Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археолози: Изследваме генетичен материал от Варненския некропол

50 години от откриването на Варненския некропол ще бъдат отбелязани с международна конференция във Варна с учени от 6 държави. Тази знаменита находка, открита в периферията на днешна Варна, предизвиква световна сензация преди 50 г. От миналата година, след тридесетгодишно прекъсване, разкопките на некропола бяха подновени и сезонът е бил закрит преди два дни. Това обяви ръководителят на разкопките археологът от Регионален исторически музей-Варна Владимир Славчев по повод началото днес на международен научен форум във Варна, на който ще бъдат представени последните находки. За последните два сезона са открити още 15 гроба, повечето на мъже.

Има нов материал, изследван генетически, за да бъдат установени връзките между хората, които са погребани в некропола. Популацията, населявала териториите около Варненското езеро е била около 5 хиляди човека. Този сезон са открити също бойна брадва от рог на елен, сечива, медно длето. Това разказа Владимир Славчев с уточнението, че центъра на некропола е проучен още през 70-те години, а част от гробовете са били открити от иманяри още през каменно-медната епоха.

Международната научна конференция за най-старото обработено злато в света „Нови хоризонти в праисторията. 50 години от откриването на Варненския некропол“ събира във Варна 26 учени от България, Великобритания, Франция, Гърция и Румъния. Сред тях е Лоранс Манулакакис от Университета в Париж, която работила с още с първия изследовател на Варненския некропол археологът Иван Иванов по изследването на намерените кремъчни сечива. Тя е връзката между нас, които изследваме сега обекта и това, което е правил Иван навремето, отбеляза Славчев.

Археологът Владимир СлавчевТази знаменита находка включва над 3000 златни предмета с общо тегло над 6 кг., намерени в гробовете и до момента остава най-ранното свидетелство за йерархия в човешката история. Най-древното обработено злато днес блести във витрините на Варненския археологически музей

Темите, които ще бъдат дискутирани, са посветени на проблемите на каменно-медната епоха в Западното Черноморие и съседните райони, появата и развитието на ранната металургия, особености на погребалните практики, възникването на властовите институции и социалната структура през халколита.

Благодарение на настойчивата работа на варненските учени, гроб 1 вече е прибран от Националния исторически музей в РИМ -Варна, отбеляза Игор Лазаренко, директор на Регионалния исторически музей от своя страна. Той припомни, че откриването на некропола е причина Варна да има най-голямата археологическа експозиция в страната.
По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Келтора - музикалният мост между Ирландия и България

Музикално пътешествие през близки и далечни земи – това обещават концертите „Музиката на България и Ирландия в едно“. Ирландско-българското дуо „Келтора“ в състав Томас Кийтинг и Лора Паносян ще представи музикална програма, съставена от авторски аранжименти на популярни и обичани български народни мелодии, вплетени с жизнерадостните ритми и приказно..

публикувано на 19.12.24 в 08:20

Marco Mendoza (екс-WHITESNAKE, екс-THIN LIZZY, екс-THE DEAD DAISIES): Да живее рокендролът

Интервю с Marco Mendoza (екс-WHITESNAKE, екс-THIN LIZZY, екс-THE DEAD DAISIES) Басистът Marco Mendoza е бил част от групи като BLUE MURDER, THIN LIZZY, WHITESNAKE, BLACK STAR RIDERS, THE DEAD DAISIES, JOURNEY. Работил е с Ted Nugent, Bill Ward, John Sykes, Tommy Shaw, Tim "Ripper" Owens и кой ли още не, и кой ли още да. На 22 и 23 декември..

публикувано на 18.12.24 в 09:26

Изложба на Кирил Стефанов и Даниел Колев

На 15 декември, неделя, в пространството за изкуство „Ателието“, двама млади автори представиха съвместна изложба живопис, рисунка и фотография. Това са Кирил Стефанов и Даниел Колев. Двамата са приятели от години. За съвместната им проява са избрали името „Изложба“. Нищо повече и нищо по-малко, както твърди Кирил Стефанов. "Той показва фотографии от..

публикувано на 18.12.24 в 08:00

След успеха на "Гунди": Силна година за българските киносалони

Силна година изпращат българските киносалони. Това се дължи до голяма степен и на успеха на филма "Гунди - легенда за любовта", излязъл в средата на октомври. Това обобщи за Радио Варна  председателят на Асоциацията на българските киносалони Божидар Илиев. Той   е съсобственик на новата киноверига, която ще отвори врати във Варна на 21 декември. Деветте..

публикувано на 17.12.24 в 10:28
Иван Костов

Иван Костов: Ако проектобюджетът за 2025 година бъде приет, ни очаква втора Виденова зима

Ако проeктобюджетът за 2025 година бъде приет, следващата година дефицитът ще нарасне лавинообразно, бедните ще станат още по-бедни, а богатите - по-богати. Такава прогноза направи Иван Костов - бивш министър на финансите и бивш министър-председател. Той сравни ситуацията с 1994 година и времето на правителството Жан Виденов, когато по думите му е..

публикувано на 16.12.24 в 18:45

Детският учител има отговорната задача да насърчава децата да творят

Помагалото „Феноменът художествена деформация в детското изобразително творчество" – научно издание, предназначено за учители от специалността „Предучилищна и начална училищна педагогика“, както и за широк кръг читатели, излезе на бял свят, след като в средата на тази година от общинския бюджет на Балчик бяха отпуснати средства за издаването му...

публикувано на 16.12.24 в 08:15

Михаил Луков, ПП/ДБ: Няма яснота с милионите, които отиват към фирма "Градски транспорт"-Варна

Няма ясна представа какво се случва със средствата, отпускани за общинското предприятие „Градски транспорт“, каза за обзорното предаване „Позиция“ общинският съветник от ПП/ДБ Михаил Луков. Според него одитът на дружеството е описал една позитивна картина, която не отговаря на действителността. „Има много критики към ТАСРУД, но те си изпълняват..

публикувано на 14.12.24 в 15:34