Учените най-накрая разкриха структурата на мистериозен протеинов комплекс във вътрешното ухо, който позволява хората да чуват.
За да разрешат тази десетилетна загадка, изследователите трябваше да отгледат 60 милиона кръгли червеи (Caenorhabditis elegans), които използват много подобен протеинов комплекс като хората, за да усещат допир.
Хората имат само малко количество от този протеин във вътрешните си уши, обръщането към друг източник е било единственият начин екипът да натрупа достатъчно количество от протеина за изследване.
"Прекарахме няколко години в оптимизиране на методите за отглеждане на червеи и изолиране на протеини и имахме много моменти, когато мислехме да се откажем", казва един от първите автори Сара Кларк, биохимик от Орегонския университет за здраве и наука (OHSU) в Портланд.
От известно време изследователите знаят, че комплексът на трансмембранния каналоподобен протеин 1 (TMC1) играе важна роля за слуха, но точният му състав оставаше неуловим.
"Това е последната сетивна система, при която основният молекулярен механизъм е останал неизвестен", казва главният автор Ерик Гуо, старши биохимик в OHSU.
Благодарение на новото изследване, публикувано в "Nature", вече знаем, че този протеинов комплекс работи като чувствителен на напрежение йонен канал, който се отваря и затваря в зависимост от движението на власинките във вътрешното ухо.
Използвайки електронна микроскопия, изследователите откриват, че протеиновият комплекс "прилича на акордеон", като субединиците са "разположени като дръжки" от двете страни.
Звуковите вълни, които преминават през ухото, се удрят в тъпанчето (тъпанчевата мембрана), а след това във вътрешното ухо, където раздвижват костиците - три от най-малките костици на тялото. Костичките се удрят в приличащия на охлюв кохлеар, който на свой ред притиска към мембраните микроскопични власинки, наречени стереоцилии.
Тези стереоцилии са вградени в клетки, които имат йонни канали, образувани от комплекса TMC1, които се отварят и затварят при движението на косъмчетата, изпращайки електрически сигнали по слуховия нерв към мозъка, за да бъдат интерпретирани като звук.
"Областта на слуховата неврология чака тези резултати от десетилетия и сега, когато те са тук - ние сме във възторг", казва оториноларингологът от OSHU Питър Бар-Гилеспи, национален лидер в областта на изследванията на слуха, който не е участвал в проучването.
Откритието би могло един ден да помогне на изследователите да разработят лечения за увреждания на слуха.
Загубата на слуха и глухотата засягат повече от 460 милиона души по света. Като разбират естеството на слуха, изследователите могат да продължат да намират разнообразни начини за подпомагане, лечение или предотвратяване на загубата на слуха в нашата общност.Регионалният етнографски музей на открито „Етър“ гостува във Варна с изложбата "Майсторлък за бъдещето: Споделени умения, авторски търсения". Експозицията е подредена в Етнографския музей във Варна и ще бъде открита на 16 май, петък, в 16 часа. Изложбата представя традиционни и дизайнерски предмети, изработени от занаятчиите на музей „Етър“...
105 години от създаването на Първото висше търговско училище в България – Икономическия университет във Варна, се отбелязват на 14 май. Решението за създаването му е взето от тогавашната Варненска търговско-индустриална камара именно на 14 май през 1920 г. Идеята обаче се ражда далеч преди това и е резултат на стопанския и културния подем,..
Община Варна ще открие официално летния туристически сезон с мащабен концерт-спектакъл на 16 май (петък) от 19:00 часа на входа на Морската градина. Събитието ще премине под мотото „Варна – където времето тече различно“, което отразява уникалния дух на морската столица и множеството възможности, които градът предлага – за отдих, култура, туризъм и..
Сутринта над по-голямата част от района ще преобладава слънчево време, но на места видимостта временно ще е намалена, а по-значителна средна и висока облачност ще има над Югоизточна България. Следобед ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще превали краткотраен дъжд, не е изключено да прегърми. Ще духа слаб вятър от..
Близо 4000 лева е събрала от началото на април досега четвъртокласничката в Основно училище „Христо Ботев“ в квартал „Аспарухово“ Десислава Костадинова за приятелката си - петгодишната Димана, която се нуждае от изследване в Турция. Димана е имала злокачествен тумор на дланта на ръката преди пет години, излекувана е, но при последното..
Акция по кръводаряване се провежда днес от 9.30 до 14 часа в зала 119 на Община Провадия. Тя е под егидата на областния управител на Варна проф. Андрияна Андреева. Инициативата е част от мащабната кампания в партньорство между Районния център по трансфузионна хематология - Варна, Сдружение "Аз вярвам и помагам", Областна администрация и всички общини в..
Сядам да хапна в едно заведение и през следващия час си припомням колко открит и непринуден човек е българинът. Сервитьорката, още докато ми подава менюто, успява да опише детайлно работната ситуация, сложните взаимоотношения в екипа и недостига на работна ръка, в резултат на който предстоящата почивка на ей-онзи младеж в другия край на залата,..