Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Духовият оркестър на ВМС - една от живите емблеми на Варна

3
Снимка: http://www.vn.government.bg/stranici/aktualno/VMS.htm

31-ви май е празникът на военните духови оркестри. Чества се от 31 май 2001 година, съгласно заповед на министъра на отбраната. Тогава маршът "Велик е нашият войник" е обявен за химн на Българската армия. представителният духов оркестър на Военноморските сили е една от живите емблеми на Варна. Той има дълга история - на 28 февруари 2022 г. навърши 138 години от създаването си. На тази дата през 1884г. капитан-лейтенант Зиновий Рождественский, командир на Дунавската флотилия в град Русе, назначава за капелмайстор на "музикален хор" от 22-ма души австрийския поданик от чешки произход Франц Минарик. Първите 6 диригенти са чужденци, 5 от тях са с чешки произход.

Първият български диригент е Димитър Харалампиев. Последвалите го, допринасят за развитието не само на флотския оркестър, но и за процъфтяването на българското музикално творчество, разнасяйки славата на България далеч зад границите на милото ни Отечество. Трайна следа оставя през последните две десетилетия и капитан Мирослав Трифонов, випускник на Московската държавна консерватория, извел оркестъра до европейските подиуми.
Чуйте го в звуковия файл с разказ за Радио Варна за контакта с публиката, любопитни моменти от историята на оркестъра и за нотния му архив:


Сред именитите диригенти на Представителния духов оркестър на Военноморските сили се нареждат имета на:

Александър Наумов, основател на оперно-оперетна трупа.
Георги Попов - един от създателите на Варненската филхармония.
Яким Попилиев - създател на струнен състав към оркестъра, по-късно диригент на Варненската опера.
Емил Димчев - основател на първия български естраден състав.
Капитан I ранг Ангел Кършанов дирижирал оркестъра над 30 години
Капитан II ранг Димитър Димитров, който го отваря към обществото, класиката и забавната музика, издава аудио- и видеокасета.

В репертоара на оркестъра се включват творби на Росини, Вебер, Дворжак, Бетовен, Моцарт, Рубинщайн, Щраус, Христов, Владигеров, оркестрови разработки на Гершуин и съвременни състави за популярна музика. В оркестъра започват своя творческият път професори и преподаватели в Музикалната академия, диригенти и инструменталисти у нас и в чужбина.

Първата задгранична изява на оркестъра е още в годината на неговото създаване през 1884 г. в Одеса и Севастопол. На фестивали и турнета, Представителният духов оркестър е бил в Русия, Румъния, Унгария, Гърция, Украйна. От 2000 г. до сега Представителният духов оркестър на ВМС е участвал в 11 международни фестивали на военните оркестри и концертни турнета в Белгия, Франция и Италия.

Флотските музиканти поддържат богат репертоар, включващ десетки военни маршове, народни хора, класическа, джазова и дори интерпретации на рок музика. И днес трудно можем да си представим воински ритуал във флота и в крайбрежните гарнизони, без участието на музикантите с пагони.


По публикацията работи: Мариела Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Mental - варненските музиканти, според които да си щастлив значи да си свободен

Mental е варненска група, съставена от петима души, които се стараят да правят музика, която не влиза в етикети и в същото време не е прекалено крайна. Музикантите свирят метъл, но взимат и от други жанрове, и споделят с категоричност пред екипа ни : "Можем да свирим всичко".  Бандата е сформирана през зимата на 2023 г., а оттогава свирят главно..

публикувано на 25.07.25 в 17:00

С благодарност и чест: Радио Варна приема скулптура на Йордан Каранов за 90-годишнината си

По повод 90-годишнината от създаването си екипът на Радио Варна ще приеме в понеделник ценно дарение – бронзова скулптура на Йордан Каранов (1892 – 1975), музиковед, общественик и началник на радиостанцията в периода 1944 – 1950 г. Паметникът е дарение от художничката Калия Йорданова и нейния съпруг – скулпторът проф. Пламен Братанов. Произведението..

публикувано на 25.07.25 в 15:25

25 юли - Лятна света Анна

На 25 юли Православната църква възпоменава Успение на св. Анна. Света Анна, майката на Пресвета Богородица, произхожда от свещеническия род на Левиевото коляно. Със съпруга ѝ Йоаким живеели в гр. Назарет, в Галилея, и до дълбока старост били бездетни. Търпели заради бездетството си много огорчения и обиди, но понасяли всичко смирено, уповавайки се на..

публикувано на 25.07.25 в 07:49

Блясък, магия и приключения – мюзикълът „Аладин“ покорява сцената на Летния театър във Варна

Във все по-богатата програма на Варненския фестивал ‘‘Опера в летния театър‘‘ едно заглавие изпъква пред останалите. Мюзикълът ,,Аладин‘‘ е най-новата продукция на ТМПЦ – Варна и заедно с мюзикълите ‘‘Дух‘‘ и ‘‘Парижката света богородица‘‘ е лауреат на програмата на фестивала. С премиерата си на 18 юни мюзикълът покори сърцата на..

публикувано на 24.07.25 в 15:50

Три дни празник в Университетската ботаническа градина в Балчик

Три дни ще празнува своята 70-годишнина Университетска ботаническа градина – Балчик от 25 до 27 юли, когато ще се проведе арт изложение сред цветята. Събитието се организира съвместно с фондация „Добруджа – история, традиции, култура“, като ще бъдат представени занаяти, изкуства, лични срещи с творците, образователни работилници като тъкане,..

публикувано на 24.07.25 в 14:21

Изчезват ли паметниците на културата във Варна?

Понастоящем във Варна се работи по общо 12 проекта за реставрация на архитектурни паметници .  Сред тях е и т.нар. „Софийска банка“, поято сега виждаме само укрепването и съхранянето на пластиката на покрива. Предизикателството по нейната реставрация е заради достъпа до имота, който е през чужд имот.  В същото време има и не малко примери за..

обновено на 24.07.25 в 10:16