Често се е случвало докато пазаруваме и видим плод или зеленчук с по-нетрадиционна форма, размер или ако е прекалено перфектен на вид, да чуем изречението „това е ГМО“. Какво представлява всъщност генно-модифицирания организъм? Това е организъм, чийто гени са променени от човека. Т.е гените на един организъм се включват в друг и му придават нови характеристики. Целта е той да зрее по-бързо, да е по-траен, да е устойчив на атмосферни промени и различни вредители, да е привлекателен на външен вид и други. Тези неща се правят още от края на XX век в повече от 40 държави по света, а сред най-големите износители на ГМО продукти са САЩ, Бразилия и други държави от Южна и Северна Америка.
Европейският съюз обаче не допуска генно-модифицирана продукция на пазара без тя да бъде обстойно изследвана за рисковете за човешкото здраве и околната среда и да гарантира прозрачност за производителите и фермерите. Това става благодарение на европейски регламент за ГМО.
В опит да "заобиколят" този регламент, големи химически корпорации и компании за семена са разработили нови методи и технологии за генно-модифициране.
"Това е генетично-редактиране на организми, което ние наричаме новите ГМО. Има сериозни опити те да бъдат дереглуриани и част от тях да се изключат от действащите законови изисквания за установяване на тяхната безопасност", поясни екологът Ивайло Попов от Сдружение "За Земята". Той е един от основните "двигатели" в България на Анти ГМО кампанията, която се провежда в над 20 държави. Ивайло Попов и съмишлениците му са организирали и петиция срещу новите ГМО.
Според него, ако се стигне до промяна на законодателството, има опасност ГМО продукти да се появяват в търговските обекти без да можем да ги разпознаем.
"В момента няма как да разберем дали един продукт е ГМО ако това изрично не е опоменато в етикета", каза Попов. И докато при някои продукти можем да прочетем етикета и да направим информиран избор дали да си го купим или не, то при животинските продукти не е така.
"За съжаление, няма как да разберем дали животинските продукти, които си купуваме, са хранени с ГМО. При тях няма изискване за етикетиране", поясни Ивайло Попов. Той допълни, че има сериозно присъствие на генно-модифицирани организми и най-вече на соев протеин във фуражите.
"Полетата в България и Европа са сравнително чисти откъм ГМО продукция. Единствено в Испания се отглежда такава царевица, но в малки количества", поясни Ивайло Попов.
Според експерта, ГМО крие някои рискове за здравето и околната среда.
"Като говорим за рисковете за човешкото здраве, те са в посока на алергични реакции или токсични ефекти. Но, това са ефекти, които са по-лесни за установяване и изследване за разлика от други. Нашите притеснения като екологична организация са свързани с околната среда, защото ГМО засилват използването на индустриална техника. Те се произвеждат за да могат да се пръскат полетата с хербициди. Например, ако някое ГМО си произвежда само инсектицид, то убива както вредителите, така и дивите опрашители", поясни еколога и допълни, че това заплашва екосистемата.
Чуйте разговора на Иван Барбов с Ивайло Попов:
Изложбата „65“ , посветена на 65 години от рождението на Ангел Ненов ще бъде открита на 24-ти февруари в Арт салона на Радио Варна. Експозицията е с благотворителен характер и е в памет на известния варненски фотограф-художник Ангел Ненов. На 25-ти февруари се навършват девет месеца откакто той ни напусна, но специална е и датата 23-ти..
Кметът на Варна Благомир Коцев по никакъв начин не е съгласен с мотивите на областния управител Андрияна Андреева, с които тя обжалва пред съда увеличаването на таксите за строителство. Областният управител: Спазването на законовата процедура е основната причина за обжалване на таксите за строителство В обзорното предаване на Радио Варна..
Днес е Международният ден на екскурзовода, а денят ще бъде отбелязан във Варна с тематична конференция, която започва от 10 часа в зала 4 на Фестивалния и конгресен център. Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...
Интервю с Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL) За повече от 30 години в дет метъл ъндърграунда FLESHCRAWL издават девет алблума. И всички те са издържани в духа на 90-те. Голяма част от първите два ще прозвучат на живо от сцената на „Grind Over Sofia 2025“на 28 феврурари в клуб „При черепите“. Организаторите от „Autumn Souls of Sofia“съдействаха за..
Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..
Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..