Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тюркян Севен – посланикът на вкуса от Истанбул

| обновено на 31.12.22 в 11:26
5
Тюркян Севен
Снимка: Личен архив, Фейсбук профил Щипка серотонин - Тюркян Севен

Тюркян Севен, по-известна с името на профила си в социалните мрежи - „Щипка Серотонин“, издаде първата си книга с рецепти - „Щипка серотонин. 101 рецепти от Тюркян Севен“. Д-р Севен няма претенции да е професионалист нито в писането, нито в кулинарията. Може би и заради това обяснява, че „в повечето случаи мери продуктите с чаши, лъжици, щипки и даже на око“.

Последователите й – над 80 000 души само във Фейсбук, основно българи, обаче я окуражили да събере в сборник всички онези ориенталски и балкански вкуснотии, които „забърквала“ в мрежата. Последната дума била на семейството й – съпругът и двете й дъщери, които също застават зад идеята за книгата.

Щипка серотонин  101 рецепти от Тюркян Севен

От стотиците рецепти, които Тюркян Севен изписва ден след ден в продължение на почти 3 години, за книжното тяло е подбрала 101. Последната, която „преляла“, първоначално замислените 100, била за соленки. В книгата освен предложения от традиционната турска кухня, Тюркян публикува и няколко бабини рецепти. От родното Лудогорие, където израства, можете да намерите какво ви е нужно и как се прави дъзмана, както и млечна пилешка супа.

Тюркян е стоматолог по образование с петнадесетгодишен стаж, после работи в администрацията на семейната болница. „Никога не бих повярвала, ако ми бяха казали, че един ден, ще напиша книга, и то на тема кулинария, и даже на български език“, пише Тюркян Севен в предговора на книгата.

Тя е родена в с. Прелез, община Завет, но израства в Разград. По време на възродителния процес семейството й е принудено за три дни да събере багажа си - в по два куфара за всеки, и с влак е депортирано в Австрия. Година по-късно заминават за Турция. Въпреки десетилетията далеч от Разград и Прелез, и днес Тюркян говори и пише на чудесен български /ще чуете в прикачения звуков файл/.

Днес Тюркян Севен с постовете си в социалните мрежи, а и с първата си книга „Щипка серотонин. 101 рецепти от Тюркян Севен“, е, може би, най-финият и нетрадиционен посланик на съседите ни у нас. И не само с вкусните истории, които разказва в снимки и текст, но и помощта, която оказва на мнозина българи, и с „репортажите“ си за неподозирани места, традиции и събития в Истанбул. „С течение на времето забелязах, че моите приятели, следващи страничката ми, изпитват невероятен интерес не само към рецептите ми, а и към Истанбул. Така започнах да споделями кадри от различни квартали на великолепния Истанбул, които посещавам в ежедневието си, турски традиции, обичаи, снимки на моята градинка (градинарството и фотографията са две от другите ми хобита)“, обяснява още Трюкян.

Истанбул, Тюркян Севен

За около месец на книжния пазар „Щипка серотонин. 101 рецепти от Тюркян Севен“ е с втори тираж.

Чуйте интервюто на Веселина Божинова с Тюркян Севен.

  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Шеф Филип Спасов даде важни съвети и трикове за да ни се получи хубав козунака

Шеф Филип Спасов за тайната на хубавия козунак

Козунакът е един от главните герои на великденската трапеза редом до яйцата и агнешкото месо. Приготвянето му обаче не е лесна работа. Не е и чак толкова трудна. Стига човек да има желание и най-вече търпение. За щипката любов е ясно. От нея във всеки свой козунак прибавя шеф Филип Спасов, който отдавна е изгубил бройката на приготвените от..

публикувано на 19.04.25 в 07:50

Отец Ивалин Славов: Временно сме на земята, временно сме даже и на гробищата

Ивалин Славов е свещеник в Катедралния храм "Успение Богородично" във Варна. Той е роден  в Исакча, Румъния. Майка му е с руски корени, а б аща му е българин. О тец Ивалин е учил и в България, и в Румъния. Завършва Духовната семинария в София и Богословския факултет на университета в Букурещ. Служи в храма в Асеновград, а през 2006 г. Светият синод..

публикувано на 18.04.25 в 07:45

Проф. д-р Христо Кожухаров: Сега живее поколение, което получава всичко веднага - без изчакване, без отлагане

Поколението на подрастващите днес е поколение на зависимости от материалното. Това е поколение, при което всичко се получава веднага. Поколение, което не може да изчаква и да отлага. Това подчерта в интервю за Радио Варна  проф. д-р Христо Кожухаров , ръководител на Втора Психиатрична клиника към Университетската многопрофилна болница за активно..

публикувано на 17.04.25 в 08:00

Експерт: Не е далеч моментът, в който човекът ще е междупланетен вид

Не е далеч моментът, в който човек ще е междупланетен вид. Това каза Виктор Данчев, технически директор на Ендуросат - българската компания, работеща в сферата на космическите технологии. От компанията вече са изстреляли десетки сателити и обслужват стотици клиенти. Той е убеден, че футуристичната перспектива за пенсиониране на Марс, която за мнозина..

публикувано на 16.04.25 в 08:05

Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ в ГХГ - Варна

Градската художествена галерия във Варна представя арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“. Тя е проект на Нов български университет. РИ ще бъде експонирана в подпокривното пространство на галерията до 28 април.  Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ е вдъхновена от ръкописа от 1953 г. „Холандският пейзаж през XVII век и..

публикувано на 15.04.25 в 08:20

"Наивен съм бил" - новото видео на Lay-Zy

В края на 2023 г. Красимир Милчев издаде миниалбума "Пречистен". Изданието може бъде слушано във всички музикални онлайн платформи, а Lay-Zy, както е псевдонимът на артиста, наскоро пусна видео към едно от парчетата - "Наивен съм бил". "Наивен съм бил" е продължение на предходния ми сингъл, "Живот в лъжа" - разказва..

публикувано на 14.04.25 в 08:20

Най-бюджетният турист Красимир Раданов – Дарми за околосветското си пътешествие "Колумбия, Еквадор, Перу ...“: „Хората са добри навсякъде“

В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..

публикувано на 11.04.25 в 08:05