Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Все повече българи се обучават за водолази, за да се гмуркат по света

10
МК "Приятели на морето"
Снимка: личен архив



Завишен  интерес към обучението за водолази има тази година. Това каза за Радио Варна Дарина Иванова, председател на варненския Морски клуб „Приятели на морето” и професионален водолазен инструктор. За курсовете, които клубът провежда всяко лято, интерес проявяват хора от 14 до 50 години. Ако предишни години са се записвали основно, за да превърнат водолазното дело в своя професия, сега повечето се обучават, за да се забавляват, да пътуват по света и да се гмуркат, обясни Иванова.

Трудно ли е Черно море за гмуркане

"По време на обучението казваме на курсистите, че нашето море е трудно и когато те се научат в него да бъдат добри водолази, ще им е по-лесно спускането под вода в други морета.", разказа Дарина. Прилича на шофирането във Варна – ако вземеш шофьорска книжка тук, ще ти е по-лесно да управляваш колата си в чужбина, смее се тя. Преди няколко години от клуба са направили определители и след като наблюдават подводния свят, чрез тях определят какво са видели – животно, растение, ракообразни и т.н. Това допълнително повишава интереса към гмуркането под вода. Почти всеки уикенд пътуват към Северното Черноморие – Тюленово и Шабла, където е много красиво и още повече стимулира желанието на човек да се наслади на красотата в Черно море.

Дарина Иванова

Как се променя Черно море през годините

Дарина Иванова се гмурка от 40 години. През цялото това време вижда как морето се променя и приятната изненада на тази промяна е, че със затопляне на морето, което не е много добре, влизат т.нар. инвазивни морски видове от Средиземно море. В момента има видове риби, които са абсолютно нехарактерни за нашето Черно море. Първо са ги наблюдавали само по Южното Черноморие, но от това лято установяват, че са и по Северното Черноморие. Все още на са установили какъв е техният вид, но едните са много красиви малки рибки, за които тепърва ще питат морските биолози какви са, а другите са т.нар. спарита. Има и още един вид - рибки, които са неонови и са много интересни.

За съжаление виждаме, че прозрачността и видимостта под водата намаляват, което си обясняваме, че е свързано с траленето, тъй като от дълбокото идва мътна вода, сподели Дарина. Тъжно е, че няма миди или се намират такива само на определени места, допълни тя.

За работата на Морски клуб „Приятели на морето”

В момента клубът работи по три големи програми – две от тях свързани с околната среда, едната с водолазно обучение и успоредно с това върви и стопанската им дейност, чрез която се издържат финансово.

Клубът е създаден в края на 1996 година от приятели и съмишленици, имащи отношение към морската проблематика и професии. Членовете на клуба, които са повече от 40 човека, са по различен начин свързани с морето. Те са водолази (спортни и професионални), подводни фотографи, морски еколози, навигатори, ветроходци и други. Дейността на клуба има две условни направления –комерсиално и социално. Първото обхваща ежегодни платени водолазни услуги – от спускане в басейн или плитки води за забавление през курсове за придобиване на водолазна правоспособност.

Второто направление е безплатно обучение на младежи в неравностойно социално положение в различни курсове по специалности „Водолаз” и „Водач на плавателен съд до 40 Бруто регистър тона” в системата на т.нар. „Летни морски академии”.

Приятелите на морето организират редовно екоакции по почистване на морското дъно и крайбрежието. Последната акция беше в края на август тази година, когато извадиха 100 кг. боклуци от морето при трета буна във Варна.


През септември са планирали  да почистят Варненското езеро. Там има много събрани пластмасови отпадъци, но категорично няма да влизат водолази под водата, а ще се обират боклуци само от повърхността и край брега. „Ще призовем всеки, който желае, който има малка лодка, сърф или някакъв малък плавателен съд, да дойде и да ни помогне.“, каза Дарина Иванова.

Клубът създаде онлайн платформа, която има за цел да активизира местните общности да документират чрез фотографии райони по Северното Черноморие, замърсени с пластмаса. Всеки плажувайки на север от Варна може да направи снимка, ако види замърсен плаж и да подаде сигнал  през сайта на клуба в кампанията „Накрая стигам до морето“. Сигналите ще бъдат придвижвани към отговорните институции.

Всички снимки в публикацията са на Морски клуб "Приятели на морето"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00