26 и 27-ма международна изложба на котки ще се проведе на 11 и 12 юни 2022 г. в Двореца на културата и спорта във Варна, организирана от Съюза на фелинолозите. Вече са записани над 80 животни, но организаторите очакват около 120 котки да се представят на изложението. Участие ще вземат развъдници и частни собственици на домашни любимци от България, Румъния, Сърбия, Турция и Украйна.
За първи път тази година се очаква участие на породата селкърк рекс, която се отличава със своята къдрава козина.Тя ще пристигне от Киев, Украйна, каза за Радио Варна Светлана Йоргова, представител на Съюза на фелинолозите в България. Селкърк Рекс е доста млада порода котки, открита е през 1987 година в САЩ и има изключителен и запомнящ се вид. Основната разлика от другите породи рекс се състои в структурния състав на козината на животното, който включва три вида козина - права, вълнообразна и къдрава. Поради подобна хетерогенност козината на домашния любимец изглежда като тази на млада овца и се счита за отличителен белег на породата.
За първи път любителите на котки ще могат да видят и породата мейн куун с бяла окраска и сини очи, нещо, което селекционерите успяват много трудно да постигнат, коментира още Йоргова.
Рядко отглежданата абисинска котка ще е другата по-атрактивна порода у нас, която ще вземе участие.
Традиционно в изложбата ще бъдат представени породите – британска в различни окраски - синя, лилава, златна и сребърна, шотландска клепоуха, бенгалска, персийска, донски сфинкс и др. Ще участват и домашни котки без порода, които ще бъдат оценявани в специален клас.
Изложбата на котки е празник на всички, който дава възможност да се видят десетки породи котки, да се общува на живо с представители на професионални развъдници относно особености и характер на дадена порода, каза още Светлана Йоргова. Това е и място, на което човек може да избере своя бъдещ домашен любимец, допълни тя.
Програмата за начално обучение по плуване за деца от 6 до 8-годишна възраст на басейн „Приморски“ продължава след 28 юли, обявиха организаторите от ОП „Спорт - Варна“. Те припомнят, че първият курс на обучението по плуване за деца започна на 30 юни и продължава до 25 юли. Вторият курс ще се проведе в периода от 28 юли (понеделник) до 23 август..
С изложбата "Паметта за Васил Левски в нашия град" Държавният архив във Варна отбелязва 188 години от рождението на Апостола. Експозицията беше открита днес в сградата на Архива. Изложбата представлява обединени експозиции, които целят да съхранят и покажат уважението на варненци към делото на Васил Левски. Един от акцентите са 10 табла с 14..
Група деца от Варненската академия за развитие на интелекта изчисти градинката на Севастопол тази седмица. Доброволците събраха фасове, чашки, лъжички и хартия и дадоха добър пример за местните. „От 12-13 години Варна е непоносимо мръсна. За съжаление не само фирмите, които почистват, не си вършат работата, не само гражданите са безсъвестни!..
За пореден път виненият фестивал WINEkend 2025 ще събере във Варна младите технолози и винари. Около 30 малки семейни, градски или крафт винарни ще представят над 300 вида вина, произведени в България, каза за Радио Варна един от организаторите - Владислав Ванков. Тази година темата на фестивала е посветена на "Духът на 90-те", време не толкова далеч..
Днес до обяд облачността бързо ще намалее до слънчево, а валежите постепенно ще спрат. Само над Югоизточна България облачността до обяд ще остане значителна, там на места е възможно да превали. Ще духа умерен над Североизточна България временно силен вятър от запад-северозапад, който следобед ще отслабва и по крайбрежието ще се обърне от юг-югоизток...
39 години от създаването си отбеляза днес Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Света Марина" във Варна. Своята благословия отправи Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан. Приветствие беше поднесено от ректора на Медицинския университет във Варна проф. Димитър Райков, както и от проф. Силва..
Един от най-цветните “празници” в дигиталния свят - Световният ден на емоджитата - се отбелязва днес. Малките цветни символи, които използваме все по-често, произлизат в края на 90-те години от японския художник Шигетака Курита. Ако се чудите защо точно на 17 юли, погледнете емоджито за календар - на него е изписана именно тази дата. Тя беше..