Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-накрая учените откриха какво стои зад човешкия слух

Снимка: УМБАЛ

Учените най-накрая разкриха структурата на мистериозен протеинов комплекс във вътрешното ухо, който позволява хората да чуват.

За да разрешат тази десетилетна загадка, изследователите трябваше да отгледат 60 милиона кръгли червеи (Caenorhabditis elegans), които използват много подобен протеинов комплекс като хората, за да усещат допир.

Хората имат само малко количество от този протеин във вътрешните си уши, обръщането към друг източник е било единственият начин екипът да натрупа достатъчно количество от протеина за изследване.

"Прекарахме няколко години в оптимизиране на методите за отглеждане на червеи и изолиране на протеини и имахме много моменти, когато мислехме да се откажем", казва един от първите автори Сара Кларк, биохимик от Орегонския университет за здраве и наука (OHSU) в Портланд.

От известно време изследователите знаят, че комплексът на трансмембранния каналоподобен протеин 1 (TMC1) играе важна роля за слуха, но точният му състав оставаше неуловим.

"Това е последната сетивна система, при която основният молекулярен механизъм е останал неизвестен", казва главният автор Ерик Гуо, старши биохимик в OHSU.

Благодарение на новото изследване, публикувано в "Nature", вече знаем, че този протеинов комплекс работи като чувствителен на напрежение йонен канал, който се отваря и затваря в зависимост от движението на власинките във вътрешното ухо.

Използвайки електронна микроскопия, изследователите откриват, че протеиновият комплекс "прилича на акордеон", като субединиците са "разположени като дръжки" от двете страни.

Звуковите вълни, които преминават през ухото, се удрят в тъпанчето (тъпанчевата мембрана), а след това във вътрешното ухо, където раздвижват костиците - три от най-малките костици на тялото. Костичките се удрят в приличащия на охлюв кохлеар, който на свой ред притиска към мембраните микроскопични власинки, наречени стереоцилии.

Тези стереоцилии са вградени в клетки, които имат йонни канали, образувани от комплекса TMC1, които се отварят и затварят при движението на косъмчетата, изпращайки електрически сигнали по слуховия нерв към мозъка, за да бъдат интерпретирани като звук.

"Областта на слуховата неврология чака тези резултати от десетилетия и сега, когато те са тук - ние сме във възторг", казва оториноларингологът от OSHU Питър Бар-Гилеспи, национален лидер в областта на изследванията на слуха, който не е участвал в проучването.

Откритието би могло един ден да помогне на изследователите да разработят лечения за увреждания на слуха.

Загубата на слуха и глухотата засягат повече от 460 милиона души по света. Като разбират естеството на слуха, изследователите могат да продължат да намират разнообразни начини за подпомагане, лечение или предотвратяване на загубата на слуха в нашата общност.
По публикацията работи: Ваня Славова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Моряците" за повече деца с концерт в ДКС тази вечер

20 бебета са родени до момента във Варна чрез кампанията на клуб за народни танци „Моряците“ в подкрепа на фондация „Искам бебе“. Зад каузата „За повече варненчета“ за поредна година застават над 500 танцьори от клуба, както и много варненци, които помагат на каузата чрез закувупването на билет за големия благотворителен концерт, който ще се..

публикувано на 19.01.25 в 13:48

Кафето удължава живота

„ Всеки повод да пием вода е добър . Каквато и да е водата – тя е полезна. Това, по което младите хора се различават от по-възрастните е, че имат по-голям процент на съдържание на вода в тялото си. Това е и един от белезите на младостта ”, коментира в Нова телевизия кардиологът проф. Сотир Марчев . И подчерта, че самият той пие „прекрасната..

публикувано на 19.01.25 в 09:31

Кристина Агилера отслабна с 18 килограма, грабна погледите в Саудитска Арабия

Кристина Агилера демонстрира загубата на тегло в стилна риза и блестяща пола на събитие в Саудитска Арабия. 44-годишната певица е използвала медикамента Ozempic и е отслабнала с около 18 килограма. Кристина грабна погледите на бляскавото събитие и с ослепителната си усмивка. Звездата наскоро отбеляза, че вече не чувства необходимост се..

публикувано на 19.01.25 в 09:18
Веселин Петров, Дарин Дучев, Венцислава Недялкова

Сдружение VarnaSpaces отбелязва третия си рожден ден

На 18 януари сдружение VarnaSpaces ( Пространствата на Варна ) отбелязва третия си рожден ден. Купонът е от 18 ч. в HashtagSTUDIO (Варна, ул. "Хан Аспарух" 2) и са поканени всички, свързани с дейностите и каузите на сдружението, както и гражданите с отношение към средата, в която живеем. Освен музика на живо и голяма торта, организаторите..

публикувано на 18.01.25 в 15:40

Смелият поет, който казваше истината: 90 години от рождението на Дамян Дамянов

Дамян Дамянов е голям поет, при него няма лъжа и фалш. Това заяви пред БГНЕС неговата съпруга поетесата Надежда Захариева. На 18 януари отбелязваме 90 години от рождението на големия български поет, който е роден през 1935 г. в град Сливен. „Дамян Дамянов беше един талантлив човек, един раним и свръхчувствителен човек. Той в никакъв случай не..

публикувано на 18.01.25 в 09:48

Празнуваме Атанасовден

Православната църква почита днес паметта на Свети Атанасий Велики. Празникът се нарича още Зимен Атанасовден , тъй като църквата почита светеца и на втори май - деня на смъртта му, известен като Летен Атанасовден. Свети Атанасий Велики е определян като "баща на православното богословие", защото аргументира богословски и..

публикувано на 18.01.25 в 09:43

Изчистиха незаконното сметище до Тубдиспансера

Изчистиха едно от петте незаконни сметища в район "Одесос", това до сградата на Тубдиспансера. Проблемът с нерегламентираното изхвърляне на боклук до оградата на здравното заведение на улица „Велчова завера“ е от години. Краткосрочен е ефектът след почистването му, тъй като през нощта отново се образува натрупване на разнородни отпадъци, казаха..

публикувано на 17.01.25 в 15:25