"24.02.2022 - В страната ни война...Истина е." Това написа днес на профила си във фейсбук Татяна Ковтун – учител по български и руски език в две големи села Чийший и село Криничное в района на Болград - Одеска област, приеман като неофициална столица на бесарабските българи. Тя е координатор в Украйна на Международния форум "Българско наследство“, който се провежда в края на всяко лято в Балчик, посветен на българското културно наследство и даващ трибуна на всички, които съхраняват българския бит и обичаи по света.
В социалната мрежа много балчиклии и приятели от България изразиха загриженост. Ето и реакциите на част от организаторите на форума „Българско наследство“ в Балчик - Деспина Маринова: „Скъпа Таня, искрено ви съчувствам! Вие сте едни от нас! Дано се намери мирно решение по-бързо и обстановката се успокои!“, а Росица Шалтева допълва: "Скъпа Татяна! С болка, съжаление и молитва за вас!". "Бог да ви пази и вразуми лудите политици" – написа друга наша сънародничка, а Александър Лавров: "Бог да пази нашите сънародници и всички невинни мирни хора в Украйна!".
Поликсения Петрова – историк, уредник в музея в Балчик, подготвящ докторска дисертация на военна тема, коментира: "Възмутена съм от хората, които подкрепят действията на Путин! Разбирате ли, че войната е една голяма лудост, а камо ли в 21-ви век по главния път в посока Румъния да се разминаваме с танкове! Безумно е да се води война, където и да било по света! Днес плачат в Украйна, след две години тази война ще е в България. Това ли искате за децата си? Знаете ли какво е да живееш във време на война? Това не е игра на стражари и апаши! Ако НАТО пусне войските си в посока Украйна, до две години и на нас ще ни се наложи да бягаме от домовете си!"
Чуйте още в звуковия файл:Балчик е първият освободен от българските войски град в Южна Добруджа. Възвръщането му в пределите на България е по силата на Крайовската спогодба от 07.09.1940 г. Същата година, на 21 септември генерал-лейтенант Георги Попов – командир на Трета българска армия, освобождава Балчик. Възстановява се границата между България и Румъния до 1913 г...
На 17 септември Българската православна църква почита паметта на трите сестри Вяра, Надежда и Любов и на майка им София, които загиват заради вярата си през 126 г. по времето на римския император Адриан. София означава Мъдрост , тоест Премъдростта Божия , на която е кръстена светата мъченица. Затова и нейните дъщери носят имената на..
Знаменитият американски актьор и режисьор Робърт Редфорд е починал рано сутринта в дома си в Юта. Той беше на 89 години, съобщава "Ню Йорк Таймс". Информацията за смъртта на носителя на Оскар, основател на Института Сънданс, а от 1983 г. и на независимия кинофестивал "Сънданс", беше обявена в изявление от Синди Бергер, главен изпълнителен директор на..
Септември към морето слиза. Леко самотно, твърде спокойно, почти тихо. Атмосферното налягане е 1018 хП, относителната влажност на въздуха 66 процента. Чуйте още от репортажа на Ваня Славова: Липсва глъчката, липсва шумът от туристи и почиващи, липсва оживлението. Последните лъчи на слънцето галят малцината свободни да събират топлина и..
Театрална формация "Феникс" във Варна подготвя премиера на най-новата си постановка, а творческият сезон за театралите, в чийто актьорски състав има хора със и без увреждания, започва на 31 октомври. Това съобщи за Радио Варна ръководителят на школата Пламена Янкова. 11 участници ще се качат на сцената, а част от тях са и актьорите от "Феникс Джуниър" -..
Nomination не е просто бранд. Това е световен символ на италианско вдъхновение, изискан дизайн и лична емоция, изразена чрез бижута. Създаден във Флоренция – сърцето на бижутерията, Nomination отдавна е утвърдена водеща марка, която вдъхновява хиляди жени по света да изразят индивидуалността си по изтънчен начин. Съчетавайки автентичност и модерен дух,..
Честит първи учебен ден на всички ученици, учители и родители, за които днес това е основна тема. Да е успешна и смислена учебна година! Не забравяме, че забитият в устройствата нос понякога лишава децата от радостта, уроците и поуките на реалния живот, в който те ще продължат, когато се дипломират. Попаднах на интересна статия на Ерхан Кахана..