Зърнопроизводителите у нас се подготвят за протестни действия заради нерегламентирания внос на евтина пшеница и слънчоглед от Украйна. Това решение беше взето от Управителния съвет на Националната асоциация на зърнопроизводителите по време на Дните на полето в Добруджа, които се проведоха в края на миналия месец.
„Вносът на зърно от Украйна е безмитен, което означава че едно ниско по себестойност производство влиза в ЕС. Друг проблем е липсата на фитосанитарен контрол от страна на държавата ни“, коментира за Радио Варна Радостина Жекова, председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите.
Според Жекова на нито една от границите не се извършва подобен контрол.
„Българският земеделец е притеснен от това какво качество влиза в страната ни. Начинът, по който е произведено това зърно също е притеснителен, защото там се оперира с препарати, които не са разрешени в ЕС. Това означава, че ние и децата ни ще консумираме стока, която е произведена по нереглементирани правила“, поясни Жекова.
Тя допълни, че има риск трупаното зърно с неясен произход в българските складове да излезе от преработвателните ни предприятия като българска продукция.
„Не искаме да стават скандали със стока, която е с неясен произход, а на етикета да пише „Произведено в България“. Още от май слънчогледът влиза директно в преработвателните предприятия в България. В складовете има и пшеница и царевица, но никой не знае какво е фитосанитарното им състояние и къде ще бъдат транспортирани“, каза още Радостина Жекова.
Тя даде за пример Полша и Румъния, които отдавна са решили въпросите с вноса на украинското зърно.
„В Полша за да се внесе стока от Украйна се плаща депозит на държавата, който се връща веднага щом стоката напусне полската територия. В Румъния внесеното зърно се ескортира от момента на влизане в страната до износът му за трети страни“, коментира Радостина Жекова. Тя припомни, че и България и Румъния нямат нужда от вносна земеделска стока, защото произвеждат достатъчно.
Зърнопроизводителите са запознали земеделското министерство с проблемите в сектора още през май.
Последвало е обещание за проверка, но близо три месеца по-късно резултат няма.
Следващата стъпка, която ще предприемат зърнопроизводителите са протестни действия.
„Ще уведомим и Вишеградската четворка за тези проблеми“, каза още председателя на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите.
От бранша се надяват на бързи действия и от страна на служебното правителство.
Радостина Жекова коментира и първите Дни на полето, които се проведоха в края на юли в района на село Поручик Гешаново.
„Участваха 56 компании от бранша. Получи се разкошен празник. Дойдоха много млади хора и деца, на които показахме какво е пшеницата, как се прави брашни и как се меси хляб. Показахме им и някои стари български рецепти. Всички бяха много доволни“, поясни председателя на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите.
Според Радостина Жекова, засушаването в Добруджа тази година ще повлияе негативно на добивите на слънчоглед и пшеница.
„Тръгнахме с едни кошници, а се върнахме със съвсем различни. Когато приключи жътвата, добивите от пшеница бяха с около 20% по-малко в сравнение с миналата година“, коментира Жекова.
Друг проблем, с който се сблъскват земеделците в Добруджа е нашествието на ливадна пеперуда, която е нападнала около 30% от посевите от слънчоглед в региона.
Чуйте разговора на Иван Барбов с Радостина Жекова:
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..