Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За рокендрола с любов

Днес отбелязваме Световния ден на рокендрола. Празникът се чества всяка година на 13 април, въпреки че историческият повод, който дава началото му е на 12 април 1954 година. Тогава Бил Хейли записва на плоча песента си “Rock around the clock”. Тя става ориентир на новата музикална посока, който бързо преминава границата на САЩ и се разпространява в различните страни и континенти.

Българската рок музика се появява в края на 60-те години. По това време обаче у нас се слушат предимно естрадни песни и за рок не можело да става и дума. В този период е било много трудно да се пробие с рок, цензурата е била голяма, а свиренето на "западна музика" - силно ограничено.

Една от първите известни рок-групи в България в миналото е "Бъндараците", наименувана на "Лорд Бънди". През 1966 година е основан съставът "Щурците", който се превръща в най-популярния в България по онова време. Като еквивалент на "Ролинг Стоунс" и "Дийп Пърпъл" във Великобритания. В по-късен етап се появяват и първите метъл групи като "Атлантик", Б.Т.Р., "Ахат" и други.

Истинското развитие на рок музиката в България е след промените през 1989 година. То обаче е трудно, защото българската рок музика няма основа, а копира западния модел. Това сподели в предаването "Новият ден" Мартин Николов, който е запален почитател на този стил и е водещ на предаването за рок музика "От другата страна" в ефира на Радио Варна.

Според него българските рок групи не отстъпват по класа и качество на световноизвестните банди.

"Проблемът е, че нашите групи стъпват на чужд опит, а на чужденците техен опит предаден им отвън, не им е необходим. Друг проблем е, че в България музикалният бизнес го няма, а за да бъде превърната една група в световноизвестна, в нея трябва да се вложат много пари", коментира Мартин Николов.

Той се запалва по рокендрола още от дете, а любимата му група е "Куин". Според него рокът еволюира постоянно, което е причина в определени периоди да бъде обявяван за мъртъв.

"Но, рокендролът е жив и е още тук. И до ден днешен песните на групите от миналото продължават да се слушат. И колкото и да се опитват някои да го овладеят, рокендролът си остава бунт", каза още Мартин.

Чуйте разговора на Иван Барбов с Мартин Николов:






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лесна работа: Малките жестове

Има една колоритна история, в която тимуроци /герои на автора Аркадий Гайдар/ запретват ръкави да правят добрини. В разгара на начинанието забелязват възрастна жена, която стои на улицата и замислено се взира в отсрещния тротоар. В духа на всепоглъщащото и необятно добро, те я пренасят отсреща, с две думи: помагат й да пресече. Вярно: старицата..

публикувано на 17.02.25 в 17:00

Варненската опера с ателиета за деца всеки месец

„Оперни тайни“ е наречен най-новият проект на Държавна опера Варна, който стартира от февруари 2025 г. и е насочен към най-младата публика.  Операта отваря врати за най-малките си зрители и ги води зад кулисите със специални тематични детски ателиета, които ще се провеждат всеки месец.  Всички елементи и етапи от създаването на оперен спектакъл са..

публикувано на 17.02.25 в 10:27

В Каварна ще отбележат 152-годишнината от гибелта на Левски

Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..

публикувано на 16.02.25 в 10:52

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20