Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почина маестро Борислав Иванов

| обновено на 22.01.22 в 16:30

Доайенът на българските диригенти - маестро Борислав Иванов, чийто 90-годишен юбилей във Варна беше отбелязан през лятото на 2021 г., почина рано тази сутрин. Това съобщи в профила си в социалните мрежи директорът на ТПМЦ Варна Даниела Димова.

Борислав Иванов има огромни заслуги за утвърждаване на българската музикална култура и българските оперни гласове по света. С тях, както и със солисти от цял свят, той е гастролирал многократно в Испания, Италия, Германия, Полша, Русия, Египет, Франция, Белгия, Турция и др. Дирижирал е повече от 3 500 спектакъла на 4 континента и 65 сезона стои с неизменен успех на диригентския пулт.

Борислав Иванов е носител на многобройни отличия, сред които Почетен кръст за заслуги към културата, първа степен, от Президента на ФРГ Рихард фон Вайцзекер, Орден "Кирил и Методий", Почетен знак на Пловдив и Варна, Почетен гражданин на Варна, Награда "Варна"; "Златен век" от Министерство на културата; "Златно перо" на Европейския музикален фестивал и др.

Определян често и като "аристократът на българската музикална култура", маестро Борислав Иванов беше свързан неразривно с Варна и сцената на операта в морския град. 


Освен диригент, той беше и артистичен директор на Варненската опера, а творческият му път на сцената ѝ започва още от самото начало - през 1949 г.

А ето и съобщението от Държавна опера Варна:
Скръбта и болката са неизразими... 
А е още толкова пресен споменът за 90-годишния му юбилей, който чествахме на 9 август м. г. с грандиозен оперен гала спектакъл в Летния театър... В прекрасна кондиция и с безупречен бял костюм, Маестро Борислав Иванов дирижира може би най-емоционалната оперна гала в 70-годишния си творчески път. Дирижира със замах и аристократично достолепие.
На тримата свои възпитаници, поканени също да дирижират, подари по една диригентска палка с пожелание за върхове в изкуството. На сцената изцяло се раздадоха всички солисти на Варненската опера, специалните гости, всички музиканти на Варненската опера, всички хористи на Варненската опера, заедно с колеги от Пловдивската опера.
Публиката, запълнила до последен предел Летния театър, не спираше да аплодира многоуважавания и обичан Маестро, ученика на Херберт фон Караян, разнесъл славата на българското оперно изкуство на четири континента, директора на оперните театри във Варна, Пловдив и София, диригента, който където и да работеше по света, никога не прекъсна връзката си с България, а Варна си остана неговият пристан докрай.
Роден във Варна, Борислав Иванов завършва Първа мъжка гимназия, едновременно с това e извънреден ученик и в новосформираното Музикално училище в морския град. Открил за себе си веднъж завинаги света на класическата музика, той свири на цигулка, но неговото истинско призвание се оказва съдбата на диригента. Дебютът му е през 1949 г., когато още като ученик в 7 клас на Първа мъжка гимназия му е поверено да ръководи хора и оркестъра на училището. След завършване на средното си образование, в продължение на една година, сам спечелва средства за следването си в Музикалната академия, където влиза през 1951 г. с изпит по цигулка и пиано (на което впрочем се научава да свири сам).
Професор Георги Златев-Черкин забелязва таланта на Борислав Иванов и го записва в първия български хорово-диригентски клас на бъдещият професор Георги Димитров, известен като Класът на професорите. След завършване на Консерваторията със специалност оркестрово дирижиране при Влади Симеонов, Борислав Иванов работи в ДМТ „Стефан Македонски”, ръководи хорове, оркестри и опери в различни градове, в тандем с най-плодовития български оперен композитор Парашкев Хаджиев, осъществява премиери на най-известните му опери.
И във Варна дебютът му като диригент е свързан с Парашкев Хаджиев и неговата опера „Имало едно време”. Тук той натрупва богат диригентски, организационен и импресарски опит, включително като директор на Варненската опера и на ММФ „Варненско лято”. За неговото майсторство ласкаво се изказват световни музикални авторитети като композиторът Арам Хачатурян и диригентът Курт Мазур, а режисьорът Валтер Фелзенщайн го кани на стаж в Комише Опер в Берлин (1963). Следват първите концерти в Ерфурт и Майнинген, участие в международен диригентски конкурс в Ливърпул (1964), където Борислав Иванов е единственият участник отвъд „желязната завеса” и единственият, който дирижира без партитура. 32-годишният българин заслужава най-високите оценки на британската музикална критика.
Важен етап в творческото развитие и международната кариера на Борислав Иванов идва след срещата с великия Херберт фон Караян, който характеризира дарбата на младия българин с думите: „Борислав Иванов притежава голяма музикалност. Неговата мануална техника се отличава с прецизност, яснота, сигурност и рутина и това му позволява да интерпретира с голяма изразна сила”. Един от малцината щастливци, Борислав Иванов е допуснат до творческата лаборатория на може би най-големия диригент на XX век, при който усъвършенства своето майсторство, заслужавайки признанието Ученик на Херберт фон Караян. По препоръка на Караян Борислав Иванов е поканен да дирижира Симфоничния оркестър на Берлин, на който впоследствие става и Генерален музикален директор – престижен пост, който заема цели 40 сезона.
Независимо от чуждестранните си ангажименти, Борислав Иванов работи и в родината си като директор на оперите във Варна, Пловдив и София, в продължение на общо 30 години. Организира стотици турнета, по време на които за пръв път звучи българска музика и за пръв път се представят български инструменталисти и певци в Германия, Франция, Дания, Белгия, Холандия, Португалия, Египет, Испания, Китай, Япония, Южна Корея, Мароко, Малта и др. Представя и подпомага международната кариера на оперни певци като Юлия Винер, Никола Николов, Гена Димитрова, Димитър Петков, Александрина Милчева, Анна Томова-Синтова, София Иванова, Орлин Горанов и др. С тях и с други изявени български солисти и музикални състави гастролира многократно в Испания, Италия, Германия, Полша, Русия, Египет, Франция, Белгия, Турция и др.
Борислав Иванов поставя началото на традицията на Вердиевия фестивал в Античния театър на Пловдив; в продължение на 30 години е артистичен директор на Оперния фестивал в Палма де Майорка, ръководи Оперния фестивал в Севиля, стои начело на Оперния фестивал на остров Родос, Гърция, участва също в оперните фестивали в Солотурн, Картуха, Естепона и др., журира международни конкурси в Италия, Германия, Гърция.

През 2021 г. оперните театри във Варна, Пловдив и София честват тържествено 90-годишния юбилей на Борислав Иванов и неговите ненадминати 70 сезона на диригентския пулт. Доайенът на българските диригенти с най-много изяви в чужбина е дирижирал над 4500 спектакъла на 4 континента, от тях 2500 спектакъла и концерти в България и 2000 концерти и спектакли по света. Само с Берлинската филхармония има около 700 концерта и около 380 представления и концерти в Испания. Борислав Иванов е доказан творец от най-висока класа с безспорен принос към българската и световната музикална култура.
Знак за признание са многобройните му награди, сред които: Орден за заслуги Първа степен на президента на Германия Рихард фон Вайцзекер; Златен медал за пропагандиране на италианската музика по света; Почетна Златна значка на „Аудиториум” в Палма де Майорка; „Златна лира” на СБМТД за изключителен принос в развитието и популяризирането на българското музикално изкуство. Почетен гражданин на Пловдив; Почетен гражданин на Варна; „Златен век“ на Министерството на културата за изключителен принос към българската култура; „Златно перо“ на Радио Класик ФБ и Галерия „Макта“ и др.
„Цял живот работя това, което обичам и съм направил всичко, за което съм мечтал. Аз съм щастлив човек.“
Това ми каза в последното си интервю Маестро Борислав Иванов, пише Виолета Тончева.
Един осъществен творец!
Един щастлив човек!
Когото винаги ще помним!
Светъл беше земният му път, светъл ще бъде и в отвъдното!
Вярваме в това.
Съболезнования на близките.
Театрално-музикален продуцентски център Варна
Държавна опера Варна & Драматичен театър „Стоян Бъчваров“

Датата на поклонението и погребението ще бъдат съобщени допълнително.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Тридневно "Арт изложение сред цветята“ за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

По повод 70-годишната на Университетската ботаническа градина (УБГ) в  Балчик на 25 юли от 18.00 часа ще се проведе тържествено събитие. На тази дата ще бъдат почетени и 85 години от възвръщането на Южна Добруджа в пределите на България. В продължение на три дни мястото ще се превърне и в сцена на вдъхновение, творчество и музика. Датите на  "Арт..

публикувано на 21.07.25 в 13:49

И тази година „Алея на книгата” във Варна

Община Варна издаде разрешение за разполагане на 20 шатри на изложението „Алея на книгата“ в центъра на града - пешеходната част на бул. „Княз Борис I“. Събитието, което традиционно се провежда в началото на август, ще бъде подкрепено и финансово от общината чрез бюджета на дирекция „Култура и духовно развитие“, съобщиха от общинския пресцентър...

публикувано на 19.07.25 в 10:56

"Искам, но Трябва" - Театър за вътрешните битки

Констелационен театър "Звездни хора" гостува във Варна с представлението "Искам, но Трябва" на 19 юли в Арт салона на Радио Варна. В него през играта на Аватари, се разкриват вътрешните драми на Човека, които изпиват енергията му. За петима души от публиката, избрани на случаен принцип, ще бъдат изиграни пет етюда, в които чрез езика на тетралната..

публикувано на 18.07.25 в 13:42

Венета Нейнска и Пепрон Пилибосян правят своя дебют като клавирно дуо на варненска сцена

Концертът „Разходка из Виена“ ще бъде представен на 19 юли, събота, от 18 ч. в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“. Организатор на събитието, което събира на варненска сцена двете талантливи пианистки с успешна концертна и преподавателска кариера в САЩ и Европа - Венета Нейнска и Пепрон Пилибосян , е Общоарменският благотворителен съюз..

публикувано на 17.07.25 в 16:27

Започва Международният фотографски салон във Варна

Във Варна е подредена финалната изложба от 18-ия Международен фотографски салон. Най-силните и въздействащи творби са показани на пана в пространството между Фестивалния и конгресен център и сградата на бившия хотел „Одесос“. Или с други думи - площад „Антон Новак“. Днес е официалното откриване. Присъдени са 121 награди – индивидуални и..

публикувано на 17.07.25 в 12:20

"Тютюн" в Летния театър на 1 септември

„Тютюн“ – най-гледаната постановка на Варненския драматичен театър, удостоена с Награда Варна за 2022 г., излиза на откритата сцена на Летния театър на 1 септември. Калин Врачански е в ролята на Борис Морев, а Александра Майдавска талантливо изгражда образа на Ирина в разтърсващия и чувствен спектакъл за невъзможната любов на фона на жестокостта на..

публикувано на 17.07.25 в 11:17

Във Варна ще отбележат 122 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание

122 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание ще бъдат отбелязани на 19 юни във Варна.  Програмата започва в 10 часа в парка на район "Аспарухово" с официално откриване и заупокойна молитва и продължава с фолклорна програма.  Организатори на събитието са Македонското културно-просветно дружество "Гоце Делчев" и Регионалното тракийско..

публикувано на 17.07.25 в 08:17