Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светлозар Димитров: привилегия е да бъдеш част от Оркестъра на двореца Шьонбрун

Оркестърът на двореца Шьонбрун – Виена започва турнето си от България с концерти под открито небе. Галавечерите "Нощ под звездите с Vienna Schonbrunn Orchestra" са посветени на творчеството на австрийската музикална династия Щраус и са по случай 200-годишнината на Йохан Щраус. В оркестъра има музиканти от цял свят. Създаден е през 90-те години на миналия век. Замислен като туристическа атракция в началото, той бързо натрупва популярност.

Срещаме се със Светлозар Димитров, един от тримата българи в оркестъра.

Вие сте един от членовете основатели, бихте ли ни разказали каква е историята на този оркестър?

Беше възможност, която се отдаде на няколко музиканти, да започнат да свирят на определена локация във Виена – това е един салон, където са се провеждали танцови срещи и най-често се е свирела музиката на Щраус. В един момент се оказва, че има възможност в една от залите да започнат концерти, които ще привличат туристи, като основна публика. Музикантите, които се случиха там решиха, че могат да основат този оркестър, който да започне работа в тази зала. Един от водещите беше Петeр Хосек – основният мениджър на оркестъра. Постепенно започнаха да сe привличат талантливи музиканти, между които имах щастието да бъда и аз.

Кои са другите българи във Виена Шонбрун Оркестър?

Концертмайсторът Таня Джарова - Салустио, флейтистът Борис Липов и аз. И тримата сме почти от самото начало и продължаваме да работим. Така се създаде основният оркестър и от този момент нататък оркестърът започна да се развива. Образува се една основна единица от хора, които постоянно свирят. Така продължихме доста дълго време, но това беше самото начало, когато оркестърът имаше за цел да обслужва туристическата публика.

Оркестърът престана да бъде само формация, която основно задоволява туристическия поток, може би в началото на 2000-та година. Започнаха запитвания за турнета – в САЩ, в южноамериканските държави, в почти всички европейски държави. По този начин оркестърът започна да се движи в посока камерно симфоничен оркестър. Изпълняваха се  произведенията не само на Щраус и фамилия, а започнаха да се свирят произведенията на Моцарт, почти всички симфонии, много голяма част от произведенията на Хайдн. Свирили сме една голяма част от оперите на Моцарт, обработени от шеф-диригента на оркестъра Гуидо Манкузи, който ще води и концертите в България. Той е човек, който обединява оркестъра, пише и много произведения, не само за нашия оркестър. Той е и един от много желаните диригенти в Народната опера. Манкузи е доста продуктивен в точно тази сфера – златната и сребърната оперета от времето на Щраус-баща и Щраус-син. Произведенията му са „облегнати“ на този стил и на този начин на създаване на музика.

Какво още сподели Светлозар Димитров чуйте в прикачения файл:


Турнето на Световноизвестния оркестър започва от старата столица на България. Организаторите обявиха втори, допълнителен концерт на историческия хълм Царевец, след като билетите за първия бяха продадени и това е прецедент в историята на един от най-старите фестивали на открито в България. Така оркестърът ще свири на 5 август от 21 часа и на 6 август от 20.30 часа. Неговото представяне ще бъде част от традиционния Международен фестивал “Сцена на вековете”. В продължение на два часа и половина 24 музиканти и 2-ма солисти ще потопят публиката в музикалния свят на фамилия Щраус и техни съвременици. Специално светлинно-визуално шоу ще допълни магията под звездите.

“Вълнуващо е да науча, че предстоящите ни концерти в България са очаквани от публиката. Радостен съм от интереса към нашата нова програма, посветена на Щраус, на меломани от Гърция, Сърбия, Румъния и Турция, които ще ни следват из вашата прекрасна страна”, сподели диригентът Гуидо Манкузи. Той е син на италиански пианист и австрийска оперна певица. Световната си кариера започва във Виена. Рaботи с различни формации, а от няколко години води Оркестъра на двореца Шьонбрун. В програмата на българското турне, което ще мине на 7 август и през Летния театър във Варна, са включени хитове на класическата музика като “Радецки марш”, валса “На тихия син Дунав”, части от оперетите “Прилепът” и “Цигански барон”. “Подготвили сме и специална изненада за българската публика, която искрено се надявам да я вдигне на крака”, каза директорът на оркестъра Петър Хосек.

*** Интернет страница на дворцовия оркестър: schoenbrunnorchester.com Организатор: Vienna Trend Events: vienna-trend-events.com

Варна / Летен театър - 7.08.2022 БИЛЕТИ: https://bit.ly/3wpYHRt

При невъзможност за провеждане на събитието, парите на всички, които са закупили билети, ще бъдат възстановени.

Цялото интервю на Кремена Гергиева със Светлозар Димитров слушайте в предаването „Програма Класика“ на 27.07 (сряда) от 21 ч. в ефира на Радио Варна.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивал на занаятите и изкуствата започва в Добрич

Шестото издание на „Фестивала на занаятите и изкуствата“ започва от днес в Добрич. Изложението ще продължи до 25 май. Негов организатор е Фондация „Добруджа – история, традиции, култура“ в партньорство с Община Добрич. Около 60 занаятчии от цялата страна ще вземат участие във фестивала тази година, посочи организаторът му Пепа Рашева...

публикувано на 23.05.25 в 08:13

Фестивал за култура и изкуство „Културтрегер“ започва днес във Варна

Новият проект на “Сдружение за Алтернативна Култура и Изкуство” –  „Културтрегер“ – фестивал за култура и изкуство, ще се проведе от 22.05.2025г. до 01.06.2025г., на алеята пред сцена “Раковина” в Морската градина на Варна.  Фестивала включва разнообразни прояви – свързани с визуалното и приложно изкуство, но и с по-сериозни теми от..

публикувано на 22.05.25 в 15:45

Проектът "Барток Готик" в Добрич и Варна на 22 и 23 май

Проетъкт „Барток Готик“ в Добрич и Варна. Датите са – за Добрич днес, за Варна утре.  Той е посветен на мрачната красота на пиесите за струнни инструменти на унгарския композитор Бела Барток и тяхното присъствие в киното в жанровете хорър, драма, трилър. Насочен е към младата публика, на която представя музиката на Барток през призмата на готик..

публикувано на 22.05.25 в 13:38

Паралелните светове на Тереза Зиковска

"Паралелни светове" е най-новата изложба на варненската художничка Тереза Зиковска. Платната, голям формат, основно диптихи, са подредени в галерия "Tereza Zikovska". "Света на изкуството е своеобразно силово поле позволяващо на духа да проникне в необятното пространство на познанието" - казва Тереза Зиковска.  "Движението и образуването на формите,..

публикувано на 22.05.25 в 13:32

Разплитане без край: Новият роман на Деян Михайлов е тук

На сцената на варненската литературна вселена отново се появи добре познат герой – инспектор Иван Иванов Иванов. Журналистът и писател Деян Михайлов завършва четирилогия с „Разплитането на заплетения случай на инспектор Иванов“. Книгата е част от поредицата за неразрешения и оплетен случай на частния детектив, картината “Ендемона”, олигарсите Шильо и..

публикувано на 22.05.25 в 10:44

Паметник на поета Петър Алипиев поставиха в парка на преводачите "Шандор Петьофи" в Унгария

Бронзов скулптурен портрет  на поета и преводач Петър Алипиев беше поставен и осветен на тържество в къщата-музей на Шандор Петьофи в Унгария на 17 май т.г.. Мемориалният знак е дело на големия арненски скулптор и личен приятел на Петър Алипиев, Альоша Кафеджийски. Памутникът е дарение от Община Варна с  решение Общинския съвет в морската столица...

публикувано на 20.05.25 в 16:34

Като джаз в картина: Ралица Стоицева с изложба живопис във Варна

Изложба живопис представя в Галерия 33 от 5 до 30 юни във Варна Ралица Стоицева. Откриването на експозицията ще бъде от 16 до 19 часа в галерията на ул. "Габрово"2А.  Като джаз в картина – това е усещането, което изниква пред платната на Ралица Стоицева. В нейната нова изложба художничката продължава да развива своя уникален визуален език –..

публикувано на 20.05.25 в 13:42