Навръх Денят на народните будители в Регионалната библиотека "Пенчо Славейков" във Варна беше открита изложба, посветена на учителят, политик и идеалист Христо Самсаров.
Като кажем народни будители винаги се сещаме за светите братя Кирил и Методий, Паисий Хилендарски, Захари Стоянов, Христо Ботев, Васил Левски, Иван Вазов и други. Наред до тези имена обаче има и още стотици родолюбиви просветители, които са отваряли очите на българите за светлината на буквите и знанието. Един от тях е Христо Самсаров. Възрожденски учител, политик, идеалист и бунтар – личност, за която не се говори много.
Ако напишете "Христо Самсаров" в интернет търсачката ще ви излезе оскъдна информация в "Уикипедия" и варненска улица с неговото име. Малцина обаче са онези, които знаят колко много е направил за българската култура, образование и политика. Неслучайно и откритата днес изложба носи името „Непознатият Христо Самсаров“. Тя е съпътстваща Седмицата на Сервантес, която се провежда по повод 140 години от публикуването на първия превод на „Дон Кихот“ на български език. А този превод е направен именно от Христо Самсаров през 1881 година. Изложбата включва архивни снимки с текст, които свидетелстват и разказват за делата на този модерен по онова време българин. Във фоайето на библиотеката може да бъде видяна и преведената на български език книга за Дон Кихот. Интересното е, че преводът не е от испански, а от френски език. Малко са тези, които знаят, че Христо Самсаров е бил франкофон. Това каза преподавателят във Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий" Юлия Митева. Заедно с библиотекаря от регионалната библиотека във Варна Калина Михайлова проследяват живота и делата на Христо Самсаров.
Той е роден в Сливен в семейството на заможен търговец, но се е отказал от бизнеса на баща си. Първи негови учители са били Добри Чинтулов и Никола Михайловски. Учи във Военномедицинското училище в Цариград, но не го завършва. След това Христо Самсаров става учител в Търговище, Видин, Гложене, София и във Варна. Именно преподавателската дейност го свързва с морската столица, както и с неговия добър приятел Георги Живков - един от учредителите на Регионалната библиотека във Варна.
"И двамата са били деца на търговци. И двамата учат в Търново, а след това в Цариград. Когато Живков приключва с учителството в Търговище, там го замества Самсаров. Няколко години след като напуска училището във Варна, Живков отново е заменен от Христо Самсаров. Неслучайно и двете улици във Варна, кръстени на тези двама видни българи са една до друга", коментираха Калина Михайлова и Юлия Митева.
Политическата кариера на Христо Самсаров също е впечатляваща. Той е първият кмет на Търговище след Освобожднението, участва в Учредителното народно събрание и е депутат в почти всички народни събрания до 1895 година.
Според евродепутата Емил Радев, който също уважи откриването на изложбата, делата на Христо Самсаров извън политиката са наистина запомнящи се.
Варненци и гостите на града ще могат да се запознаят с непознатият Христо Самсаров до средата на ноември, докогато ще остане наредена изложбата във варненската библиотека.
Чуйте репортажа на Иван Барбов:
По традиция преди Коледните и новогодишни празници варненската галерия "Арт Маркони" представя сборната изложба "Изобилие". В нея със свои творби участват редица художници - Ангел Атанасов/Ачо, Ангел Веселинов, Васил Петров, арх. Владимир Рачев, Димитър Манолов, Дима Ненова, Димитър Кавръков, Емилия Бояджиева, Ивайло Евстатиев, Илиян Пеев, Клементина..
За четвърти път от Българска илюстрация организират изложба с избраните творби от Биеналето на илюстрацията. 416 произведения от 194 автори ще бъдат разположени в двете зали на "Триъгълна кула на Сердика". Изложбата ще бъде открита на 26 ноември 2024 година от 18:00 до часа. Четирима творци ще бъдат наградени в категориите „Реализирана творба“ и..
Детската театрална академия "Питър Пан" представя премиера на спектакъла "Измислици-премислици" от 18 часа на 24 ноември, неделя, на сцената на Държавния куклен театър във Варна. "Измислици-премислици" е необикновено пътешествие в света на приказките. Какво би станало, ако на детската площадка, в играта на децата, се намесят трима малки..
Документалният филм "Отвъд предела" за житейския и професионален път на проф. Христо Пимпирев и историята на българската изследователска база на остров Ливингстън беше представена в рамките на фестивала "Киномания" във Варна. Лентата е дело на режисьора Еленко Касалийски и разказва за историческите предпоставки, формирали проф. Пимпирев и първото..
"Нощно кино" отново ще оживи варненския културен календар с алтернативен подход към филмовите прожекции. Дългогодишният проект с фокус върху художествени заглавия извън стандартното разпространение предлага различно кино преживяване и създава уютно пространство за ценителите на седмото изкуство. В петък, на 22 ноември, в зала 5 на ФКЦ-Варна,..
"Два вкуса" е дебютна изложба на младите варненски художници Лилия Кунева и Крис Николов, която ще бъде открита днес от 18:30 часа в Морско казино. Основен акцент в картините, които ще са 17 на брой е красотата на град Варна , каза в интервю за Радио Варна художникът и графичен дизайнер Лилия Кунева. Тя допълни, че двамата рисуват по два..
Министерството на културата обяви имената на читалищата, одобрени за финансиране по проект "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност" - 2024. Библиотеката към балчишкото читалище "Паисий Хилендарски-1870" кандидатства с проект за близо 5 000 лева. Отпуснатата..