филмите по жанрове. Имаме още игрални филми, документалистика, анимация, видео арт и експериментални филми. Крайният срок за изпращане на филмите е до края на февруари", поясни организатора.
Всяка година, Дарин Сотиров и екипът му селектират филми измежду автори от над 120 държави. За финалната селекция остават между 40 и 60 продукции.
Участниците няма да имат обединяваща тема.
"Смятам че творчеството е свободна константа и дали ще засегнат актуални теми като здравеопазване или военни конфликти, си е изцяло избор на авторите", каза Сотиров.
"Всяка година каним авторите да присъстват. За съжаление, можем да поемем само разходите им за хотел, но не и пътните. Това е е по разбираеми причини, тъй като в нашия град се развиват повече кръчмите, отколкото културата", допълни още организатора.
Все още не е ясно дали тази година ще има зимно издание на "Карантината".
"Всичко зависи от ситуацията в страната. Ако технически нямаме възможност да проведем зимното издание в камерния кино салон в школата, ще помислим за вариант филмите да могат да се гледат онлайн", каза Дарин Сотиров.
Чуйте интервюто на Мартин Николов с Дарин Сотиров:
Анджела Родел е родена в Съединените американски щати. Следва езикознание в университета Йейл. Актриса, музикант, преводач. Живее и работи в България. Превежда романа на Георги Господинов "Времеубежище", който беше отличен с наградата "Букър". "Преводач съм от 20 години. Учила съм много от други автори, преводачи-колеги. Приемам наградата като хубаво..
Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..
Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..
Възможно е във вторник депутатите от парламентарната група на ДПС-ДПС да обявят официал но, че излизат от управлението. Това каза в предаването на Радио Варна „Позиция“ политологът Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи. Според него обаче липсата на подкрепа от партията на Доган няма да се отрази върху стабилността на..
Звездите на Мишлен се смятат за отличителен белег на изискани ястия от най-добрите готвачи в света. Не са лесни за получаване и се дават на най-добрите ресторанти. Само на 26 години, но вече с Мишлен звезда е Карлос Касияс. Братовчед на известния испански вратар от близкото минало Икер Касияс, Карлос се изявява на полето на кулинарията..
Интервю с Барфоломей и Монах Борута (ПАТРИАРХЬ, екс-БАТЮШКА) След като разделиха БАТЮШКА на две и продължиха в паралелни посоки, музикантите на страната на Барфоломей се преименуваха на ПАТРИАРХЬ. През миналата година, дойдоха у нас и представиха първия си албум под това име „Господи“. Само четири месеца по-късно, през януари ПАТРИАРХЬ издадоха..
Името на Михаела Аройо нашумя през 2024 г., когато представи проекта "Сънувам на български", изследващ идентичността на българската диаспора в Бесарабия с акцент върху историята на региона. В продължение на 5 години в рамките на 16 пътувания варненската фотографка посещава над 60 населени места в Молдова и Украйна с преобладаващо българско население,..