Навръх Денят на народните будители в Регионалната библиотека "Пенчо Славейков" във Варна беше открита изложба, посветена на учителят, политик и идеалист Христо Самсаров.
Като кажем народни будители винаги се сещаме за светите братя Кирил и Методий, Паисий Хилендарски, Захари Стоянов, Христо Ботев, Васил Левски, Иван Вазов и други. Наред до тези имена обаче има и още стотици родолюбиви просветители, които са отваряли очите на българите за светлината на буквите и знанието. Един от тях е Христо Самсаров. Възрожденски учител, политик, идеалист и бунтар – личност, за която не се говори много.
Ако напишете "Христо Самсаров" в интернет търсачката ще ви излезе оскъдна информация в "Уикипедия" и варненска улица с неговото име. Малцина обаче са онези, които знаят колко много е направил за българската култура, образование и политика. Неслучайно и откритата днес изложба носи името „Непознатият Христо Самсаров“. Тя е съпътстваща Седмицата на Сервантес, която се провежда по повод 140 години от публикуването на първия превод на „Дон Кихот“ на български език. А този превод е направен именно от Христо Самсаров през 1881 година. Изложбата включва архивни снимки с текст, които свидетелстват и разказват за делата на този модерен по онова време българин. Във фоайето на библиотеката може да бъде видяна и преведената на български език книга за Дон Кихот. Интересното е, че преводът не е от испански, а от френски език. Малко са тези, които знаят, че Христо Самсаров е бил франкофон. Това каза преподавателят във Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий" Юлия Митева. Заедно с библиотекаря от регионалната библиотека във Варна Калина Михайлова проследяват живота и делата на Христо Самсаров.
Той е роден в Сливен в семейството на заможен търговец, но се е отказал от бизнеса на баща си. Първи негови учители са били Добри Чинтулов и Никола Михайловски. Учи във Военномедицинското училище в Цариград, но не го завършва. След това Христо Самсаров става учител в Търговище, Видин, Гложене, София и във Варна. Именно преподавателската дейност го свързва с морската столица, както и с неговия добър приятел Георги Живков - един от учредителите на Регионалната библиотека във Варна.
"И двамата са били деца на търговци. И двамата учат в Търново, а след това в Цариград. Когато Живков приключва с учителството в Търговище, там го замества Самсаров. Няколко години след като напуска училището във Варна, Живков отново е заменен от Христо Самсаров. Неслучайно и двете улици във Варна, кръстени на тези двама видни българи са една до друга", коментираха Калина Михайлова и Юлия Митева.
Политическата кариера на Христо Самсаров също е впечатляваща. Той е първият кмет на Търговище след Освобожднението, участва в Учредителното народно събрание и е депутат в почти всички народни събрания до 1895 година.
Според евродепутата Емил Радев, който също уважи откриването на изложбата, делата на Христо Самсаров извън политиката са наистина запомнящи се.
Варненци и гостите на града ще могат да се запознаят с непознатият Христо Самсаров до средата на ноември, докогато ще остане наредена изложбата във варненската библиотека.
Чуйте репортажа на Иван Барбов:
Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български..
От 11 до 13 април 2025 г. Варна ще бъде домакин на танцовата лаборатория – B>Curious Lab. Събитието ще се проведе в Campus 90 и ще даде възможност на участници от различни сфери на изкуството да се включат в процес на експериментиране, колаборация и артистично изследване. Организирана е от Barcelona International Dance Exchange (BIDE) в сътрудничество с..
Поредна изложба на художника Паруш Парушев ще бъде открита във Варна. Паруш Парушев е роден на през 1957 година в Полски Тръмбеш, Великотърновско. Начално обучение по класическа живопис получава в град Русе. Завършва живопис във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“ . Член е на Сдружението на художниците в Русе и в Варна. Зад гърба си има десетки..
Представяне на колекция от авторски снимки на библиотекаря в Читалищна библиотека „Иван Радов“ (Нови пазар) и варненски журналист Андрей Андреев ще се проведе в Общинската художествена галерия „Петър Персенгиев“ в Нови пазар. Снимковият материал е предимно от пейзажи от Североизточна България, но не липсват и фотографии на животни. Колекцията ще бъде..
Представяне на музикален филм, който проследява създаването на албума на музикалната група КАКЕ?, предстои в петък във Варна. Прожекцията на “КАКЕ? - THE MOVIE FILM” ще бъде от 20 часа, а час по-късно започва концертът на бандата. Мястото е Хале 3. Мартиан Табаков, Мартин Пенев и британския журналист Андрю Андерсън ще изнесат концерт веднага..
Отиде си Георги Марков от „Щурците“, съобщиха негови близки. Музикантът е починал след кратко боледуване днес, в ранния следобед, предаде БТА. Той се присъединява към „Щурците“ през 1974 година по покана на Петър Гюзелев и Кирил Маричков. През 1991 г. заедно с тях и Георги Минчев, Иван Лечев, Ивайло Крайчовски, създават рок групата „Стари муцуни“...
Пресиана Михайлова Леонидова спечели специалната награда на Радио Варна на Национален детски фолклорен конкурс "Диньо Маринов". Над 350 участници от почти всички фолклорни области участваха в 30-тото издание на конкурса, организиан от Общинискя детски комплекс във Варна. Класираните на първо, второ и трето място от III и IV възрастова група получиха..