Станимир Сребър е от онези фотографи, които всъщност не гледат на себе си като на фотограф. За него тя е странично занимание. Вече 12 години снима, а от 2017 може да бъде видян с фотоапарат пред сцената на най-големите музикални рок събития в България.
Винаги е харесвал фотографията - като концепция, като идея, като усещане. Трябва да мине известно време, преди да се профилира. В началото е снимал всичко. Както казва "Всяко листенце и всяка котка са най-интересните неща на света, които можеш да заснемеш. Особено, ако са в черно-бяло. Тогава са мега арт."
Рок фотографията се оказва областта, в която решава да се установи за по-дълго, а може би и завинаги. Рок музиката е с него от ранна детска възраст. Оказва се, че снимането на концерти не е от най-лесните неща.
"След едно известно време снимане на концерти, като нещо странично дойде и еротичната фотография. Рок и голи жени някак си пасват. Границата обаче е тънка. Стремя се да я спазвам. Старанието ми е фотографиите да можеш да си ги закачиш на стената - разпечатани и да не те срам да ги покажеш на родителите си."
Иначе винаги го тегли към рок концертите. Снимал е Godsmack, Beth Hart, Bryan Adams, Sting, Slipknot, Whitesnake, Roger Waters.
"Концертната фотография е най-трудния жанр. На концерт имаме по три песни време. Фотографията на сцена е един много бърз репортаж, който се случва на много места едновременно. Нямаш само един вокалист, който стои по средата на сцената. Това са рок музиканти. Те обикновено бягат по сцената, имаш китаристи, имаш барабанисти. Общо взето гледаш в тези три песни да уловиш всеки, да изглежда добре, защото, каквото и да си говорим, рок звездите са кокони в голямата си същност и искат да изглеждат добре. Светлината се сменя постоянно. Нямаш нищо постоянно."
В снимките търси отношение, емоция, за него е далеч по-важно една снимка да носи настроение. Целта му е с фотографиите си да пренесе зрителя на концерта... Макар и без звук. Отдава му се.
Но повече за тайните на концертната и еротичната фотография чуйте в разговора със Станимир Сребър, който беше гост в "Гравитация нула".
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..