Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стефан Н. Щерев: За мен фотографията е чувство

„Съвременен български театър“ е фотографски албум на Стефан Н. Щерев, който беше представен официално по време на Международния театрален фестивал "Варненско лято". Той включва селекция от 33 театрални постановки на водещи български режисьори от последните 10 години, които са представени с над 1000 фотографии, събрани в 760 страници.

Албумът е уникален, направих го, защото много обичам театъра и се чувствам на място там, за мен беше много лесно и вдъхновяващо. Театърът ми дава хиляди пъти повече от това, което аз му давам като фотографии.

За пръв път снима театър през 1996 година, по приятелска молба на Мариус Куркински заснема за архив негово представление във Варна.

По-късно, през 2015 година, заснема работния процес по спектакъла на Мариус „Синята птица” в Народния театър. Прави фотографии и видео и създава документален филм за спектакъла. Това е другото, което много обича - да снима документални филми за създаване на изкуство.

След работата по „Синята птица” се увлича особено от театър и снима около 80 процента от всичко, което се играе, предимно в София.

Албумът беше повод да се срещнем с фотографа в рубриката "ОбективНо" на предаването за култура "Гравитация нула":

Как изобщо започна с фотография?

Започнах случайно, ако изобщо има случайни неща. Преди 16 – 17 години мой приятел ме покани да го придружа по работа до Истанбул. Пътувахме вечерта, пристигнахме през нощта и на другия ден трябваше да тръгнем обратно. Това, което видях от колата, ми хареса много и реших да не си лягам, а да се разходя. В жабката имаше един стар апарат тип „сапунерка”, взех го, за да направя някоя и друга снимка за спомен. След десетата снимка ми свършиха батериите и реших, че след време трябва отново да посетя това място, защото имаше много хубави неща за снимане. За пръв път изпитах такова чувство – исках да запечатам това, което виждам, да не остава само вътре в мен, а да го извадя и да го споделя.

След като се върнах, може би в продължение на година сънувах един странен сън – как съм някъде в чужбина, на много красиви места и няма как да ги документирам. Така реших да си купя фотоапарат и отидох в Истанбул. Снимах на воля. След това пък заминах за Индия за един месец... И така започнах да снимам като хоби. Аз преди това се занимавах с архитектура и интериорен дизайн. След време фотографията стана основното ми занимание.

Престана ли онзи натрапчив сън?

Да, престана, явно защото го сбъднах по някакъв начин...

Много обичаш да пътуваш по света. По работа или само за удоволствие?

Първоначално беше ей така, даже съм се хващал сам и съм ходил до Мароко, в пустинята, само за да снимам, защото чувствах потребност да го направя. След това където и да пътувах по работа, винаги отделях време да снимам и неща, които на мен ми харесват.

Как се става добър фотограф? Има ли формула?

За мен формулата е чувството. Изобщо в изкуството вътрешното усещане, чувствителността към живота и нещата в него те прави такъв, какъвто си – добър или лош е трудно де се прецени, то не е състезание, то е вид чувство.

Каква е мечтата ти – къде да отидеш, какво да снимаш, какво да направиш?

Искам да се върна назад, в 60-те – 70-те години на миналия век, там бих искал.

Машина на времето ти трябва...

Да, това ми трябва.

Цялото интервю на Светлана Вълкова със Стефан Щерев може да чуете в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Истинските био плодове и зеленчуци не са в големите магазини, а в стопанските дворове

Вкусните плодове и зеленчуци, които не са третирани с химически препарати, не са мит, категорична е Кристияна Опрева. Младият агроном днес ще се включи в дискусия в зала "Кубрик" на Обществения център за околна среда и устойчиво развитие във Варна. Опрева ще въведе всеки любител - зеленчукопроизводител и овощар, в основите на органичното градинарство...

публикувано на 04.10.24 в 14:50

Дъщерята на Кирил Господинов: Ако днес срещна Баш Майстора, той ще ми каже: "Айде, нема нужда!"

Барелеф в памет на Кирил Господинов беше открит във Варна в сряда. Паметният знак е дело на скулптора Кирил Янев, а инициативата за създаването му е на дъщерята на актьора Веселина Господинова.  На барелефа, който се намира в градинката до Драматичния театър "Стоян Бъчваров", Кирил Господинов е изобразен в естествен ръст, в коронния му образ на Баш..

публикувано на 04.10.24 в 08:00

Katrine Stenbekk (KALANDRA): Българите сте невероятна музикална нация

Интервю с Katrine Stenbekk, Florian Winter и Jogeir Mæland (KALANDRA) За първи път KALANDRA ще направят хедлайнърски концерт в България. На 5 октомври по покана на „Blue Hills Events“ норвежците ще представят новия албум „A Frame of Mind”. Концертът ще открие специалният гост Lili Refrain. KALANDRA имат дълбока връзка със своите норвежки..

публикувано на 04.10.24 в 07:15

Максим Стойков - младият културист, който постига с много труд мечтите си, продължава да носи гордост за България

Варненцът Максим Стойков се завърна от световния шампионат по културизъм, провел се на остров Киш в Иран, с две титли и три призови места.  Състезанието включваше участници от около 30 държави, като конкуренцията е била много сериозна, споделя Максим, който е  единственият представител на България в състезанието при младежите.  След завръщането..

публикувано на 03.10.24 в 11:32

Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE): Не мисля, че перфекционизмът въобще е даден на човечеството

Интервю с Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE) Една от бандите, които определят стандартите в спийд и пауър метъла RAGE, навъртя четири десетилетия. За това и следващия гост в „От другата страна” е лидерът на немските метъляги Peter "Peavy" Wagner. Сега, ако трябва да обясняваме кои са RAGE и кой е Peavy, начи, не сте си написали домашното...

публикувано на 03.10.24 в 08:30
Атанас Костурков

Строителен предприемач: Най-достъпни са жилищата в големите блокове

Нестабилната икономическа и политическа обстановка в България се отразяват сериозно на строителния бранш. Това коментира за Радио Варна строителният предприемач Атанас Костурков. Той има поглед върху развитието на строителството на страната от 1989 година до днес и допълни, че най-трудно в момента е намирането на качествени кадри в сектора. На..

публикувано на 02.10.24 в 10:00

Рибари настояват за по-голям контрол при улова на рапани в Черно море

20 тона на година е количеството на уловената черноморска бодлива акула от български рибари. Уловът е много по-малък в сравнение с преди няколко години, когато е бил около 150 тона. Това съобщи за Радио Варна генералният секретар на Консултативния съвет за Черно море Йордан Господинов, който е председател на Асоциацията на производителите..

публикувано на 02.10.24 в 08:37