Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Все повече българи се обучават за водолази, за да се гмуркат по света

10
МК "Приятели на морето"
Снимка: личен архив



Завишен  интерес към обучението за водолази има тази година. Това каза за Радио Варна Дарина Иванова, председател на варненския Морски клуб „Приятели на морето” и професионален водолазен инструктор. За курсовете, които клубът провежда всяко лято, интерес проявяват хора от 14 до 50 години. Ако предишни години са се записвали основно, за да превърнат водолазното дело в своя професия, сега повечето се обучават, за да се забавляват, да пътуват по света и да се гмуркат, обясни Иванова.

Трудно ли е Черно море за гмуркане

"По време на обучението казваме на курсистите, че нашето море е трудно и когато те се научат в него да бъдат добри водолази, ще им е по-лесно спускането под вода в други морета.", разказа Дарина. Прилича на шофирането във Варна – ако вземеш шофьорска книжка тук, ще ти е по-лесно да управляваш колата си в чужбина, смее се тя. Преди няколко години от клуба са направили определители и след като наблюдават подводния свят, чрез тях определят какво са видели – животно, растение, ракообразни и т.н. Това допълнително повишава интереса към гмуркането под вода. Почти всеки уикенд пътуват към Северното Черноморие – Тюленово и Шабла, където е много красиво и още повече стимулира желанието на човек да се наслади на красотата в Черно море.

Дарина Иванова

Как се променя Черно море през годините

Дарина Иванова се гмурка от 40 години. През цялото това време вижда как морето се променя и приятната изненада на тази промяна е, че със затопляне на морето, което не е много добре, влизат т.нар. инвазивни морски видове от Средиземно море. В момента има видове риби, които са абсолютно нехарактерни за нашето Черно море. Първо са ги наблюдавали само по Южното Черноморие, но от това лято установяват, че са и по Северното Черноморие. Все още на са установили какъв е техният вид, но едните са много красиви малки рибки, за които тепърва ще питат морските биолози какви са, а другите са т.нар. спарита. Има и още един вид - рибки, които са неонови и са много интересни.

За съжаление виждаме, че прозрачността и видимостта под водата намаляват, което си обясняваме, че е свързано с траленето, тъй като от дълбокото идва мътна вода, сподели Дарина. Тъжно е, че няма миди или се намират такива само на определени места, допълни тя.

За работата на Морски клуб „Приятели на морето”

В момента клубът работи по три големи програми – две от тях свързани с околната среда, едната с водолазно обучение и успоредно с това върви и стопанската им дейност, чрез която се издържат финансово.

Клубът е създаден в края на 1996 година от приятели и съмишленици, имащи отношение към морската проблематика и професии. Членовете на клуба, които са повече от 40 човека, са по различен начин свързани с морето. Те са водолази (спортни и професионални), подводни фотографи, морски еколози, навигатори, ветроходци и други. Дейността на клуба има две условни направления –комерсиално и социално. Първото обхваща ежегодни платени водолазни услуги – от спускане в басейн или плитки води за забавление през курсове за придобиване на водолазна правоспособност.

Второто направление е безплатно обучение на младежи в неравностойно социално положение в различни курсове по специалности „Водолаз” и „Водач на плавателен съд до 40 Бруто регистър тона” в системата на т.нар. „Летни морски академии”.

Приятелите на морето организират редовно екоакции по почистване на морското дъно и крайбрежието. Последната акция беше в края на август тази година, когато извадиха 100 кг. боклуци от морето при трета буна във Варна.


През септември са планирали  да почистят Варненското езеро. Там има много събрани пластмасови отпадъци, но категорично няма да влизат водолази под водата, а ще се обират боклуци само от повърхността и край брега. „Ще призовем всеки, който желае, който има малка лодка, сърф или някакъв малък плавателен съд, да дойде и да ни помогне.“, каза Дарина Иванова.

Клубът създаде онлайн платформа, която има за цел да активизира местните общности да документират чрез фотографии райони по Северното Черноморие, замърсени с пластмаса. Всеки плажувайки на север от Варна може да направи снимка, ако види замърсен плаж и да подаде сигнал  през сайта на клуба в кампанията „Накрая стигам до морето“. Сигналите ще бъдат придвижвани към отговорните институции.

Всички снимки в публикацията са на Морски клуб "Приятели на морето"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Светлана Драганова

Април – от минус 2 до плюс 30 градуса

След гъстите почти целодневни мъгли през последните дни във Варна и преваляванията от дъжд, в четвъртък имахме за малко слънчево време. И вместо да вадим от гардероба вече летните дрехи, от следващата седмица ще трябва да извадим по-дебелите якета и да слагаме отново шапка.  През първите дни на  април на места ще превали и сняг сочи прогнозата на..

публикувано на 04.04.25 в 08:15

Alex Callier (HOOVERPHONIC): Предимството на инди групите е, че хората не те разпознават по улиците

Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..

публикувано на 04.04.25 в 08:00

Сега ми трябва глътка светлина

„Сега ми трябва глътка светлина“ – така се нарича новата стихосбирка на добричката поетеса Петранка Божкова. Книгата включва 59 стихотворения, разпределени в пет тематични цикъла. Поетичните изповеди разкриват широк спектър от чувства, тревожни въпроси, съмнения, радости и надежди. Петранка Божкова е филолог по образование и дългогодишен кореспондент..

публикувано на 03.04.25 в 08:00
Иво Инджов

Иво Инджов: Ахмед Доган вече е минало

Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..

публикувано на 02.04.25 в 08:35
Георги Господинов и Анджела Родел с наградата „Букър”

Анджела Родел: "Букър" е награда за българската литература

Анджела Родел е родена в Съединените американски щати. Следва езикознание в университета Йейл. Актриса, музикант, преводач. Живее и работи в България. Превежда романа на Георги Господинов "Времеубежище", който беше отличен с наградата "Букър". "Преводач съм от 20 години. Учила съм много от други автори, преводачи-колеги. Приемам наградата като хубаво..

публикувано на 01.04.25 в 08:45

Галин Ненов-KillaBee - за музиката, бийтбокса и предстоящото второ издание на "Lord Of The Mic"

Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..

публикувано на 31.03.25 в 00:13

Георги Ангелов (История.BG): Образованието ни е от 19 век

Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..

обновено на 30.03.25 в 10:40