През февруари беше поставено началото на Аморфа Академия за създатели на културен живот, чиято основна цел е да изгради организационни умения у млади хора, които те да използват в личното и професионалното си развитие. Умения да развиват определена дейност, да реализират идеите си, да се свързват с хора, да организират екип, да общуват с клиенти, партньори, медии и общности.
Програмата за обучение включва 5 модула: "Архитектура и градска среда", "Визуални изкуства", "Изпълнителски изкуства", "Литература" и "Интердисциплинарен модул", съчетаващ всички останали. Възпитаниците на първите два от тях - "Визуални изкуства" и "Архитектура и градска среда", вече са готови с финалните си събития, които ще се случат на различни локации във Варна (крайната цел на всеки участник в Академията е заедно с групата, която избере, да създаде културно събитие във Варна с помощта на своя ментор и целия екип).
SNAP – алтернативни фотографски процеси е финалното събитие на Модул „Визуални изкуства“. Осъществява го екип с ментор Жанина Маринова, визуален артист: Яна Стоянова, Борис Иванов-Боби, Мила Стефанова, Екатерина Веселинова, Валенсия Йос, Татяна Матева.
9 – 19 юни | „Фотосинтезис“ – бул. „Княз Борис I“ №64 | „CUBO Рибарски плаж“
3 изложби | 3 работилници | 1 среща-разговор с гост-фотографи | музика | винил селекция
Интердисциплинарният фестивал "Градски нишки", вплитащ визуални изкуства, архитектура, музика и летния бриз в градската тъкан на Варна, е финалното събитие на Модул „Архитектура и градска среда“. Осъществява го екип с ментор арх. Моника Маринова: Калина Захариева, Катерина Русева, Цветан Цветанов.
11 юни | 17:00 – 21:30 ч. | Адвокатската градинка – Варна (пл. „Ален Боске“)
изложба в градска среда и галерия | музика на живо | арт инсталации | работилница текстил и арт-терапия | архитектурна история
Повече за събитията, за Аморфа Академия и за нуждите на варненската градска среда разказаха Мария Баджакова, съосновател на Младежка фондация "Аморфа", и Мила Стефанова и Калина Захариева, едни от първите възпитаници на Аморфа Академия за създатели на културен живот. Запис от гостуването им в предаването Улица "Събота" слушайте в прикачения звуков файл.
Музикалният фестивал РАДАР отново ще се проведе във Варна, тази година - от 7 до 10 август. Основната част от концертите ще се проведат в Археологическия музей, но някои от изпълненията ще бъдат изнесени на в различни локации в града. Винаги се стремим да бъдем в крак с темите и тенденциите. Тази година тема на фестивала е музиката в..
Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението ми..
Броени дни остават до началото на петото издание на фестивала Varna Rock Adventure. Събитието ще се проведе от 7 до 10 август в парка в квартал "Аспарухово", входът е свободен, а концертите ще продължат до 23 часа всяка вечер, съобщиха за Радио Варна организаторите Милен Пенев, Бранимир Мангъров и Невелина Няголова. Tази година сцената е..
Липсата на комуникация с Община Варна е причината Асоциация "Българска книга" да откаже участие с "Алея на книгата" тази година във Варна. Локацията на събитието е била променена от страна на Общината без съгласуване с организаторите, съобщи пред Радио Варна председателят на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга" Петя Господинова-Йончева...
Графити с облика на Капитан Петко войвода и неговите съратници преобразиха подлеза край Районния съд във Варна. Реализирането на проекта е по инициатива на Община Варна с участието на графити агенцията на артиста Николай Чакъров от Стара Загора. Художници изрисуваха подлеза на Районния съд "Решихме да направим нещо хубаво за нашия град",..
Съветниците от Постоянната комисия „Култура и духовно развитие“ към варненския Общински съвет подкрепят провеждането на „Алея на книгата“ във Варна, но не са органът, който може да определи къде ще се проведе изложението. Това каза на днешното заседание председателят на комисията Димитър Чутурков, след обсъждане на отказа на организаторите на..
Духове, обсебване, група приятели, борещи се със злото в тъмна къща - сюжет, който присъства в множество холивудски хорър продукции. Не, това не е поредната екранизация по Стивън Кинг, а първият детски хорър филм, носещ името "Таласъм". Режисьорът Валери Лилов се заема с предизвикателството да създаде филм, който не просто плаши, а задържа..