Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Актьорът Валери Йорданов с дебютен сборник разкази

| обновено на 07.09.22 в 16:58

Излезе от печат сборникът „Гризачи“. Автор на тези стилизирани разкази от дядовци и внучета е талантливият български актьор Валери Йорданов.

 „Гризачи“ съдържа кратки истории, разказани от дядовци и от внучета. Героите имат свои пълнокръвни прототипи, хора, от които авторът се е възхищавал като дете: сурови в изпитанията, но и раними, по мъжки смели, но мъдри, тъгуващи, обичащи... Чудаци. Светът е уловен през погледите на изстрадания опит и на детската чувствителност, свързващи се в пространство, където понятията „родов корен“, „чест”, „достойнство” и „любов” са в основата на живота. Дядовци и внучета влизат в своеобразен романтичен диалог, чертаещ дълбинната, непрекъсната линия на съществуването.

"Пиша от дете. В сферата на размислите и забавлението за мен по-скоро книгата е изказване на мисли по-открито. По един или друг начин, както се пее в песента на едни мои приятели, реших да ги направя на разкази тези истории, защото повечето от тях бяха идеи."

Или кино идея за сценарии, продължава Валери Йорданов. Но заради по-трудното снимане на филми, той решава тези идеи да се превърнат в разкази."

"Това са реални истории на реално съществували хора, повечето от тях не са между живите и хора, които съм запомнил от детството си, и съм се опитал да разкажа в един разказ с една тяхна случка, постъпка, реакция, преживяване, да разкажа повече за този тип хора, които са на път да изчезнат."

Редакторите на книгата ги окачествяват като чудаци, но за Валери Йорданов те са любимите му хора, с които е обичал да се среща. Чудаци са, защото не са като всички останали, не са в статуквото. Затова казвам, че са на път да изчезнат. Човек за съжаление в днешно време започна да живее рационално и да прави това, което се иска от него и забравя себе си. Забравя на какво са го учили родители, баби, дядовци. Мисля, че трябва да съхраним това, което носим в себе си, колкото и да ни е трудно, казва Йорданов. "Основата е най-вече паметта. Дори и да не е наш познат, да помним нещо, което ни е впечатлило като деца  - герой от книга, може да е. Да помним доброто и то да ни дава сили да продължаваме."

Настоящият сборник от „незаснети” разкази е дебютната книга на Валери Йорданов. Нейната премиера беше в Созопол като част от фестивала на изкуствата „Аполония“.

Повече за "Гризачи" чуйте от Валери Йорданов в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58