Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-добра реклама и качествен персонал са необходими на българския туризъм

Снимка: Яна Боянова

Ранните записвания за лятото вече започнаха, а хотелиерите се надяват да достигнат приходите от предпандемичната 2019-а година и секторът да се възстанови напълно. По-добра реклама и качествен персонал са ключът към по-добри показатели за туризма у нас, според проф. Стоян Маринов от Варненската туристическа камара. 

Трудна година остави зад гърба си туристическият сектор. Възстановяването след пандемията продължава, а инфлацията намали много приходите на бизнеса. Това коментира за Радио Варна проф. Стоян Маринов от Варненската туристическа камара. По думите му ранните записвания за следващото лято показват добра тенденция:

"Поне с хотелите, с които аз контактувам, хората казват, че това, което е като записвания, е на равнището на миналата и малко по-добре от миналата година. Единственият негативен фактор, който може да обърка нещата, е тази продължаваща война между Русия и Украйна, защото сме близо до тези събития и всичко това ни пречи като дестинация," каза проф. Маринов.

Според него е необходима и по-целенасочена рекламна кампания на западноевропейските пазари през новата година. По думите му е важно да се акцентира на това, че страната ни е сигурна и безопасна дестинация. 

Основната стъпка, която хотелиерите може да предприемат за по-добра услуга, е да осигурят качествен персонал, подчерта проф. Маринов. Според него обслужването е разковничето на това, туристите да останат доволни:

"Ние имаме чудесна база, но ако човешкият фактор го няма...И в това отношение хотелиерите трябва доста добре да обмислят своята кадрова политика. Ядрото от персонала да бъде постоянен, за да може той да приобщава и временните, и сезонните работници, и да се получава едно качествено обслужване. И когато удовлетвореният човек се върне в собствената си страна той, ще прати и познати, и приятели," обясни проф. Стоян Маринов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Николай Филипов: Българинът, който поставя огнени рекорди с най-лютите чушки в света

Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..

публикувано на 24.07.25 в 09:25

„Мотодзен. Рокерски истории“ – новата книга с разкази на Красимир Симеонов

Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..

публикувано на 23.07.25 в 08:00

Изложбата „А сега накъде?“ на Владимир Ванков - въпросът е винаги отворен...

В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно  на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..

публикувано на 22.07.25 в 08:00

Pi Stoffers (LORD OF THE LOST): Артистите трябва да създават, каквото искат да създават

Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...

публикувано на 21.07.25 в 09:45
Богдан Богданов

Богдан Богданов, ПП: Репресиите срещу нас няма да спрат, очакваме сценарият с Благомир Коцев да се повтори и в Благоевград

Според бившия министър на икономиката и настоящ депутат от ПП/ДБ, в момента управлява коалицията Борисов - Пеевски. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", той заяви, че тази коалиция ще работи докато бъде постигната абсолютна диктатура, за да наложат стария модел. „Разбраха, че с нас не могат да го наложат“- каза народният представител...

публикувано на 19.07.25 в 15:45

Адв. Бранимир Балачев, ГЕРБ/СДС: Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва

Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва. Това обяви в ефира на обзорното предаване „Позиция“ депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той заяви, че според информацията, с която разполага, има достатъчно материал за повдигане на обвинение в организирана престъпна група. Народният представител припомни странното напускане на Диан Иванов..

публикувано на 19.07.25 в 14:39

Andreas Kisser (SEPULTURA): 40 години са красива история

Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..

публикувано на 18.07.25 в 08:00