Европейската комисия забрани на производителите да залагат срок на годност на изделията и да принуждават клиентите да ги изхвърлят, въпреки че би трябвало да са по-трайни и да могат да се ремонтират. Целта е да се отговори на изискванията на "зелената" и "кръгова" икономика, да се използват ресурсите по-икономично и да се щади околната среда.
"Програмираното овехтяване означава една по-практична философия при производството на стоки. При нея умишлено се влагат некачествени материали, с ненадеждно конструиране и изработка. Не се поддържа наличност на резервни части, те не се произвеждат и не могат да бъдат намерени", обяснява дългогодишният експерт в областта на защитата на потребителите Габриела Руменова.
Сравнително малък е броят на жалбите в Комисията за защита на потребителите /КЗП/, свързани с програмираното овехтяване. Повечето оплаквания са във форумите в интернет. Хората се оплакват, че месец преди или след изтичането на срока на търговската гаранция на уреда, той дава сериозен дефект и не може да работи изправно:
"Жалбите в КЗП не са толкова много, тъй като към този момент не е имало законодателство, въз основа на което този контролен орган да има правомощия да се намесва при спорове от такова естество. Дори обратното - глобалната политика е била в посока насърчаване на философията "купувай и хвърляй". Със задълбочаване на екологичните проблеми, тази философия е заменена с по-щадяща природата, която предвижда максимално дълго използване на изработените стоки, за да се пестят ресурси."
Важен момент е производителите да продължат да осигуряват резервни части, за да може стоките, макар извън гаранцията, да могат да бъдат ремонтирани, и то не само във фирмените сервизи, а навсякъде, каза експертът:
"Необходимо е да има резервни части, да има кой да извърши ремонта, а и конструкцията да позволява ремонта. Последното особено важи за мобилните телефони и устройства, които стават все по-малки. Някои от тя имат само една платка, която осигурява цялата функционалност. Ако уредът не може да бъде отворен или платката струва колкото цялото устройство, то тогава е безпредметно."
Чуйте повече в прикачения звуков файл.
"Вода и земя" е най-новата самостоятелна изложба на професор Димитър Чолаков. Тя е подредена в двете зали на варненската галерия "Папийон". Творчеството на Димитър Чолаков се отличава със своята сетивност. То е разнолико и обширно, както по отношение на техника и материали, така и като въздействие и внушение. Картините му са в сферата на абстракцията,..
В днешния ден на радиото и телевизията говорим за... радио. Радио с важни и интересни функции, различни от традиционните радиостанции. Става дума за бреговата радиостанция „Варна-Радио“, която е националният морски телекомуникационен оператор. Често през годините, когато сме търсили различни събеседници от морските среди, ни се е..
Именият ден на вокалиста и основател на група Do Sho – Георги Дачев, започна със специално участие в студиото на Радио Варна и предаването „Новият ден“. „Дядо ми по бащина линия се казва Георги, както и прадядо ми по майчина линия. Така че празнуваме много Георгиевци – или както аз обичам да ги наричам – Георгета“, сподели с усмивка Дачев...
Варненският музикант и композитор Мирослав Гочев е готов с втория си албум. Заглавието му е "Infinity" и за разлика от дебютния албум на MiroMAG , "By The Sea", тук музиката е изцяло електронна. Започнах работата по този албум още през 2021 г. - разказва Мирослав Гочев. - Тъй като съм доста зает, процесът отне повече време, но ето, че..
Общинската администрация налага своите решения без диалог с общински съвет. Тази теза изказа в обзорното предаване на Радио Варна общинският съветник от партия „Възраждане“ Георги Георгиев. В частност, той оспори проектобюджета на община Варна за 2025 г. С думите, че не предлага нищо ново или конструктивно, а се явява продължение на предходната..
Над 27 млн. лева повече от миналата година предвижда варненския проектобюджет за образование. От близо 290 милиона лева обаче, 99% отиват за заплати на училищния и непедагогически персонал, каза в обзорното предаване на Радио Варна заместник кметът с ресор образование Павел Попов. По думите му, едва 1% са средствата от държавата за капиталови..
Пресиана Леонидова, която спечели специалната награда на Радио Варна за звукозапис на Националния детски фолклорен конкурс „Диньо Маринов“, е ученичка в 11 клас в Национално училище по изкуствата "Добро Христов" във Варна. Вече 11 години се занимава с гъдулка и с народно пеене. Нейни преподаватели са Иванка Друмева (по пеене) и Симеон Семеонов (по..