Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Професор Асен Гудев: Много от случаите на сърдечносъдови заболявания са предотвратими

Чл. кор. проф. д-р Асен Гудев, дм - председател на Дружеството на кардиолозите в България
Снимка: facebook.com/cardiologiabg

На 29 септември - Световният ден на сърцето, Валерия Василева разговаря в предаването "Златното сечение" за здравето на сърцето с чл. кор. проф. д-р Асен Гудев, дмн, FESC, FACC – началник на Клиниката по кардиология в УМБАЛ „Царица Йоанна - ИСУЛ” – София и председател на Дружеството на кардиолозите в България.

Как да тълкуваме посланието на Световния ден на сърцето „Използвай сърцето си“? Всъщност сърцето никога не спира – това е първото, което си помислих по този повод, започва да бие още преди раждането и не спира до последния миг живот...

Само ще допълня това, което Вие казахте, че сърцето никога не спира. Реално това е една мисъл на Аристотел, който е казал, че човешкият живот започна с първия сърдечен удар и свършва с последния. Така че наистина ние имаме един перфектен орган, една добре работеща машина, която ни позволява да вършим всички неща от нашия живот и трябва да го пазим. Разбира се сърцето не е само помпа, която доставя кръв. Въпреки, че символиката не е съвсем точна, но така или иначе сърцето това са и нашите емоции. Това са нашите преживявания. Сърцето реагира на всички наши емоции, било то позитивни или негативни. Така че, когато казваме „Използвайте сърцето си“ имаме предвид да използваме и разума си. Нека да го използваме, за да се движим повече, защото сърцето обича физическите упражнения. Сърцето обича дозираните, нека така да кажем, физически упражнения, то не обича да бездейства.

Това е посланието - да използваме сърцето си, за да се движим и колкото повече движение, толкова по добре е. Тук мога да цитирам полезна статистика от публикация в едно от водещите американски медицински списания. Статията дава една много добра корелация между броя стъпки, които правим на ден и продължителността на живота. В днешно време крачките се отчитат много лесно от достъпни устройства, това не е проблем. Оказва се, че прагът е доста по висок от това, което обикновено приемаме за здравословно, т.е. 6 000 – 7 000 стъпки на ден. Прагът е малко по висок според американското проучване и е 10 000 или 12 000, но това не е непостижима цел. Това е напълно постижимо, а ползата от такъв тип усилие е доста голяма по отношение не само на продължителността, но и на качеството на живот. Така че мога само да окуража нашите слушатели да използват стълбите вместо асансьор, да слязат една спирка по-рано от градския транспорт, ако е възможно, и да повървят. Все неща, които на пръв поглед звучат банално и досадно, но са лесни за изпълнени и носят голяма полза.

Тоест, идеята да използваме сърцето си е да използваме това, което то ни дава като жизнена сила, като енергия и да го подкрепим по същия начин. Като все пак тренираме, защото това е един мускул, който трябва да се тренира, нали така?

На пръв поглед изглежда твърде опростенческо, но е така, това е смисълът. Сърцето от една страна дава възможност на мускулите на цялото тяло да работят, а движението помага на сърцето, но движението не е само мускулна работа. Той е и вентилация на емоциите, както казват психолозите. Психологическият стрес е важен рисков фактор за сърдечносъдовите заболявания и мисля, че не е нужно много да убеждавам слушателите, че движението - каране на колело, плуване, разходка в планината или парка и пр., помага не само да изгаряме калории, но и да намалин негативния стрес, дистрес, както му казваме ние. Всъщност в големия процент от случаите сърдечносъдовите заболявания са предотвратими. Инфарктът на миокарда става социално значимо заболяване втората половина на миналия век, когато навлизат масово индустриализираните храни, тютюнопушенето и заседналият начин на живот. По някакъв начин това е цената, която сме платили за тези промени, които са се случили тогава с индустриализацията.

Цялото интервю с професор Гудев можете да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Депутатът от

Цончо Ганев: НСИ фалшифицира данните за инфлацията, за да получим покана за Еврозоната

Според зам. председателя на НС и депутат от партия „Възраждане“ Цончо Ганев,   Статистическия институт под натиск на управляващите фалшифицира данните за инфлацията, за да получим покана за Еврозоната. В обзорното предаване на РВ "Позиция" той заяви, че само скока цените на електроенергията би трябвало да вдигне инфлацията с няколко пункта,..

публикувано на 25.01.25 в 14:20
Мартин Димитров

Мартин Димитров: Управляващото мнозинство саботира влизането на България в Еврозоната

Управляващото мнозинство ясно показа, че саботира влизането на България в Еврозоната. Това каза в обзорното предаване на РВ „Позиция“ депутатът от ПП/ДБ Мартин Димитров. По думите му, при данни за инфлацията за декември, които бяха обявени в средата на януари, току-що избраното правителство каза, че ще поиска до края на януари извънреден..

публикувано на 25.01.25 в 14:05

2024 година донесе успехи и гордост за Морски клуб – Балчик

24 златни, 34 сребърни и 25 бронзови медала, или общо 83 призови места са спечелили състезателите на Морски клуб – Балчик.  Това е равносметката организацията, която обучава в тънкостите на прекрасния спорт ветроходство общо 88 деца. „2024 година беше изключителна за нас! С радост споделяме основните моменти, които затвърдиха клуба като лидер в..

публикувано на 24.01.25 в 08:00

Търсят гимназисти от Варна с талантливо перо

Новата инициатива на международния литературен фестивал „Варна Лит“ е търсенето на таланти в писането на текст за сцена сред варненските гимназисти на възраст над 15 години. Нарича се „Ателие за творческо писане“ и негов автор е Даниела Цочева – един от организаторите и вдъхновители на всички инициативи на „Варна Лит“. Тя даде насоки на..

публикувано на 23.01.25 в 08:05

Искат да бъде въведена оценка за дисциплина в училище

 Да бъде въведена оценка за дисциплина и да се обърне внимание на възпитанието на учениците като мярка за подобряване на резултатите и преодоляване на насилието в училищата. За това настояват от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", каза председателят му Юлиян Петров в предаването на Радио Варна Post Factum. От десетки години се опитваме да обясним..

публикувано на 22.01.25 в 08:00

Проф. Емил Ковачев: Професията ни е дълбоко удовлетворяваща заради уникалната роля в посрещането на новия живот

На Бабинден – денят, посветен на акушерите и грижата за новия живот – проф. Емил Ковачев, управител на СБАГАЛ "Проф. д-р Димитър Стаматов" - Варна, сподели своите впечатления и предизвикателства от изминалата година.  В болницата през 2024 г. са родени 1881 деца, включително 51 многоплодни бременности, най-често близнаци. Най-малкото бебе, което е..

публикувано на 21.01.25 в 13:00
Павлина Върбанова

Павлина Върбанова: Социалните мрежи изместват фокуса от значимото

Най-знаковата дума за България през изминалата 2024 година е Шенген. Това сочи класацията на традиционното проучване на платформата за грамотност "Как се пише?" за 2024 година. Това се прави за четвърта поредна година. За втори път се представя и класация на най-споменаваните личности в медиите. На първо място е Доналд Тръмп, следван от Бойко..

публикувано на 21.01.25 в 08:20