Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще се повишават ли наемите на студентските общежития?

Заради по-скъпите квартири интересът към общежитията расте с всяка година

| обновено на 21.09.22 в 21:13

Едно от най-важните при кандидатстване в университет от страна на бъдещите студенти и техните родители е материалната база на висшето училище. Голям процент от висшистите живеят в общежитията към университета, тъй като им излиза по-евтино да излязат на квартира. Според Даниел Парушев, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС) в България, наемите на квартирите са в пъти по-скъпи от тези на студентските общежития.

„Във Варна средната цена на наема на студентските общежития е между 70 и 90 лева. Тя важи за Икономическия, Медицинския и Техническия университет. В частните университети като Варненския свободен университет например, цените са между 170 и 190 лева. Това е така, защото частните университети не могат да разчитат на средства от държавата“, каза за Радио Варна Доротея Николаева, която е заместник-председател на НПСС и има наблюдения за Варна и региона. Освен че във Варна квартирите са по-скъпи, в града свободните квартири са много малко или изобщо ги няма, каза още Николаева. В морската столица няма повишение на наемите на общежитията, поясни още тя.

Поскъпване на наемите на студентските общежития няма да има поне до края на календарната година, категоричен беше Даниел Парушев.

„Още при актуализацията на бюджета през юли нашата организация успя да се пребори за увеличаване на средствата за леглоден и храноден на студентите. Именно благодарение на отпуснатите 2 милиона лева, поне до края на тази година няма да се наложи повишение на цените на наемите за студентските общежития“, обясни Парушев. Той обаче не се ангажира с прогноза дали ще има увеличение през следващата календарна година, но според него със скока на режийните разходи, университетите ще изпитват сериозни затруднения. Не е изключено и повишение на семестриалните такси, коментира още Парушев.

През тази година се наблюдава и сериозно завишение на интереса към студентските общежития. Причината е повече финансова заради все още ниските цени. Подадените до момента молби за студентските общежития в страната са 40 000. Това е с около 10 000 повече в сравнение с миналата година, поясни Даниел Парушев и допълни, че интерес към общежитията се наблюдава не само от новоприетите студенти.

„Молби подават и магистри и докторанти, които осъзнават, че ще им е много трудно ако са на квартира“, каза още Парушев.

Доротея Николаева посъветва студентите да подават молбите си навреме.

„При някои университети подаването на молби е целогодишно. Но, аз бих посъветвала студентите да не разчитат на това, тъй като остават много малко свободни места“, каза Николаева.

Много от общежитията в страната бяха ремонтирани с отпуснатите преди две години 98 милиона лева. Даниел Парушев припомни, че за последно държавата е давала пари за студентски общежития преди 10 години. 

„Има общежития, които са си като хотели. И тези, които са подали молби навреме, ще бъдат в тях. И тогава ще трябва или да останат там и да си ги ремонтират или да се откажат. За съжаление, има около 40 общежития в страната, които са в окаяно състояние. При този завишен интерес е възможно много от колегите да попаднат именно в тях“, каза Парушев. Той поясни, че наскоро е било затворено общежитие с 500 места в Пловдив. Базата е била опасна за живота и здравето на студентите.

Състоянието на общежитията във Варна е добро, коментира Доротея Николаева. В момента се извършват ремонтни дейности в едно от общежитията на Техническия университет. И в морската столица обаче има бази с недобри условия за живот.

„Такъв е примера с блок 3 на Медицинския университет. Там имат големи проблеми, особено със санитарните възли. Интериорът пък се поддържа основно от студентите. Там трябва да мине комисия, която да направи конструктивно становище за състоянието на сградата“, каза Николаева.

Тя разкри, че в университетите във Варна учат около 100 бежанци от Украйна. Най-сериозен интерес украинските студенти проявяват към ВВМУ „Никола Й. Вапцаров“.

„Още в началото на войната, колегите от студентския съвет на Военноморското училище подеха инициатива за безплатно настаняване на украински бежанци в техните студентски общежития“, коментира Доротея Николаева.

Едно от предизвикателствата пред ръководството на НПСС е решаването на проблема с компенсациите от 40 лева за студентите от общежитията заради повишението на режийните разходи. Държавата е изплатила сумите за първите четири месеца на 2022 година.

Все още не са получени средствата за октомври, ноември и декември 2021 година“, разкри Парушев и допълни, че в този период студентите трябва да получат дори по-висока компенсация.

От НПСС изразиха задоволството си от увеличението на докторантските стипендии на 1000 лева.

„Един от следващите приоритети пред ръководството на организацията е студентите от частните университети да получават стипендии за успех“, коментира Доротея Николаева.

Болна тема по думите й е високия лихвен процент на студентските кредити.

„В момента за студентите е по-изгодно да изтеглят обикновен потребителски кредит, отколкото студентски. Лихвата понякога е непосилна за колегите“, каза заместник-председателя на НПСС и допълни, че друг проблем е лиспата на достатъчно средства от държавата за студентското кредитиране.








БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Художникът Анатолий Станкулов: Там, някъде зад всички проблеми, ни чака морето

„ Там някъде зад къщите е морето“ – така се нарича изложба живопис , с която художникът Анатолий Станкулов гостува в  Художествената галерия на Балчик. Тя ще продължи до 3 юли. Тя съдържа картини от два негови цикъла „Бряг“ и „Там, някъде зад къщите, е морето“. Общо 36 живописни платна на автора, който е със завидна биография – над 600 участия в..

публикувано на 25.06.24 в 08:15

Искра Радева: Морето ми липсва страшно много!

"Живея в полите на планината, но морето ми липсва страшно много!". Това каза за Радио Варна актрисата Искра Радева, която е във Варна и участва в дискусията „Социалните иновации“ на Академията в рамките на Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми. Актрисата призна, че много обича морето и особено й е приятно да гостува във Варна,..

публикувано на 24.06.24 в 06:30

Пианистът Саркис Балтаян - за пътя му в музиката, годините в САЩ и как все още се чувства най-вече българин

С концерт на Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна от 20:30 часа днес ще бъде официално открит Международният музикален фестивал "Варненско лято" 2024. Събитието включва произведенията Рапсодия „Вардар“ на Панчо Владигеров,  световна премиера на "Ouverture en forme d'Espérance" оп. 43 от Патрик Дюър, Концерт във Фа от Джордж Гершуин и..

публикувано на 22.06.24 в 06:30

Николай Тодоров-Ник: Паелята е фестивално ястие, което събира и обединява хората

Паелята е едно от най-популярните, вкусни, но и трудни за приготвяне ястия в света, което може да затрудни дори някои от най-добрите майстор-готвачи. Родена във Валенсия, днес тя е неизменна част от испанската кулинарна култура. Нещо повече – от дълги години има и световен шампионат по приготвяне на паеля, в който се включват..

публикувано на 21.06.24 в 10:26

Авторът на "Живот в едно пътешествие": Светът е малък, а хората толкова си приличат

Валентин Станков представи книгата си  „Живот в едно пътешествие“ в Двореца - Балчик, в Учебен център по изкуствата, в Двореца, където авторът разказа а живота, пътуването… и всичко останало. Валентин Станков е актьор по образование. През 2007 г. завършва Актьорско майсторство в класа на проф. Елена Баева. Играл е в театър „Възраждане“,..

публикувано на 21.06.24 в 08:30

Шеф Марианна Александрова: Подготвям гастрономически хъб в Колежа по туризъм с достъп за външни посетители

Мениджмънт на туризма и развлекателния бизнес и Мениджмънт на хотели и ресторанти са двете специалности, които конкурентно поддържа и развива Колежът по туризъм към ИУ-Варна. Новост в обучението са кулинарните мастър класове, които провежда със студентите победителят в последното издание на кулинарния телевизионен формат Мастър шеф Марианна..

публикувано на 20.06.24 в 07:15

Картини без четка в Балчик отправят послания да сме в хармония с природата

За втора поредна година художничката Теодора Николова от Исперих гостува на Балчик. До 6 юли нейните творби ще бъдат експонирани в Художествената галерия под надслов "В хармония с природата". Откриването е от 17.00 часа във вторник. Тя представя една от най-древните и интересни живописни техники - енкаустика (восъчна живопис). Основен пластификатор..

публикувано на 19.06.24 в 08:20