Второ за тази година изследване на популацията на делфините в Черно море започва днес - 22 юли от Варна. Това съобщи за Радио Варна Димитър Попов - ръководител на проекта за опазване на китоподобните в България към „Зелени Балкани”. Проучванията ще се правят в шелфа, на дълбочина до около 100 метра в посока Южното Черноморие до Резово. През август, в случай на "прозорец" от добро време, проучванията ще обхванат и Северното Черноморие до Крапец и Шабла.
Все още е трудно да се обобщи дали има осезаема промяна в популациите на китоподобните в Черно море, коментира Попов.
Това, което е ясно със сигурност е изместването им на юг, заради войната в Украйна и фактическото блокиране на около една трета - северната част, от морето. Военните действия - изстрелването на ракети, движението на плавателните съдове и групиранията им от страна на руските кораби са причината за объркването на делфините и увеличението на случаи на мъртжи животни, изхвърлени по бреговете на България, Румъния, Украйна и Турция, откъдето има постъпили данни.
Наблюдения за негативния ефект на военните сонари има както при делфини в затворени водни басейни, така и на свобода, каза Попов.
На практика се стига до стрес и изтощаване на китоподобните, пренаселване на южната част на Черно море и последващи вероятни инфекции или вируси. Тепърва ще наблюдаваме ефектите от силното шумово замърсяване на морето и предизивиканите от това акустични травми на делфините.
Най-вероятно има въздействие и върху останалите представители на Черноморската фауна и храната на делфините, т.е. има изместване на популациите на юг и на останалите рибни запаси.
Делфините са на върха на хранителната верига в Черно море и именно от тях зависи състоянието на екосистемата, пояснява Димитър Попов.
Какво сочат юнските проучвания за числеността и плътността на делфините в Черно море и още по темата може да чуете в звуковия файл.
Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението..
От 21 юли 2025 година Борислав Сарафов не може да изпълнява функциите на главен прокурор. Законът е ясен и всички в тази държава трябва да се съобразяват с него. Това подчерта за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека. По думите му законът, приет на 21..
Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино. Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..
Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..
Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..
Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..
В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..