Едно от най-важните при кандидатстване в университет от страна на бъдещите студенти и техните родители е материалната база на висшето училище. Голям процент от висшистите живеят в общежитията към университета, тъй като им излиза по-евтино да излязат на квартира. Според Даниел Парушев, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС) в България, наемите на квартирите са в пъти по-скъпи от тези на студентските общежития.
„Във Варна средната цена на наема на студентските общежития е между 70 и 90 лева. Тя важи за Икономическия, Медицинския и Техническия университет. В частните университети като Варненския свободен университет например, цените са между 170 и 190 лева. Това е така, защото частните университети не могат да разчитат на средства от държавата“, каза за Радио Варна Доротея Николаева, която е заместник-председател на НПСС и има наблюдения за Варна и региона. Освен че във Варна квартирите са по-скъпи, в града свободните квартири са много малко или изобщо ги няма, каза още Николаева. В морската столица няма повишение на наемите на общежитията, поясни още тя.
Поскъпване на наемите на студентските общежития няма да има поне до края на календарната година, категоричен беше Даниел Парушев.
„Още при актуализацията на бюджета през юли нашата организация успя да се пребори за увеличаване на средствата за леглоден и храноден на студентите. Именно благодарение на отпуснатите 2 милиона лева, поне до края на тази година няма да се наложи повишение на цените на наемите за студентските общежития“, обясни Парушев. Той обаче не се ангажира с прогноза дали ще има увеличение през следващата календарна година, но според него със скока на режийните разходи, университетите ще изпитват сериозни затруднения. Не е изключено и повишение на семестриалните такси, коментира още Парушев.
През тази година се наблюдава и сериозно завишение на интереса към студентските общежития. Причината е повече финансова заради все още ниските цени. Подадените до момента молби за студентските общежития в страната са 40 000. Това е с около 10 000 повече в сравнение с миналата година, поясни Даниел Парушев и допълни, че интерес към общежитията се наблюдава не само от новоприетите студенти.
„Молби подават и магистри и докторанти, които осъзнават, че ще им е много трудно ако са на квартира“, каза още Парушев.
Доротея Николаева посъветва студентите да подават молбите си навреме.
„При някои университети подаването на молби е целогодишно. Но, аз бих посъветвала студентите да не разчитат на това, тъй като остават много малко свободни места“, каза Николаева.
Много от общежитията в страната бяха ремонтирани с отпуснатите преди две години 98 милиона лева. Даниел Парушев припомни, че за последно държавата е давала пари за студентски общежития преди 10 години.
„Има общежития, които са си като хотели. И тези, които са подали молби навреме, ще бъдат в тях. И тогава ще трябва или да останат там и да си ги ремонтират или да се откажат. За съжаление, има около 40 общежития в страната, които са в окаяно състояние. При този завишен интерес е възможно много от колегите да попаднат именно в тях“, каза Парушев. Той поясни, че наскоро е било затворено общежитие с 500 места в Пловдив. Базата е била опасна за живота и здравето на студентите.
Състоянието на общежитията във Варна е добро, коментира Доротея Николаева. В момента се извършват ремонтни дейности в едно от общежитията на Техническия университет. И в морската столица обаче има бази с недобри условия за живот.
„Такъв е примера с блок 3 на Медицинския университет. Там имат големи проблеми, особено със санитарните възли. Интериорът пък се поддържа основно от студентите. Там трябва да мине комисия, която да направи конструктивно становище за състоянието на сградата“, каза Николаева.
Тя разкри, че в университетите във Варна учат около 100 бежанци от Украйна. Най-сериозен интерес украинските студенти проявяват към ВВМУ „Никола Й. Вапцаров“.
„Още в началото на войната, колегите от студентския съвет на Военноморското училище подеха инициатива за безплатно настаняване на украински бежанци в техните студентски общежития“, коментира Доротея Николаева.
Едно от предизвикателствата пред ръководството на НПСС е решаването на проблема с компенсациите от 40 лева за студентите от общежитията заради повишението на режийните разходи. Държавата е изплатила сумите за първите четири месеца на 2022 година.
„Все още не са получени средствата за октомври, ноември и декември 2021 година“, разкри Парушев и допълни, че в този период студентите трябва да получат дори по-висока компенсация.
От НПСС изразиха задоволството си от увеличението на докторантските стипендии на 1000 лева.
„Един от следващите приоритети пред ръководството на организацията е студентите от частните университети да получават стипендии за успех“, коментира Доротея Николаева.
Болна тема по думите й е високия лихвен процент на студентските кредити.
„В момента за студентите е по-изгодно да изтеглят обикновен потребителски кредит, отколкото студентски. Лихвата понякога е непосилна за колегите“, каза заместник-председателя на НПСС и допълни, че друг проблем е лиспата на достатъчно средства от държавата за студентското кредитиране.
Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..
До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..
Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..
Радио Варна отдава почит на Краси Куртев от група "Акага", който си отиде на 30 декември 2024 г. Днес, петък, 10 януари, след всяка емисия новини от 7 до 19 часа ще слушаме песни на бандата, чийто вокалист и съосновател беше той. Поклонението пред Краси Куртев ще бъде на 11 януари, събота, от 13 часа в Катедралния храм "Св. Неделя" в София...
В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..
За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..
Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..