Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новият албум на Chillov - между класиката и електронния звук

Експериментът е основен инструмент в "How Happy We Are"

Дизайн: Иван Алексиев-Вантка

Варненският продуцент Chillov (Цветан Момчилов) е един от ярките представители на експерименталната музикална сцена в България. В края на август излезе дебютният му албум, предшестван до този момент от един ремикс и два авторски сингъла, най-новият от които е "Peak". Видеото към него, дело на Цветомир Върбанов, възпява спиращата дъха планина Рила и нейния легендарен връх Мальовица.



How Happy We Are съдържа 5 композиции, хвърлящи мост между класиката и електронния звук - двете изходни точки в музикалния профил на Chillov. Класическото му образование е солидната основа, върху която той стъпва в търсене на нови хоризонти, воден от експериментаторския си дух.

Една от причините в последните години да се потапям все по-дълбоко в света на ефектите и електрониката е съвместната ми работа с Жана Пенчева, Александар Георгиев и Дарио Барето Дамас. Те са хореографи, съвмременни танцьори и основатели на мрежата ICC - Въображаем хореографски център. Вече 3 години пиша музиката за техните представления в сферата на съвременния танц и пърформанс. И всъщност именно от този творчески процес се роди проектът Chillov - тук е моментът да благодаря на Искра Проданова, която ме свърза с Жана, давайки ни резиденция преди няколко години на фестивала си Moving Body.



Влияят ли върху творчеството ти събитията, които се случват днес около нас - война, наводнения, инфлация, политически трусове...?

Да, със сигурност. Чрез музиката в този албум разглеждам теми, които силно ме вълнуват: къде е линията, която разделя заобикалящата ни среда и нашия вътрешен свят; пред какво трябва да си затворим очите, за да бъдем щастливи; на какво трябва да реагираме и на какво - не. Защото, когато излезеш от вкъщи, това, което виждаш, невинаги те вдъхновява и ти казва, че животът е страхотен и всичко е наред. Затова в този албум търся отговор на въпроса какво трябва да направим, за да запазим вътрешния си мир.

Композициите в How Happy We Are са написани в рамките на последните две години, но финалните версии са изцяло преаранжирани и записани наново. Смесването и мастерирането са осъществени във 4 Rooms Studio, а единственият гост-вокалист в албума е певицата Весела Морова.

С Весела се познаваме от няколко години. Първата ни работна среща беше по проекта за платформата за музикално онлайн обучение Omni's Cool - тя беше така добра да разработим 13 упражнения за разпяване. Още тогава усетих, че е надежден и сериозен човек и професионалист. Започнах да слушам музиката ѝ и тъй като тя е страхотен джаз изпълнител, прецених, че би се впуснала в нещо по-експериментално, като композицията "Far". Поканих я и съм много щастлив от крайния резултат.

Между авторските пиеси в албума фигурира и една преработка на менует от Бах.

Реших да я включа, защото в целия албум присъства едно полифонично звучене и именно то ме подтикна да отдам почит на този титан на полифонията - Йохан Себастиан Бах. Леко промених хармонията - оригиналът е в мажор, а аз го изсвирих в минор, от един момент нататък включих и електронни елементи. Това всъщност е преход от по-акустичното звучене на предходните парчета към електрониката на последната, едноименна композиция "How Happy We Are", която е част от музиката към спектакъла на Жана Пенчева и ICC “DANCE BABY, DANCE”.

Целия разговор с Цветан Момчилов-Chillov в предаването Джем сешън чуйте в прикачения звуков файл, а албума How Happy We Are слушайте ТУК. Проектът е осъществен с подкрепата на Национален фонд "Култура", програма "Творчески инициативи".

Снимка: Яна Пенева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Знаме на 46-ти Пехотен Добрички полк

Изложба разказва за първи път историята на 46-ти Пехотен Добрички полк

Историята на 46-ти пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война (ВСВ). Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-ти Пехотен Добрички полк“. Откриването на..

публикувано на 17.05.25 в 15:34

Европейска нощ на музеите и галериите на 17 май във Варна

За поредна година Варна става част от инициативата „Европейска нощ на музеите и галериите“ с разнообразна и вдъхновяваща програма. Събитието се е утвърдило като неразделна част от културния живот на града, превръщайки се в очаквана традиция и любим повод за варненци да се насладят на една незабравима културна разходка.  Тази година "Нощ на Музеите и..

публикувано на 17.05.25 в 08:35

ММФ "Варненско лято" с амбициозна програма в навечерието на своята 100-годишнина

От 21 юни до 17 септември жителите и гостите на Варна ще се насладят на изпълнения на европейски оркестри и световнопризнати инструменталисти, млади изгряващи звезди и утвърдени български музиканти.  Откриването на фестивала "Варненско лято" ще бъде под диригентството на маестро Емил Табаков. Концертът е със солист впечатляващия валдхорнист Виктор..

публикувано на 16.05.25 в 14:02

Събития в Двореца за Европейската нощ на музеите в Балчик

От 16 май до 30 май в галерия "Тихото гнездо" на Двореца в Балчик гостува изложба живопис на Паруш Парушев. На 17 май /събота/ от 9 до 17:30 ч.,във връзка с Европейската нощ на музеите, ДКИ КЦ „Двореца“ предоставя свободен достъп на всички свои посетители до Холограмата на кралица Мария Единбург, която се намира във вила „Тихото гнездо“. Посетителите..

публикувано на 16.05.25 в 13:52

Национална археологическа конференция с над 20 доклада в Балчик, отворена за любознателните

Над 100 археолози и повече от 20 доклада ще бъдат част от 63-ата Национална археологическа конференция, на която тази година Балчик ще бъде домакин от 27 май до 31 май в Мелницата. Конференцията ще бъде открита официално в първия ден вечерта от доц. д-р Тодор Чобанов, заместник-министър на културата, Николай Ангелов – кмет на община Балчик, доц. д-р..

публикувано на 16.05.25 в 13:49

"Слънчеви рисунки“ - Варна събира детски таланти в цвят и звук

На 17 май деца от Варна ще могат да изразят своето творчество и въображение чрез рисуване върху сюжетите от песни. Идеята на проекта „Слънчеви рисунки“ е да обедини музиката и визуалното изкуство, създавайки хармонична симбиоза между двете форми на изразяване. Създадените от Доно Цветков песни за деца, основно по стихове на Райна Пенева, Петя..

публикувано на 16.05.25 в 11:21

„Провадийската чаршия в началото на 20 век“ – непоказвани експонати в Европейската нощ на музеите

Непоказвани досега предмети, снимки, документи, афиши и плакати представя в най-новата си изложба Историческият музей в Провадия. С експозицията „Провадийската чаршия в началото на 20 век“ местната институция се включва в Европейската нощ на музеите. Изложбата включва много предмети от миналото, които са били в дюкяните на централната  улица и..

публикувано на 16.05.25 в 09:40