За мнозина месец януари е най-подходящото време за подхващане на нова спортна дейност, други пък използват студеното време като извинение да си стоят повече на дивана под завивка. Независимо какво ще изберем, от Американската кардиологична асоциация съветват как да пазим здравето си, когато температурите падат, писа електронното издание "МедикълЕкспрес".
"Всъщност тренировките в студено време имат някои предимства - когато не трябва да се борите с горещина и влага, може да спортувате по-дълго в студеното време, а това означава, че ще изгаряте повече калории. Това е и чудесен начин да си набавите нужния витамин Д от слънчевата светлина, което може да помогне и за подобряване на настроението", каза д-р Джон Озбърн, основател и директор на кардиологични клиники в Далас, Тексас.
"Изследвания сочат, че тренировките също укрепват имунитета в студа и сезона на грипа, което може да е важно и при справяне с евентуална инфекция COVID-19", добави той.
Озбърн каза, че ако не можем да спортуваме на открито, множество онлайн ресурси могат да помогнат за съставяне на спортна програма у дома. Можем също така да се посещават спортни зали и дори да се разхождаме в моловете, ако сме взели подходящи мерки за защита от COVID-19.
Кардиологът дава няколко съвета и предупреждения, ако решим да спортуваме на открито или се заемем да разчистим колата, затрупана под дълбок сняг.
Освен добре познатите опасности от студеното време като премръзване или опасни условия за шофиране, трябва да отчитаме и сърдечно-съдовите рискове. Студът предизвиква свиване на кръвоносните съдове и стесняване на коронарните артерии, което може да доведе до повишаване на кръвното налягане и да увеличи риска от сърдечни удари и инсулти.
"Натоварващи дейности като ходене в дълбок сняг или изриване на снега с лопата може да натовари сърцето по начин, с който хората не са свикнали", казва Озбърн и още: "Сърцата ни трябва да работят още по-усърдно в студеното време, за да поддържат здравословна телесна температура".
Ето някои съвети как сърцето да се поддържа в добра форма в студените месеци:
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..
Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..
Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център. Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..
От тази седмица в екипа на Община Балчик е младши експерт "Младежки медиатор" по Националната програма "Активиране на неактивни лица". За целта е обособено работно място в информационния център на администрацията, гише № 6. Сред функциите на младежкия медиатор е да комуникира с кметовете на населените места, директори на училища, читалища,..
Учени откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан, чийто произход остава загадка, съобщава БГНЕС. По време на експедиция на Националното управление за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA), изследователи попаднали на серия от подредени дупки на океанското дъно. Те са разположени близо до Азорските острови на дълбочина от 2500..