Концесионирането на пристанищата у нас е свързано основно с две групировки. Това каза за Радио Варна Пенка Илиева, която е синдикален лидер към КНСБ в Пристанище „Варна-Запад“. "Концесията на дадено пристанище обикновено е съпроводена с масово съкращаване на работници и намаляване на заплатите", заяви още Илиева. Коментарът й е по повод думите на заместник-министъра на транспорта Владимир Върбанов, който съобщи, че оператори на пристанища от европейски и световен мащаб проявяват интерес към концесионирането на пристанище Варна. Според синдикалистът, първо трябва да бъде приет Мастър плана на пристанището и след това да се мисли за концесия.
Заплатите на работещите във варненския порт са малко под средните за страната, каза още Пенка Илиева и подчерта: "Преди 15 години средната заплата в пристанището беше два пъти по-висока от средната за страната. Сега не достигаме дори средната заплата. Разбирате колко сме се свили относно заплащането".
"Стойността на ваучерите вече е до 200 лева. Защо не можем да ги получаваме? Защото няма пари. Как ще има пари, като допреди две години пристанището заплащаше тока на заведенията в района на Морска гара. 2020 година беше построен новият трафопост на Трето кейово място. Чак тогава заведенията получиха отделни електромери. До тогава кой им плащаше тока?! Как ще има пари, като продължаваме да плащаме тока за осветлението на развлекателната зона", коментира Пенка Илиева.
Хипермаркет стресна клиентите си, след като пусна цени в евро на своите продукти. Радио Варна потърси обяснение от търговската верига. Оттам отговориха, че от няколко дни текат технически процеси по каталозите им: „До постъпване на вашия сигнал не бяхме попадали на цените във валута, различна от левове, вероятно поради кеширана информация..
Кукерският празник се проведе по покана на историческия музей в Балчик, предшестван от ритуала на Сирни Заговезни, пресъздаден от гурковската група "Живи корени", и хората на танцов състав "Веселие". Тези празници се провеждат между Сирни и Месни заговезни, когато започва пробуждането на природата, готова за оплождане и раждане на нов живот...
По предложение на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев специалността „Медицинска сестра“ ще бъде включена като нова защитена специалност от професионално направление „Здравни грижи“ и ще бъде освободена от такси за обучение, съобщи пресцентъра на МОН. МОН публикува за обществено обсъждане предложение за промени в Постановление № 64 на..
Придвижването на личния състав и военната техника ще се извършва по републиканската пътна и железопътна инфраструктура на България от Румъния в посока към Гърция и Турция. Ще бъде използван и въздушен транспорт, посочват от МО. Придвижването ще се случва на етапи до 20 март. А военните автоколони ще бъдат ескортирани от екипи на служба "Военна..
Решението на Общинския съвет във Варна за увеличаване на таксите за строителство е обжалвано от областния управител Андрияна Андреева. Основната причина е спазването на законовата процедура, подчерта пред Радио Варна Андреева. Благомир Коцев: Ако областния управител целеше да се спази закона, а не изпълняваше политическа поръчка, можеше..
Мартенска работилница ще се проведе утре в Центъра за защита на природата и животните в Добрич. В изработването на мартенички могат да се включат деца от всички възрасти. Идеята на работилничката е да се представят различни и интересни техники за изработването на мартенички. Подготвени са отделни станции, съобразени с възрастта на децата. За деца..
Форумът е събитие за споделяне на граждански инициативи, битки и успехи на гражданското общество. Той ще започне с откриване на фотографска експозиция на новозеландката Мириам Стронг. Тя представя 11 вдъхновяващи истории на хора от цяла Европа, които успяват да извървят пътя от енергийната бедност до енергийната независимост с помощта на енергийни..