Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

15 години след откриването на храма на Кибела в Балчик той е неугледен за туристите

Все още няма яснота какво точно ще се случи с храма на Кибела, след като сe разбра, че законът не позволява да бъде напълно възстановен в автентичния си вид. Идеята е да го преместим до кръговото кръстовище на ул. "Приморска", каза кметът Николай Ангелов, който продължава да е убеден, че за да бъде атракция за туристите, той трябва да се представи в пълния си блясък.

200 хиляди лева, заложени  в бюджета последните две години, са за проектиране, но от Национален институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) ни заявиха, че съгласно закона можем да възстановим не повече от 30 процента от сградата, което промени изцяло нашата визия, уточни той.

15 години след разкриването храмът е на същото място, покрит с навес и непривлекателен за туристите.

Първата идея – храмът да бъде на мястото на Морска гара, е зациклила, защото държавата не реагира по въпроса с искането за прехвърляне на собствеността. От своя страна, Общината е издала предписание към Морска администрация за събаряне на сградата като опасна.

Опитваме се да променим мнението и водим разговори. Нашата цел е премествайки паметника, да можем да го направим туристическа атракция, коментира още кметът.
Припомняме сагата Кибела


Античните останки бяха предоставени безвъзмездно с решение на Министерския съвет през 2020 г. за управление от Община Балчик за срок от десет години. Археологическата забележителност, която бе открита върху частен терен през 2007, е в лошо състояние, а направеният изкоп застрашава и близка жилищна сграда. „Имаше проект за укрепване, проект за преместване на храма на север и след това за преместването му на друг терен и засега нищо“ – коментира директорът на музея в Балчик Радостина Енчева, която бе сред екипа археолози, извършили разкопките след разкриването му. През 2010 година Министерство на културата инвестира в направата на навес.

Храмът на Великата майка на боговете в Балчик е изграден през трети век преди Христа и функционира до четвърти век след Христа, когато след земетресение и огромна приливна вълна земната маса запечатва храма и го запазва до 2007 година. Артефактите в античната сграда, останали под земята столетия, представляват най-голямата група движими паметници - като брой и разнообразие, свързани с култа към Понтийската майка на боговете, откривани на едно място, отбелязват от Историческия музей в Балчик. Във фонда му се съхраняват над 200 монети, 27 мраморни епиграфски паметници, повече от двайсет скулптурни изображения на Кибела, Афродита, Посейдон, Дионис, Пан и други ценности. Част от находките са подредени в експозицията.

Чуйте още в репортажа на Албена Иванова:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В Парламента обсъждат Бюджет 2025

Парламентарната Подкомисия за контрол на публичните средства ще обсъди информация от Фискалния съвет относно проектобюджета за 2025 г. Вчера на извънредно заседание Министерският съвет прие Държавния бюджет и бюджетите на здравната каса и Държавното обществено осигуряване. Те предвиждат увеличение на пенсиите с 8,6%, рекордно високи нива на..

публикувано на 25.02.25 в 08:18

"За Земята": Поискан е общо 42% допълнителен капацитет на инсталациите за изгаряне на отпадъци

42% допълнителен капацитет на инсталациите за изгаряне на отпадъци е поискан от инвеститори, общо общо за страната. Това обяви в след свое проучване екипът на Екологично сдружение „За Земята“ , като част от данните са предоставени по заявления по Закона за достъп до информация.  Изследването използва публичната информация в  Националната..

публикувано на 25.02.25 в 08:13

Адресите без ток днес

Без ток днес ще са следните адреси в обхвата на дейност на електроразпределителното дружество за регион Варна: На  25.02.2025, от 9:00 до 16:00 , поради обезопасяване на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на гр. Варна - кв.Чайка, бл. 59, бл. 60. На  25.02.2025, от 8:30 до 17:00..

публикувано на 25.02.25 в 06:05

Ясно време с повишение на температурите

Днес над по-голямата част от района ще преобладава слънчево време, с временни увеличения на облачността. Сутринта на места, главно по поречието на Дунав ще има намалена видимост. Ще духа слаб запад-северозападен вятър, който следобед ще стихва, а към края на деня ще се ориентира от югоизточна четвърт. Максималните температури ще са предимно между 3°..

публикувано на 25.02.25 в 05:52

Журналистът Ангел Петров: Част от подхвърлените хипотетични искания на Русия целят да всеят паника

Днес се навършват три години от пълномащабното руско нахлуване в Украйна. " Този конфликт и начинът, по който реагира на него целият свят, показаха, че трябва да се разделим с илюзиите си за това, че редът, установен след Втората световна война, е нещо трайно. Путин напомни, че тези граници, които са се установили, и нормите, които сме приели,..

публикувано на 24.02.25 в 18:15

Общинският съвет на Шабла провежда сесия относно ветроенергийни паркове „Пролез“ и „Горичане“

Общинският съвет на Шабла провежда сесия относно ветроенергийни паркове „Пролез“ и „Горичане“ 27 февруари 202 5 г. Общинският съвет на Шабла провежда днес специална сесия за експертно обсъждане на ветроенергийните паркове (ВЕП) „Пролез“ и „Горичане”. Инвеститорът в двата проекта, „НИМЕКС-2004‘ ЕООД, ще представи своите..

публикувано на 24.02.25 в 17:05
Теменужка Петкова

Теменужка Петкова: България ще поиска извънредни оценки за изпълнението на критериите за еврозоната

България ще поиска извънредни оценки за изпълнението на критериите за еврозоната от Европейската централна банка и Европейската комисия, обяви финансовият министър Теменужка Петкова, цитирана от БНР.  БНБ с нова серия отговори за присъединяването към еврозоната Според данните на Евростат през януари страната ни е изпълнила и последния..

публикувано на 24.02.25 в 16:30