Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Композиторът Георги Джилянов и третия му албум за деца „Песни за музикалните инструменти“

Авторът на химна на Лятна академия „Ваканция на село“ - композиторът Георги Джилянов, който написа книгата за историята на Читалище “Свобода-1897“ и е един от най-даровитите хора на село Гурково, община Балчик, издаде третия си албум с песни за деца в края на миналата година.

След „Добрина“ и „Ваканция“, сега и „Песни за музикалните инструменти“ ще влезе в песнопойката, която читалището направи за децата от академията.

Новият албум „Песни за музикалните инструменти“ съдържа осем произведения, всяко от които представя даден инструмент. Песента "Акордеон", например, е валс, песента "Барабан" е марш, а песните "Гайда" и "Кавал" са в характерните за нашия фолклор размери 5/8 и 9/8. Освен на музиката, Георги Джилянов, който ще бъде предложен за почетен член на читалището от председателя на настоятелството, е автор и на текста на шест от тях. Подобно на предишните два албума, много от чиито песни са включени в учебници по музика, и този съдържа инструменталните съпроводи на песните за улеснение на учители по музика и вокални педагози.

„Песни за музикалните инструменти“ е така направен, че да подхожда за деца от 5- до 13-годишна възраст, включително за образователни цели.

Певецът-актьор Георги Джилянов, от състава на националния музикален театър „Стефан Македонски“, който e единственият в България профилиран театър в жанра на оперетата и мюзикъла, е и автор на книгите „С фрак и потури“, която може да разсмее до сълзи, и „Константинополският кодекс“ - произведение за любителите на куриози и загадки.

Още за албума и хубавите спомени на автора от балчишкото село Гурково, чуйте в следващия разговор:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лицата на Европа" светят от мрамор във варненска галерия

От днес до 29 август 2025 г. варненската Галерия 33 ще бъде домакин на изложбата „Лицата на Европа“ на известния български скулптор Рашо Митев. Откриването е от 18:00 ч. на ул. „Габрово“ 2А. "Лицата на Европа" включва мраморни бюстове, вдъхновени от многогласната културна идентичност на Европа. Всеки портрет в колекцията..

публикувано на 08.08.25 в 15:54

Изложбата „Българските околосветски плавания“ във Военноморския музей

Във Военноморския музей във Варна бе официално открита изложбата „Българските околосветски плавания“ – първата по рода си експозиция, посветена на всички родни морски обиколки на земното кълбо.  Повече подробности от разговора на репортера ни Ваня Славова с директора на Военноморския музей Мариана Кръстева: Изложбата ще бъде достъпна и..

публикувано на 08.08.25 в 12:02

Международният филмов фестивал "Карантината" започва тази вечер

Варна отново ще бъде домакин на едно от най-обичаните културни събития у нас – 11-ият международен филмов фестивал "Карантината", който ще се проведе от 5 до 9 август, на плажа до рибарското селище Карантината. Фестивалът, създаден и поддържан изцяло на доброволчески принцип, доказва, че културата съществува без лукс, а чрез хората. Без субсидии, но с..

публикувано на 05.08.25 в 13:27

Отменят оперния спектакъл "Тоска" тази вечер, отлага се за 8 август

Отменят оперния спектакъл "Тоска" тази вечер, той ще се играе на 8 август. Днес оперната прима Соня Йончева трябваше да се превъплъти в емблематичния за кариерата ѝ образ на Тоска от едноименния шедьовър на Пучини, под диригентската палка на Найден Тодоров в Летния театър. Постановката на Кузман Попов е в режисура на Сребрина Соколова. Заедно със..

публикувано на 05.08.25 в 11:29

Безплатни музейни турове по повод 90-годишнината от откриването на мавзолея на крал Владислав във Варна

Парк-музеят на бойната дружба „Владислав Варненчик“ ще отбележи 90-годишнината от откриването на мавзолея на полско-унгарския крал Владислав Трети във Варна, съобщават от институцията. Днес, 4 август, ще бъдат проведени два безплатни музейни тематични тура. В тях посетителите ще научат повече за най-важните етапи от създаването на парковия комплекс и ще..

публикувано на 04.08.25 в 10:10

Четирима са новите почетни граждани на Варна

Общинският съвет единодушно одобри четири номинации за почетен гражданин на Варна. Високите отличия се присъждат като признание за значимия принос на личностите в различни сфери на обществения живот на града. Сред новите почетни граждани е проф. д-р Евгени Станимиров, ректор на Икономически университет – Варна, който бе номиниран за своята..

публикувано на 31.07.25 в 15:14

Стефан Вълдобрев: С "Обичайните заподозрени" ще запишем звука на исторически места в България

„Акустиката на България“ е новият проект на Стефан Вълдобрев с „Обичайните заподозрени“, който той лично представи пред журналисти във Варна днес. Това е един много личен проект, защото избраните 25 места съм ги почувствал лично. Те са и много автентични. Половината от тях не са музейни обекти, а исторически места. Записите във Варна започват..

публикувано на 31.07.25 в 14:55