Спомняте ли си къщата с корените на улица „Орлово гнездо“ 2 във Варна?
На 12 август, след подаден сигнал от Красимир Драгнев, репортерът Ваня Славова посети адреса и тя, както и всички, които са видели снимките на сайта на Радио Варна, са останали смаяни.
Под дюшемето в една от стаите в дома на Пламен Тодоров се извиват огромни корени, идващи от едно от големите стари дървета пред къщата. Корените повдигат и асфалта на улицата, а какво остава за една обикновена подова настилка.
Хората нямат право сами да режат и изкореняват дървета, които са до пътя, а след подаване на жалба до институциите се чака по-дълго време, тъй като процедурите са тромави.
След репортажа на Радио Варна през лятото, реакция от отговорните институции имаше. Три месеца по-късно, репортерът Иван Барбов провери каква е настоящата картина там.
"Първо дойдоха и окастриха дървото, а след няколко дни го отрязаха. Корените обаче остават. И се опасявам, че напролет отново ще избият под подовата настилка", обясни Красимир Драгнев.
Пламен Тодоров пък е разбрал от работниците, които са рязали дървото, че за да бъде изкоренено, е необходима по-тежка и специализирана техника, с която обаче не разполагат. Никой не е коментирал и не е дал обяснение какво ще се случва и останалите големи дървета на улицата, които са само на няколко метра едно от друго и чиито корени също повдигат асфалта и се извиват нейде изпод подовите настилки на близките къщи.
Друг проблем по думите му е, че огромните и натежали клони на съседното дърво влизат в двора на къщата му, точно върху асмата. От него падат листа и Пламен Тодоров всекидневно трябва да чисти. Очаква реакция и за това от отговорните институции. Защото ако понечи сам да отреже клоните, ще бъде санкциониран.
Красимир Драгнев, който живее няколко метра по-надолу сигнализира и за друг сериозен проблем в района - зейналите дупки на улица "Велека", които я превръщат в един нетолкова красив лунен пейзаж.
"Оттук всекидневно преминават стотици автомобили, камиони и тирове. Никой не взема мерки. Другите улици в района ги оправят, но тази е в това положение от 40 години. Аз съм работил в Япония и в други държави. Там такова нещо не може да се види", ядосва се Драгнев.
Друга нередност, на която се е натъкнал само преди няколко дни, са няколко шахти без решетки по Крайезерния път, които най-вероятно са били откраднати.
И по този сигнал ще очакваме реакция от отговорните институции.
Община Варна получи като дарение специализирано високопроходимо превозно средство UTV. Машината ще се използва за нуждите на отдел „Дейности по защита на населението“, както и за Доброволното формирование към Община Варна. Новата придобивка ще се използва при изпълнение на задачи, свързани с необходимост от специализиран автомобил с по-голяма..
От днес до края на месеца Административен съд – Варна ще е домакин на благотворителен базар. Инициативата се провежда съвместно с Център за социална рехабилитация и интеграция на възрастни с говорно-езикови нарушения при мозъчна увреда "Афазия". Средствата от базара ще бъдат предоставени за закупуването на слушалки с костна проводимост за подобряване..
Дирекция „Превенции“ към Община Варна се включва с няколко различни инициативи във втория етап на Националната АНТИСПИН кампания, която ще се проведе от 14 до 21 февруари 2025 г. Участието на морската столица ще протече под мотото „Предай знанието, не вируса“. Основните цели на кампанията са привличане на общественото внимание и постигане на..
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..
Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..