Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Лесно на чисто" - стани посланик на чистотата

3
"Лесно на чисто"
Снимка: БГ Бъди активен

Най-малкият жест има голям ефект и ако всеки от нас вдигне по едно боклуче на ден, мястото, в което живеем ще е много по-чисто. В това е убеден екипът на неправителствената организация БГ Бъди активен и с тези думи стартират за трета поредна година кампанията „Лесно на чисто“. Кампанията е насочена към всеки човек в страната, без значение дали е на село или в големия град. Всеки може да заеме ролята на посланик на чистотата като говори за превенция на замърсяването и рециклиране и като активно се ангажира с почистване, каза за Радио Варна Ласка Ненова от БГ Бъди активен.


С времето много хора свикнаха да се включват в еко акции по почистване на околната среда, но на практика това има ефект за кратко време, коментира Ненова, затова кампанията „Лесно за чисто“ е безсрочна и е насочена към всеки един от нас.

Проучване* на сдружение “BG Бъди активен” относно нагласите на граждани от 6 български града към опазването на чистота показа, че мнозинството от хората са запознати с проблемите на опазване на околната среда, но малко от тях правят нещо по въпроса. Изследването регистрира интересен парадокс – една четвърт от гражданите смятат, че личните усилия имат значение за опазването на града, което застана редом срещу друга една четвърт, които са крайни песимисти и смятат, че те нямат роля за състоянието на околната среда. Именно опована на този феномен, се ражда и идеята, през тази година, „Лесно на чисто“ да търси да сподели силата на добрия пример, който носи всеки един посланик на чистотата.

Чуйте още в прикачения звуков файл:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Варна започва да събира прогнозни оферти за новата сграда на МГ

Община Варна обяви процедура за пазарни консултации за събиране на предложения за индикативна цена за изграждането на новата сграда на Математическата гимназия във Варна. Към момента има разработен инвестиционен проект в идейна фаза, включващ всички елементи на сградата на училището, вкл. Комуникациите и дори обзавеждането, пише в поканата към..

публикувано на 06.08.25 в 10:43

Няколко дни балчишкото село Гурково остава без вода заради изгоряла помпа на ВиК

Балчишкото село Гурково остана 5 дена без вода заради авария в помпената станция. Това каза кметът на селото Тодор, Георгиев, който подчерта, че отдавна са нямали такъв проблем, с изключение на случаите, когато има ремонти по уличната мрежа. Георгиев посочи, че забавянето с възстановяването на водоподаването е заради търсене на резервна помпа от страна на..

публикувано на 06.08.25 в 10:43

10-годишната Рая от Варна премина успешно трасето Ком - Емине само за 16 дни

10-годишната Рая Мичева от Варна стана най-младият турист, преминал успешно цялото трасе Ком – Емине за рекордните 16 дни. Впечатляващото постижение тя реализира заедно с баща си, преодолявайки над 600 километра пеша, с дни от по над 60 километра и сериозна денивелация. Рая е ученичка в НУИ "Добри Христов" във Варна, свири на цигулка и..

публикувано на 06.08.25 в 09:49

Православната църква отбелязват Преображение Господне

На 6 август Българската православна църква отбелязва един от най-светлите си празници - Преображение Господне.  Началото на празника идва от първите векове на християнството и е свързано с едно от най-важните евангелски събития - явяването на Иисус Христос в небесна слава пред трима от най-близките му ученици.  Апостолите не допускали, че Иисус..

публикувано на 06.08.25 в 08:34

Летище Варна официално посрещна своя едномилионен пътник за годината

  Летище Варна официално посрещна своя едномилионен пътник за годината .  Юбилейният пътник е Герхард Пешке. Той пристигна със семейството си на борда на полет от Франкфурт. Пешке получи специален подарък – брандиран куфар, с пожелание за още много бъдещи ваканции по красивото Българско Черноморие. Всички пътници от полета получиха традиционни..

публикувано на 05.08.25 в 13:32

Варненският свободен университет премина институционалната акредитация с отлична оценка

Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ получи пета поредна институционална акредитация за максималния 6-годишен период с оценка 9,01 (от 10) по новата критериална система на Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА). Решението обхваща както присъствената, така и дистанционната форма на обучение. Оценката от 9,01 е сред..

публикувано на 05.08.25 в 09:21

Лесна работа: Щастливи през август

Ваканция, плаж, море, добро настроение. Това е август. Разбира се, преди да облечем банския и да метнем в чантата плажна хавлия, задължително имаме дълги часове на въртене пред огледалото, с покрусен поглед, в пресмятане на калории. Сякаш снощи сме си легнали тънки като фиданки, а осем часа по-късно много рязко и неочаквано сме се събудили с..

публикувано на 04.08.25 в 17:41