Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-накрая учените откриха какво стои зад човешкия слух

Снимка: УМБАЛ

Учените най-накрая разкриха структурата на мистериозен протеинов комплекс във вътрешното ухо, който позволява хората да чуват.

За да разрешат тази десетилетна загадка, изследователите трябваше да отгледат 60 милиона кръгли червеи (Caenorhabditis elegans), които използват много подобен протеинов комплекс като хората, за да усещат допир.

Хората имат само малко количество от този протеин във вътрешните си уши, обръщането към друг източник е било единственият начин екипът да натрупа достатъчно количество от протеина за изследване.

"Прекарахме няколко години в оптимизиране на методите за отглеждане на червеи и изолиране на протеини и имахме много моменти, когато мислехме да се откажем", казва един от първите автори Сара Кларк, биохимик от Орегонския университет за здраве и наука (OHSU) в Портланд.

От известно време изследователите знаят, че комплексът на трансмембранния каналоподобен протеин 1 (TMC1) играе важна роля за слуха, но точният му състав оставаше неуловим.

"Това е последната сетивна система, при която основният молекулярен механизъм е останал неизвестен", казва главният автор Ерик Гуо, старши биохимик в OHSU.

Благодарение на новото изследване, публикувано в "Nature", вече знаем, че този протеинов комплекс работи като чувствителен на напрежение йонен канал, който се отваря и затваря в зависимост от движението на власинките във вътрешното ухо.

Използвайки електронна микроскопия, изследователите откриват, че протеиновият комплекс "прилича на акордеон", като субединиците са "разположени като дръжки" от двете страни.

Звуковите вълни, които преминават през ухото, се удрят в тъпанчето (тъпанчевата мембрана), а след това във вътрешното ухо, където раздвижват костиците - три от най-малките костици на тялото. Костичките се удрят в приличащия на охлюв кохлеар, който на свой ред притиска към мембраните микроскопични власинки, наречени стереоцилии.

Тези стереоцилии са вградени в клетки, които имат йонни канали, образувани от комплекса TMC1, които се отварят и затварят при движението на косъмчетата, изпращайки електрически сигнали по слуховия нерв към мозъка, за да бъдат интерпретирани като звук.

"Областта на слуховата неврология чака тези резултати от десетилетия и сега, когато те са тук - ние сме във възторг", казва оториноларингологът от OSHU Питър Бар-Гилеспи, национален лидер в областта на изследванията на слуха, който не е участвал в проучването.

Откритието би могло един ден да помогне на изследователите да разработят лечения за увреждания на слуха.

Загубата на слуха и глухотата засягат повече от 460 милиона души по света. Като разбират естеството на слуха, изследователите могат да продължат да намират разнообразни начини за подпомагане, лечение или предотвратяване на загубата на слуха в нашата общност.
По публикацията работи: Ваня Славова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургаски ученици създадоха платформа за подготовка за пробни изпити и НВО по математика

Нова дигитална образователна платформа ще помага на бургаските ученици при подготовката им за пробни изпити и Национално външно оценяване по математика в 4. и 7. клас, предаде БНР-Бургас. Платформата е заредена с безплатни учебни материали и тестове за упражнение, които ще помогнат на децата да се подготвят по най-ефективния начин, обясняват нейните..

публикувано на 18.02.25 в 14:51

Музеят на Възраждането с образователно събитие за Васил Левски днес и утре

"Поклон, Апостоле!” е образователна инициатива в Музея на Възраждането – Варна на 18 и 19 февруари т.г.   Музейните образователни уроци са подготвени за ученици от 1. до 12. клас,  като са предвидени разнообразни дейности за всяка възраст. Целта е чрез интересно и приятно преживяване в музейната среда да се разшири знанието за живота и делото на..

публикувано на 18.02.25 в 11:55

Аптеките във Варна не работят с мобилното приложение еЗдраве

Всички услуги на българското електронно здравеопазване на едно място. Това е рекламното изречение на официалното мобилно приложение еЗдраве на Националната здравноинформационна система, която е собственост на Министерството на здравеопазването. Приложението е на една година, премина през активна кампанийна реклама миналата есен, но някои..

публикувано на 18.02.25 в 08:10
Зимна прелест

Валежи от дъжд и сняг и във вторник

Днес ще е облачно в Североизточна България с валежи от сняг и там снежната покривка ще се увеличава. По Черноморието валежите ще са от дъжд и сняг. Ще духа слаб до умерен, на места по Черноморието временно силен североизточен вятър. Дневните температури ще останат близки до сутрешните - от минус 4° до минус 1°, по Черноморието от 2 до 5, за Варна..

публикувано на 18.02.25 в 06:11

Лесна работа: Малките жестове

Има една колоритна история, в която тимуроци /герои на автора Аркадий Гайдар/ запретват ръкави да правят добрини. В разгара на начинанието забелязват възрастна жена, която стои на улицата и замислено се взира в отсрещния тротоар. В духа на всепоглъщащото и необятно добро, те я пренасят отсреща, с две думи: помагат й да пресече. Вярно: старицата..

публикувано на 17.02.25 в 17:00

Варненската опера с ателиета за деца всеки месец

„Оперни тайни“ е наречен най-новият проект на Държавна опера Варна, който стартира от февруари 2025 г. и е насочен към най-младата публика.  Операта отваря врати за най-малките си зрители и ги води зад кулисите със специални тематични детски ателиета, които ще се провеждат всеки месец.  Всички елементи и етапи от създаването на оперен спектакъл са..

публикувано на 17.02.25 в 10:27

В Каварна ще отбележат 152-годишнината от гибелта на Левски

Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..

публикувано на 16.02.25 в 10:52