Европейската комисия забрани на производителите да залагат срок на годност на изделията и да принуждават клиентите да ги изхвърлят, въпреки че би трябвало да са по-трайни и да могат да се ремонтират. Целта е да се отговори на изискванията на "зелената" и "кръгова" икономика, да се използват ресурсите по-икономично и да се щади околната среда.
"Програмираното овехтяване означава една по-практична философия при производството на стоки. При нея умишлено се влагат некачествени материали, с ненадеждно конструиране и изработка. Не се поддържа наличност на резервни части, те не се произвеждат и не могат да бъдат намерени", обяснява дългогодишният експерт в областта на защитата на потребителите Габриела Руменова.
Сравнително малък е броят на жалбите в Комисията за защита на потребителите /КЗП/, свързани с програмираното овехтяване. Повечето оплаквания са във форумите в интернет. Хората се оплакват, че месец преди или след изтичането на срока на търговската гаранция на уреда, той дава сериозен дефект и не може да работи изправно:
"Жалбите в КЗП не са толкова много, тъй като към този момент не е имало законодателство, въз основа на което този контролен орган да има правомощия да се намесва при спорове от такова естество. Дори обратното - глобалната политика е била в посока насърчаване на философията "купувай и хвърляй". Със задълбочаване на екологичните проблеми, тази философия е заменена с по-щадяща природата, която предвижда максимално дълго използване на изработените стоки, за да се пестят ресурси."
Важен момент е производителите да продължат да осигуряват резервни части, за да може стоките, макар извън гаранцията, да могат да бъдат ремонтирани, и то не само във фирмените сервизи, а навсякъде, каза експертът:
"Необходимо е да има резервни части, да има кой да извърши ремонта, а и конструкцията да позволява ремонта. Последното особено важи за мобилните телефони и устройства, които стават все по-малки. Някои от тя имат само една платка, която осигурява цялата функционалност. Ако уредът не може да бъде отворен или платката струва колкото цялото устройство, то тогава е безпредметно."
Чуйте повече в прикачения звуков файл.
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..