Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Класическият български джигит: Избива комплекси, обича да живее на ръба, не признава правила и закони

Страхът от наказание е този, който контролира, смята психиатърът професор Христо Кожухаров

Снимка: Pixabay

Професор Христо Кожухаров е специалист с над 30-годишен опит в областта на клиничната психиатрия, наркологията,груповата психотерапия и супервизията. Освен началник на Втора психиатрична клиника към УМБАЛ "Света Марина", професор Кожухаров е и ръководител на катедра "Психиатрия и медицинска психология" в Медицинския университет във Варна. До 2016 година е бил председател и на Българската психиатрична асоциация.

Потърсихме го за коментар с оглед на събитията от последните седмици - жестоката катастрофа в София, при която бившият футболист Георги Семерджиев отне живота на две млади момичета, както и последвалите засилени проверки по пътищата срещу недобросъвестните шофьори.


Живеем в общество, което е възпитано да не спазва правилата

"По-младите са възпитани, че правилата може и да не се спазват и че те не важат за всеки. Можеш да намериш по-кратък път, да се измъкнеш, да дадеш подкуп, да изтърпиш по-леко наказание, да не те забележат или да фалшифицираш нещо. Това е големият проблем", смята проф. Кожухаров. Според него, в България често следваме събитията, отколкото да ги предотвратяваме.

Преди няколко дни, той е пътувал до София и е попаднал на същото място, където се случи инцидента. По думите му, въпреки засилените мерки напоследък, там няма особено голяма промяна и почти никой не спазва правилата за движение.

"Надуването на клаксони по улиците ми напомня за Индия и арабския свят, където не важат правила на пътя, а правото е на този, който е отпред, има по-мощна кола или надуе класкона по-силно", коментира експерта.

"От една страна имаме хора, които не са възпитани да спазват законите от нехаещите си родители. От друга страна, същите хора срещаме и в правораздавателните органи. Третата категория сме хората, стоящи отстрани - журналисти, психолози и други, които само си говорим и разсъждаваме за тези проблеми все едно сме се събрали и обсъждаме някакъв филм, който сме гледали. Но, това е филмът, в който живеем", каза още проф. Христо Кожухаров.

"Всички последващи акции са от ден до пладне и дори да успеят да променят нещо, то е за кратко", допълни той.

Профилът на класическия български джигит

"Тези хора много ми напомнят на профила на зависимите пациенти, които обичат да живеят на ръба, да нарушават някакви правила и да има риск от това да бъдат санкционирани и дори и животът им да е поставен под някаква опасност. Но, те имат потребността да преодолеят това. Най-често с подобно поведение се компенсират някакви подтиснати импулси или комплекси или неразрешени проблеми, които биват прехвърлени на пътя. За да не го правя другаде, го правя на пътя, където съм анонимен, мога да кача видео в интернет как летя със 120 км./ч. с тротинетка по магистралата"  обясни проф. Кожухаров и призова хората, които си избиват комплексите си, да го правят някъде, където са опасни само за себе си.  

Според него, поведението на част от тези агресори на пътя може да се коригира, но само ако са в друга държава, в която правилата се спазват.

Страхът от наказание е този, който контролира

"Когато са в общество, в което има ясни мерки и се знае, че ако преминеш непрекъснатата линия, ако минеш на червено или шофираш след употреба на алкохол, ще ти вземат книжката, ще те осъдят и няма как да се измъкнеш, тогава същите тези хора започват да спазват правилата", допълни експерта.

Професор Кожухаров е на мнение, че държавните институции изостават серзиозно по отношение на контрола по пътищата и това е една от причините за подобни инциденти на пътя.

Чуйте интервюто на Иван Барбов с проф. Христо Кожухаров:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

„Неизчезващите“ - открит урок на киношкола „Братя Люмиер“ във Варна

Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино.  На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..

публикувано на 13.01.25 в 08:25
Станислав Стоянов, депутат от

Евродепутатът Станислав Стоянов: Шенгенското пространство е инструмент от друго време и създаден при други нужди и реалности

Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..

публикувано на 11.01.25 в 13:45

Специализациите на лекарите продължават да са дефицитни

До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..

публикувано на 10.01.25 в 09:36

Влад Уласевич (JINJER): Най-важният албум е винаги следващият

Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..

публикувано на 10.01.25 в 08:20

Политологът Милен Желев: ГЕРБ са царе на блъфа, преговорите се размразиха

В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..

публикувано на 09.01.25 в 08:30
снимката е илюстративна

За минути се намира вейп с наркотично вещество във Варна

За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..

публикувано на 08.01.25 в 07:10
Лора Георгиева

Лора Георгиева: АКФ откри палитра от роднински назначения и връзки в "Булгартрансгаз"

Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..

публикувано на 07.01.25 в 18:35